המרכז הרפואי רמב"ם ואוניברסיטת חיפה קיבלו תרומה של 62 מיליון שקל להקמת מגדל מחקר

התרומה, שהתקבלה מקרן הלמסלי האמריקאית, היא הגדולה ביותר שקיבלה האוניברסיטה ובית החולים מאז הקמתם ■ הבניין החדש יכלול מכונים ומעבדות משותפים לאוניברסיטת חיפה, לרמב״ם, לטכניון ולגורמים נוספים, ויפעלו בו מכונים קליניים ומכוני מחקר

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רמב״ם, פרופ׳ רפי ביאר
ליאור דטל

אוניברסיטת חיפה והמרכז הרפואי רמב"ם קיבלו לפני כשבוע תרומה של 18 מיליון דולר (כ–62 מיליון שקל) עבור הקמת "מגדל תגליות הבריאות" — בניין מחקר בתחומי הרפואה, בגובה כ–20 קומות, שיוקם בשטחו של בית החולים. התרומה, שהתקבלה מקרן הלמסלי האמריקאית, היא הגדולה ביותר שקיבלה האוניברסיטה מאז הקמתה. בתמורה, הבניין החדש ייקרא על שם הקרן, שהוקמה מהונם של המיליארדרים ליאונה והארי הלמסלי ונושאת את שמם.

כספי התרומה יועברו במשך שלוש השנים הקרובות, אז ייבנו השלד והמעטפת של הבניין.

בית החולים הכריז על הקמת הבניין עוד ב–2015. לפני כשנה נחתם מסמך הבנות לשיתוף פעולה בהקמת הבניין בין האוניברסיטה ובית החולים, ואז הוערכה עלות ההקמה ב–400 מיליון שקל. מלבד התרומה, ההקמה תמומן מתקציבי האוניברסיטה ובית החולים, ומכספי תרומות.

הבניין החדש יכלול מכונים ומעבדות משותפים לאוניברסיטת חיפה, לרמב״ם, לטכניון ולגורמים נוספים, ויפעלו בו מכונים קליניים ומכוני מחקר של בית החולים בתחומים כמו רפואת עיניים, גסטרו, חקר המוח, סרטן, מחלות לב, סוכרת, גנטיקה ונפרולוגיה. במקום יפעל גם בית ספר לרפואת שיניים ויתקיימו בו ניתוחים זעיר־פולשניים. לצד זאת, הבניין ישמש למחקר והוראה של אוניברסיטת חיפה בתחומי בריאות הציבור, הסיעוד ומדעי החיים. בנוסף, בבניין יוקם מתחם לסטארט־אפים וחממות טכנולוגיות בתחום הבריאות, שיאפשר להם לפעול מתוך בית החולים תוך הידוק הקשרים עם הגופים במקום. לצדם, הבניין יכלול גם מתחם של הטכניון שיעסוק בתחומי הנדסה ורפואה, וגם מרכז תערוכות ומבקרים.

ליאונה והארי הלמסליצילום: ED BAILEY / ASSOCIATED PRESS

קרן הלמסלי הפכה בשנים האחרונות לאחת מקרנות הפילנתרופיה המשמעותיות בתחום הרפואה וההשכלה הגבוהה בישראל. בני הזוג הלמסלי הורישו את כל הונם, המסתכם במיליארדי דולרים, לצדקה. ב-2017 הקרן הורישה 9% מסך התרומות באותה השנה לגופים ישראליים, בין היתר לבית החולים שיבא בתל השומר שקיבל תרומה של 2.6 מיליון דולר, למכון ויצמן (2.5 מיליון דולר), ידידי צה"ל (1.6 מיליון דולר), ומכללת ספיר (1.7 מיליון דולר).

ליאונה הלמסלי היתה אשת עסקים יהודייה־אמריקאית שמתה ב–2007. היא והארי, בעלה השלישי, צברו את הונם מאימפריית הנדל"ן שהקימו, שכללה בין היתר רשת מלונות. בעקבות קמפיין פרסום למלון הלמסלי פאלאס, שהציג אותה כמלכת המלון (Queen of the Palace), הלמסלי זכתה בכינוי "מלכת הרוע", בגלל מוניטין של התנהגות רודנית ועריצה כלפי עובדיה. ב–1989 הורשעה הלמסלי בעבירות מס, לאחר שבעלה נמצא לא כשיר לעמוד לדין, והיא ריצתה 18 חודשי מאסר בכלא פדרלי. צוואתה סוקרה בתקשורת לאחר שהורישה 12 מיליון דולר לכלבתה. לפי דיווחיה, בעשור האחרון תרמה הקרן יותר מ–170 מיליון דולר לגופים בישראל, בעיקר לאוניברסיטאות ובתי חולים - סכום שהופך אותה לאחד מגופי הפילנתרופיה הגדולים בישראל.

מנהל רמב״ם, פרופ׳ רפי ביאר, מסר כי תרומה זו מהווה נקודת ציון משמעותית למיצוב בית החולים בשורה הראשונה עם המוסדות המובילים במחקר וברפואה״. נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ׳ רון רובין, מסר כי ״התרומה תסייע להזניק את חוקרי האוניברסיטה לכדי תרומה משמעותית עוד יותר לפעילות הקלינית ולבריאותם של תושבי הצפון וישראל״. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מסר כי ״מגדל תגליות הבריאות הוא פרויקט חשוב וחיוני שיבטיח מחקר ושירותים רפואיים מצוינים כחלק ממה שאנחנו מצווים לדורות העתיד על פי התורה״.

נאמן קרן הלמסלי בישראל, סנדי פרנקל, אמר: ״אנחנו גאים להיות שותפים לפרויקט החשוב הזה, שלא רק ינגיש שירותי בריאות ורווחה בפריפריה הצפונית של ישראל, אלא גם יחזק את הצפון כולו באמצעות יצירת סינרגיה בין רמב״ם, אוניברסיטת חיפה והטכניון, ותעשיות הרפואה והביו־טק״.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ׳ רון רוביןצילום: דוברות האוניברסיטה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker