תקציב החינוך יגדל ב-2.5 מיליארד שקל ב-2019

קיצור החופשות, סבסוד הצהרונים וקידום לימודי 5 יחידות במתמטיקה הם חלק מהתוכניות שיביאו את תקציב החינוך לכ-60 מיליארד שקל ■ על-אף העלייה הדרמטית בתקציב בשנים האחרונות, לא חל שינוי משמעותי בהישגי התלמידים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בכיתה

תקציב החינוך ב-2019-2018 יגדל בכ-2.5 מיליארד שקל ויסתכם בכ-59 מיליארד שקל - כך הודיע היום (ה') משרד החינוך. הבשורה הגדולה בתקציב החדש היא התוכנית לצמצום 10 ימי חופשה בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים (עד כיתה ג') מחופשות פסח וחנוכה. התקציב גם מגלם את תוספת השכר בהסכם שנחתם עם ארגון המורים, שכולל העלאת המשכורת ההתחלתית של מורים ליותר מ-8,000 שקל בחודש.

התקציב הנוכחי לא כולל בשורה משמעותית בכל הקשר לשיטות הלימוד ולמבנה מערכת החינוך בישראל, שכבר שנים נחשבת כמפגרת אחרי העולם המפותח. תקציב החינוך הוא השני בגודלו מבין משרדי הממשלה, אחרי תקציב הביטחון. עם זאת, בניגוד לתקציב הביטחון שממומן בחלקו מכספי הסיוע של ארה"ב, תקציב החינוך ממומן כולו מתקציבי ציבור. בשל כך, תקציב החינוך הוא ההוצאה הציבורית הגבוהה ביותר בישראל.

בעשור האחרון גדל תקציב החינוך משמעותית, ולמעשה כמעט הכפיל את עצמו (באופן נומינלי). ב-2008 הסתכם תקציב החינוך ב-28 מיליארד שקל. לצד העלייה המשמעותית בתקציב, כמעט לא הוצגו שיפורים בהישגי התלמידים או צמצמום הפערים הגבוהים ביניהם.

"השנתיים הקרובות יהיו שנים של חינוך טוב, איכותי ואישי", אמר היום שר החינוך, נפתלי בנט. "בחרנו להשקיע בעתיד האישי של כל ילדה וילד, במורים, ולא פחות מכך – להשקיע בעתידה של המדינה. נמשיך לחזק את המתמטיקה, את האנגלית המדוברת, להקטין את הצפיפות בכיתות, לקצר את החופשות ולשפר את תנאי העסקתם של מורים.

שר החינוך, נפתלי בנט (משמאל) ושר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

600 מיליון שקל לסבסוד צהרונים

400 מיליון שקל מתוך התקציב יוקצו ליישום התוכנית לקיצור החופשות. במהלך ימי החופש שיבוטלו יפעלו גני הילדים וכיתות א'-ג' במתכונת הדומה לזו של הצהרונים. 600 מיליון שקל מהתקציב יוקצו להוזלת מחירי הצהרונים - תוכנית שהחלה השנה, במסגרת רפורמת נטו משפחה שהציג שר האוצר, משה כחלון. כ-500 מיליון שקל נוספים יוקצו להמשך התוכנית להוספת סייעת נוספת בגני ילדים שבהם לומדים יותר מ-30 ילדים (מלבד גני חובה).

תוכניות נוספות שיזם בנט ויבואו לידי ביטוי בתקציב הן התוכנית לקידום לימודי 5 יחידות מתמטיקה (75 מיליון שקל), התוכנית לקידום לימודי 5 יחידות אנגלית ותגבור האנגלית המדוברת (כ-70 מיליון שקל) והתוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתות בתי הספר היסודיים (כ-50 מיליון שקל).

השר בנט אף הציג תוכנית לחיזוק הלימודים באזור הצפון בעלות של כ-120 מיליון שקל. התוכנית כוללת תגבור תקציבי החינוך של הרשויות המקומיות בצפון לפי צורכיהן; יישום תוכנית "חוג לכל ילד", שמעניקה לתלמידי הצפון חוגים מסובסדים בתחומים רבים; ומימון יוזמות חינוכיות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker