אחרי ההסכם ההיסטורי: האם כדאי להיות מורה בישראל? - חינוך - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
שאלות ותשובות

אחרי ההסכם ההיסטורי: האם כדאי להיות מורה בישראל?

בכמה יעלה שכר המורים, מהיכן יגיע הכסף - וכמה זמן צפוי שקט תעשייתי? ■ כל מה שצריך לדעת על ההסכם החדש עם המורים

35תגובות
כיתה בתיכון בתל אביב
דן קינן

אחרי חודש של עיצומים ושביתות בתיכונים הושג אמש (ב') הסכם עם ארגון המורים, המייצג את המורים בתיכונים. לפי ההסכם, המורים יקבלו תוספות שכר של מאות שקלים בחודש החל בינואר 2018. בעקבות ההסכם, כל השביתות והעיצומים בבתי הספר יבוטלו, והלימודים יתקיימו כרגיל החל מהיום, וכך גם מבחני המתכונות ובגרויות החורף.

מהם עיקרי ההסכם שנחתם עם המורים?

לפי ההסכם המורים יקבלו תוספת שכר של מאות שקלים לחודש בארבע וחצי השנים הקרובות. כמו כן, שכרו של מורה מתחיל ייקבע ב-2018 על כ-8,000 שקל, וגם הוא צפוי לעלות לכ-8,300 שקל בסוף תקופת ההסכם. בנוסף, המורים יקבלו מענק חד-פעמי של כ-1,000 שקל כבר בחודש הבא. בהסכם נקבעו תוספות נוספות לבעלי תפקידים, והגדלה של תקציבי הקרנות של ארגון המורים.

מה לגבי השביתות והעיצומים של המורים? כמה זמן יהיה שקט תעשייתי?

המורים מתחייבים לשמור על שקט תעשייתי למשך ארבע שנים וחצי - כלומר, הם לא יוכלו לשבש את הלימודים או להשבית אותם לכל אורך התקופה הזאת עקב תנאי שכרם. לפיכך, אם לא יהיו תקלות, תלמיד תיכון שנמצא כרגע בכיתה י׳ לא יחווה שביתות על רקע שכר המורים עד לסיום הלימודים.

בכמה יעלה שכר מורה מתחיל?

מתוך כוונה לצמצם את פערי השכר בין המורים, תוספת השכר הגדולה ביותר תינתן למורים החדשים, שצברו עד שבע שנות ותק. המורים האלה יקבלו תוספת שכר גדולה יותר ככל שהוותק שלהם נמוך יותר. התוספת צפויה להסתכם בעד 1,900 שקל לחודש בתנאים מסוימים. התוספת הגבוהה ביותר תינתן אמנם רק לחלק קטן מאוד מהמורים, אבל כל המורים החדשים צפויים לקבל תוספת גבוהה, כשהתוספת הנמוכה ביותר למורים בקבוצת הוותק הזאת מוערכת ב-1,000 שקל לחודש.

האם ההסכם ישפיע על טבלאות השכר של המורים?

טבלאות השכר של המורים עד לוותק של שבע שנים יעודכנו כך שהשכר ההתחלתי יהיה 8,000 שקל - גבוה ב-1,400-1,000 שקל מהשכר כיום. מורים בוותק גבוה יותר יקבלו שכר גבוה יותר מזה של מורה מתחיל גם אחרי ההסכם. בתמורה לתוספת שקיבלו המורים החדשים בהסכם, תוספת השכר השנתית שלהם לוותק תרד מ-5% לשנה בשבע השנים הראשונות ל-2% בשנה. כלומר, לאחר ההסכם השכר ההתחלתי יהיה גבוה יותר, אך ימשיך לגדול בקצב אטי יותר.  

האם ההסכם מטיב גם עם המורים הוותיקים?

המורים הוותיקים שנמצאים שמונה שנים ויותר בתפקיד יקבלו תוספת שכר נמוכה יותר, כ-890 שקל לחודש לאחר ארבע שנים. כמחצית מהתוספת הזאת נסגרה בהסכם קודם שנחתם לפני כמה חודשים ועדיין לא יצא לפועל, ולכן היא תתקבל במהלך השנה הקרובה, והיתרה בשנים שלאחר מכן. התוספת הזאת תהיה משמעותית יותר למורים צעירים יותר ששכרם נמוך יותר. עבור מורים בשיא הוותק זו תוספת בשיעור נמוך יחסית משכרם. עם זאת, המורים קיבלו אפשרות לגמול השתלמות נוסף, שישפיע בעיקר על מורים ותיקים שכבר מימשו את כל ההשתלמויות שלהם, ולכן תאפשר להם לקבל תוספת שכר נוספת של כ-100-150 שקל לחודש.

תלמידי תיכון זיו
מיכל פתאל

מתי ההסכם ייכנס לתוקף?

ההסכם ייכנס לתוקף רטרואקטיבית מספטמבר 2017, ויהיה בתוקף עד מראס 2022.

מהיכן יגיע המימון להסכם?

בסך הכל עלות ההסכם בפריסה מלאה (בעוד ארבע שנים) תהיה 590 מיליון שקל לשנה. רוב תוספת התקציב הנדרשת כבר מגולמת בתקציב המדינה, מאחר שמסגרת התקציב להסכם החדש נקבעה מראש.

האם המורים קיבלו את רוב דרישותיהם?

כן. הדרישות העיקריות של המורים לפני המשא ומתן היו שכר התחלתי של 8,000 שקל ותוספת שכר גדולה יותר למורים המתחילים, אך גם למורים הוותיקים. בסופו של דבר הדרישות האלה התקבלו. בנוסף, גם דרישות המורים לקבל תוספת שכר לבעלי תפקידים בתיכונים, תוספת שכר ליועצות חינוכיות, ותוספת תקציב לקרנות של הארגון התקבלו.

הארגון ויתר על דרישתו לקבל ארבע גמולי השתלמות נוספים, והסתפק בגמול אחד נוסף לצד מענק חד-פעמי. כמו כן, הארגון ויתר על דרישתו לצמצם בחמש שעות את המשרה של המורים שאין להם פינות עבודה. בנוסף, בסופו של דבר ההסכם אינו כולל את דרישות המורים הקשורות לחטיבות הביניים, מכיוון שמשרד האוצר סירב לדון עם ארגון המורים על כך בטענה שהוא אינו הארגון היציג בחטיבות.

על מה בכלל היתה שביתה בחודש האחרון?

רוב חילוקי הדעות בחודש האחרון היו סביב אופן פריסת התשלומים. ארגון המורים דרש לקבל את כל תוספת השכר או רובה בהקדם האפשרי, ומשרד האוצר דרש לפרוס אותה לתקופה ארוכה יותר. ביום חמישי התערב שר האוצר, משה כחלון, במשבר והצליח למצוא פשרה שהיתה מקובלת על שני הצדדים לגבי פריסת התשלומים, שכללה גם מענק חד-פעמי למורים.

עם זאת, לקראת סגירת המשא ומתן התגלעו חילוקי דעות נוספים, הפעם על התאריך שבו יתקבלו תוספות השכר בכל שנה. ארגון המורים דרש שהן יתקבלו בינואר, ואילו האוצר רצה להעביר אותן בתקופה מאוחרת יותר בכל שנה. לבסוף, אתמול לקראת חצות נמצאה פשרה גם בנושא הזה, שהיתה מקובלת על שני הצדדים: בשנתיים הקרובות, שבהן יתקבלו חלק משמעותי של תוספות השכר, הן יחולקו בינואר, ובשנתיים שלאחר מכן לפי דרישת האוצר.

מה יקבלו המורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים?

ההסכם הנוכחי נוגע רק למורי התיכונים. לפני כשנה וחצי נחתם הסכם עם הסתדרות המורים, המייצגת את מורי בתי הספר היסודיים, שמיטיב עם המורים המתחילים מבחינת השכר. ההסכם יפוג בעוד כשנתיים ואז ההסתדרות צפויה לדרוש להשוות את תנאי החוזה או אפילו לקבל תוספות שכר גבוהות יותר.

האם כדאי להיות מורה בעקבות ההסכם?

התשובה לשאלה הזאת תלויה במידת הרצון של צעירים להיות מורה בתיכונים, בשאיפות שלהם ובאידיאלים שהציבו לעצמם. עליהם להבין כי זו משרה קשה ומאתגרת עם אחריות גדולה. עם זאת, למשרה יש תנאים טובים יותר מהמקובל במשק, ובהם חופשות רבות וקביעות. בסופו של דבר, גם אחרי ההסכם השכר של המורים המתחילים בישראל יישאר נמוך ביחס למורים במדינות OECD, אך פערי השכר בין המורים הישראלים לבין עמיתיהם בחו״ל יצומצמו במידה מסוימת.

עם זאת, בהתחשב בהגבלות סדר העדיפויות בישראל ובתקציב שהוקצה לנושא, זו תוספת שכר גבוהה עבור מורים מתחילים. גם במשרות אחרות בישראל יש פערי שכר מול השכר שמתקבל במדינות OECD, וכבר כיום המשכורת הממוצעת של מורה בישראל, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גבוהה מהשכר הממוצע בישראל. אף שמדובר בשכר נמוך ביחס למשרות אחרות במשק, שכר של 8,000 שקל הוא נקודת התחלה לא רעה עבור משרה ראשונה וללא ניסיון, כשבכל שנה תתקבל תוספת ותק של 2%, ואפשר לצבור תוספות שכר נוספות עבור השתלמויות ותפקידים נוספים בבתי הספר. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#