הקריה האקדמית אונו מנסה לחמוק מהקמת הקמפוס הערבי הראשון

המל"ג בחנה בימים האחרונים את הצעת הקריה האקדמית להפוך את הקמפוס בחיפה לקמפוס רב תרבותי, כתחליף להקמת קמפוס ביישוב ערבי - ודחתה אותה: "אין בהצעה החדשה משום מתן מענה לצורך הלאומי בהנגשת ההשכלה הגבוהה לאוכלוסייה הערבית"

טלי חרותי-סובר
אום אל פאחם
אום אל פאחםצילום: אייל טואג

ניסיונה של הקריה האקדמית אונו להתחמק מהקמת קמפוס במגזר הערבי, כחלק מעסקת חבילה שבמסגרתה קיבלה לידיה את המרכז האקדמי כרמל בחיפה - לא צלח.

בימים אלה הודיעה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) כי בחנה את הצעת הקריה האקדמית אונו להפוך את הקמפוס בחיפה לקמפוס רב תרבותי, כתחליף להקמת קמפוס ביישוב ערבי - ודחתה אותה: "בסופו של תהליך ולאחר שקילת היתרונות והחסרונות של ההצעה שהוגשה אל מול המתווה שאושר בחודש אוקטובר על ידי המל"ג, סבורה המל"ג כי אין בהצעה החדשה של הקריה האקדמית אונו משום מתן מענה לצורך הלאומי בהנגשת ההשכלה הגבוהה לאוכלוסייה הערבית", נמסר מהמל"ג.

כזכור, המל"ג עמדה לסגור את המרכז האקדמי כרמל בחיפה הן בשל העובדה שלא עמד בסטנדרטים אקדמיים והן בשל חוסר יכולת להוכיח עצמאות פיננסית. באוקטובר 2017 הציעה הקריה האקדמית אונו, מי שנחשבה לרשת הביטחון הכלכלית של כרמל ושאליה היו אמורים לעבור סטודנטים למשפטים ומינהל עסקים שלמדו בחיפה עד לסיום התואר, כי היא תקבל לידיה את המרכז, תמורת הקמת קמפוס פרטי ולא מתוקצב ביישוב ערבי. המל"ג הסכימה לעסקת החבילה, ואונו אכן קיבלה לידיה באופן מיידי את ניהול הקמפוס החיפאי תוך העתקת פעילותו לאזור הצ'ק פוסט החל מהסמסטר הקרוב.

זמן קצר לאחר שקיבלה לידיה את כרמל, העבירה אונו בקשה למל"ג כי הקמפוס בחיפה יהפוך ל"רב תרבותי", מה שישחרר אותה בעצם מההשקעה הגדולה לה התחייבה לבניית קמפוס ביישוב ערבי. המל"ג, כאמור, דחתה את ההצעה ועמדה על כך שהקריה מחויבת לעסקה כולה.

לפני כשנתיים, בקול הקורא שהוציאה המל"ג להקמת קמפוס ערבי מתוקצב ראשון ביישוב ערבי, זכתה מכללת סחנין, בעידודה הנמרץ של מי שעמדה בראש הועדה הבוחרת, סגן יו"ר מל"ג ד"ר רבקה ודמני. אלא שדו"ח עומק חריף של משרד החינוך עצר את ההחלטה. במקביל פנתה מכללת אלקאסמי שבבקעה אל גרביה הן למל"ג הן לבג"ץ בדרישה להכיר בה כזוכה בקול הקורא. עם זאת, כפי שנחשף ב-TheMarker, דו"ח עומק קשה של רשם העמותות גילה גם שם התנהלות תמוהה הכוללת העסקת  בני משפחה מרובים ועוד. בשלב זה כלל לא ברור אם מל"ג – ות"ת אכן תבחר את הזוכה בקול הקורא ולא מן הנמנע כי באין מועמדים ראויים, תבטל אותו כליל.

מהקריה האקדמית אונו נמסר: "הקריה האקדמית אונו תמשיך לקיים דיון מקצועי וערכי עם המל"ג על הדרך הנכונה ביותר להנגשת האקדמיה לציבור הערבי, בתוך כך סוגיית מיקום הקמפוס אינה זו שמכתיבה את פעילותנו, כי אם הרצון להוביל שיוויון אקדמי בין כלל המגזרים. אונו תמשיך להילחם למען מטרה ראויה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker