ביקורת קשה על הסכם השכר עם בתיכונים: מורים קוראים לביטולו

עמותת יציגים המתנגדת להסכם: "התוצאה היא העברת כספים מהכיס של הוותיקים לכיס של מורים שעדיין לא עובדים במערכת החינוך"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ארגון המורים, רן ארז
יו"ר ארגון המורים, רן ארזצילום: עופר וקנין

מורים במערכת החינוך מותחים ביממה האחרונה ביקורת קשה נגד הסכם השכר המתגבש בין ארגון המורים למשרד האוצר והחינוך. רוב הביקורת מופנית מצד ארגון יציגים, עמותת מורים השואפת להפוך לגוף יציג של עובדי הוראה שיהווה אופוזיציה לארגוני המורים הקיימים, שבימים האחרונים עומדת מאחורי הביקורת המרכזית נגד ההסכם. לפי טענת יציגים, תוספות השכר שיינתנו בו אינן משמעותיות ולא ישפרו את מעמד המורה.

עמותת יציגים העבירה התייחסות חריפה יותר ובה דרשו מיו"ר ארגון המורים, רן ארז, להתפטר מתפקידו ולבטל את ההסכם. בהודעה שהעבירה העמותה נכתב כי "במשך חמישה שבועות רן ארז וחבריו בארגון המורים עשו רעש וצלצולים אך לא השיגו דבר עבור עובדי ההוראה. ההסכם כפי שפורסם יביא לסופה של מערכת החינוך וידרדר את מעמד עובדי ההוראה. התוצאה של ההסכם היא העברת כספים מהכיס של הוותיקים לכיס של מורים שעדיין לא עובדים במערכת החינוך. בהסכם פוספסה הזדמנות ענק לקדם ולשפר את מעמד עובדי ההוראה".

ביום שני בלילה הושגו הסכמות בין ארגון המורים לנציגי משרד האוצר והחינוך על עיקרי ההסכם, תוספות השכר הגלומות בו ומועד קבלתן, אך בשלב זה הצדדים עדיין לא ניסחו את תוכנו של ההסכם. לפי ההסכם, לראשונה יקבע רף שכר של 8,000 שקל למורה מתחיל, כאשר שאר המורים המשרתים במערכת עד 7 שנים יקבלו תוספות שכר משמעותיות בהתאם לכך, בגובה של 1,000-1,900 שקל כך ששכרם יהיה גבוה יותר. שאר המורים יקבלו תוספת שכר של כ-850-890 שקל בתוך 4 שנים, כאשר כמחצית מהסכום תתקבל כבר במהלך 2018 עד לינואר 2019. בנוסף, סוכם על חלוקת מענק חד פעמי של 1,000 שקל, תוספות שכר למנהלי התיכונים, ליועצות חינוכיות, ולבעלי תפקידים בתוך בתי הספר. עם זאת, בתמורה להגדלת שכר המורים המתחילים הם יידרשו לוותר על גובה תוספת הוותק השנתית המואצת המוענקת להם בכל שנה עד לשנה השביעית לתפקידים והיא תרד מתוספת של 5% לשנה ל-2% בשנה. הרעיון סביב הדרישה הזאת נובע מכך שלאור ההעלאה המשמעותית של השכר ההתחלתי אין צורך בקידום מהיר בוותק בשנים הראשונות לתפקיד עד להגעה לשכר גבוה יותר. בסך הכל, עלות ההסכם ביישומו המלא בשנה הרביעית תסתכם בכ-590 מיליון שקל, בהתאם למסגרת התקציב שקבע משרד האוצר על סמך הסכמי השכר המקובלים במגזר הציבורי, אך מאבק המורים בחודש האחרון התרכז בניסיון למצות את כל מסגרת התקציב ולהקדים את קבלת תוספות השכר למורים.

אתמול העבירה יציגים מכתב ליו"ר ארגון המורים ,רן ארז, ובו דרישה לחשוף את כל עיקרי ההסכם. במכתב, שנשלח על ידי עורך הדין גל גורויסקי, נכתב כי "מהפרסומים בדבר תוכנו של ההסכם עלה תמונה קשה של הסכם שמשמר את מצבם העגום של עובדי ההוראה ופוגע בהם, בתלמידים ובהורים ומנפץ את תקוותם לעתיד טוב יותר של החינוך במדינת ישראל". במכתב כתבו כי "המורים זכאים לדעת באופן מדיי מהו ההסכם הנחתם בשמם. אין כל הצדקה שציבור העובדים יסתפק בסיסמאות".

במכתב טענו נציגי יציגים כי מאחר והוחלט להפחית את תוספות הוותק ב-3%, יוצא כי לצד הגדלהבשכר ההתחלתי , הופחתו עד לשנה ה-7 21% מתוספות הוותק. כך, לטענת הארגון תוספת השכר תהיה נמוכה יותר בסופו של דבר מזו שמורה היה מקבל לאחר 7 שנים במערכת. עם זאת, היום חלק מהמורים נושרים מהמערכת עוד לפני שעבדו 7 שנים בתפקיד וקיבלו את כל תוספות הוותק.

בנוסף בארגון הבהירו כי חלק מתוספת השכר למורים הוותיקים כבר סוכמה לפני כמה חודשים, בנפרד והיתה אמורה לצאת לפועל בכל מקרה במהלך השנה הקרובה, כך שהתוספת למורים בעקבות מאבק השכר האחרון מסתכמת בכ-480 שקל בלבד כשתוספת השכר בשנה הראשונה תסתכם בכ-120 שקל בלבד. עם זאת, למרות שחלק מתוספות השכר כבר סוכם קודם לכן הםא עדיין לא חולקו, ויחד עמם תוספת השכר למורים בשנה הראשונה תסתכם בכ-500 שקל.

במכתב כתבו גם כי "ההסכם נחתם לתקופה של 4.5 שנים שמקנה למשרד החינוך שקט תעשייתי עד ל-2022 – מועד הבחירות הברות לראשות ארגון המורים" וכי "תוספת של מיליוני שקלים לקרנות ארגון המורים ניתנו להם כאשר אין כל מידע המפורסם לגבי פעילותן".

במשרד האוצר ובארגון המורים סירבו להגיב לדברים. במהלך היום העביר ארז איגרת עדכון למורים בה כתב כי הסכם השכר "העניק למורים את המקסימום שיכולנו להשיג במסגרת מדיניות השכר של ממשלת ישראל – מדיניות שסוכמה עם כל איגודי העובדים האחרונים". בנוסף, מכיון שבחודש האחרון ארגון המורים השבית את הלימודים בכל יום בבתי ספר שונים בארץ,  ארז כתב כי הישגי הארגון "הושגו במינימום ימי שביתה עבור כל מורה, כמעט ללא פגיעה בתלמידים ובמורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker