הסכם חדש עם המורים: תוספות שכר, מענק וסיום השביתה - כל הפרטים

על פי ההסכם המורים יקבלו תוספות שכר של מאות שקלים בחודש החל מ-2018 ■ בעקבות ההסכמות יתקיימו מחר הלימודים כרגיל בכל בתי הספר, וכך גם מבחני המתכונת ובגרויות החורף

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי ספר
ליאור דטל

אחרי חודש של עיצומים ושביתות בתיכונים הושג אמש (ב') הסכם עם ארגון המורים, המייצג את המורים בתיכונים. לפי ההסכם, המורים יקבלו תוספות שכר של מאות שקלים בחודש החל מינואר 2018 ומענק חד פעמי של 1,000 שקל. בעקבות ההסכם, כל השביתות והעיצומים בבתי הספר יבוטלו, והלימודים יתקיימו כרגיל החל מהיום, וכך גם מבחני המתכונות ובגרויות החורף.

תוספת השכר הראשונה תתקבל כבר בינואר. ההסכמות הושגו כבר ביום חמישי ואתמול תוכננה מסיבת עיתונאים לקראת 20:00, אך המו"מ נעצר עקב חילוקי דעות על מועד קבלת תוספת השכר, כשמשרד האוצר ביקש לדחות אותה להמשך השנה. לבסוף הושגה פשרה בין הצדדים.

העלות הכוללת של ההסכם מוערכת ב-590 מיליון שקל בשנה בפריסה מלאה, לאחר שכל תוספות השכר יינתנו. ההסכם ינסה לצמצם את פערי השכר הגדולים הקיימים בשכרם של המורים במערכת החינוך. כיום, שכרם של מורים ותיקים גבוה בעשרות אחוזים משכרם של מורים מתחילים.

כפי שפורסם ב-TheMarker, המורים יזכו לתוספות שכר של מאות שקלים בחודש, כאשר תוספת השכר של המורים הוותיקים תסתכם בכ-2,000 שקל לחודש בפריסה מלאה. בנוסף, כבר בחודש ינואר הקרוב יקבלו כל מורי התיכונים מענק חד פעמי של 1,000 שקל. בנוסף, לראשונה הוסכם כי שכרו של מורה מתחיל ייקבע על 8,000 שקל (ברוטו) בחודש, במקום כ-6,500 שקל כיום – תוספת של כ-25%. עם זאת, עד לסוף תקופת ההסכם יגדל השכר ההתחלתי עוד, והוא צפוי להסתכם בתוך 4 שנים בכ-8,300 שקל בחודש.

ההסכם יהיה בתוקף למשך 4.5 שנים, מ-1 בספטמבר 2017 ועד למרץ 2022, כאשר בכל מהלך התקופה יתחייב ארגון המורים לשמור על שקט תעשייתי ולהימנע משביתות הקשורות לתנאי השכר.

במסגרת ההסכם יקבלו מורי התיכונים תוספת שכר של 880 שקל בחודש – ללא קשר לוותק שלהם. תוספת השכר תוענק בשקלים, כך שביחס לשכרם של המורים בעלי הוותק הנמוך יותר -  ששכרם נמוך יותר, התוספת תהיה בשיעור גבוה יותר. מתוך הסכום שיתווסף כ-480 שקל יינתנו ב-4 פעימות לאורך 4 שנים, החל מ-2018. עם זאת, לגבי 400 שקל מתוך התוספת כבר סוכם לפני כמה חודשים בין ארגון המורים למשרד האוצר (במסגרת הסכם לאיחוד רכיבי שכר), והיא תתקבל במלואה במהלך חודשי 2018. כך, יחד עם תוספת השכר הזאת (400 שקל) ויחד עם הפעימות הראשונות של יתרת תוספת השכר, שכר המורים יעלה ב-520 שקל כבר במהלך 2018. בנוסף מורים בעלי ותק של עד 8 שנים יקבלו תוספת שכר נוספת של עד 1,100 שקל - בהתאם לוותק שלהם – כך שככל שהוותק נמוך יותר תוספת השכר תהיה גבוהה יותר.

יחד עם תוספת השכר שתינתן לכל המורים, המורים עד לוותק של 8 שנים יקבלו תוספת של כ-1,900 שקל בחודש במהלך תקופת ההסכם. בנוסף, מנהלי חטיבות הביניים יקבלו תוספת שכר של כ-800 שקל בחודש. בנוסף הסכים האוצר לדרישותיו של ארז להעניק תוספות שכר ליועצים חינוכיים בבתי הספר, ותוספת תקציב לקרנות של ארגון המורים.

כחלק מההסכם, במקביל לקבלת תוספת השכר הקידום בוותק של המורים בין השנים 2-7 יפחת ויסתכם על תוספת שכר קבועה של 2% בכל שנה, במקום 5% כיום. נוסף על כך, ארגון המורים יקבל תוספת תקציב חד פעמית של 8 מיליון שקל לקרן ימי מחלה וקרן מורים במצוקה שהוא מנהל ב-4 השנים הקרובות.

פערי שכר עצומים

ארגון המורים בראשות רן ארז, הכריז על פתיחה בעיצומים בתיכונים לפני כחודש על רקע התמשכות המשא ומתן שהחל לפני כ-11 חודשים. זאת אף כי כבר אז הושגו בינו לבין משרד האוצר הסכמות על רוב תוספות השכר למורים, אך נותרו חילוקי דעות בנוגע לדרישות הנוספות שהציב. במהלך השבועות האחרונים התקיימו פגישות יומיומיות בין משרד האוצר ונציגי הארגון, לצד פגישות בין ארז לבין מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב. 

לבסוף התערב  שר האוצר משה כחלון במשבר, ולקראת סוף השבוע הושגה פריצת דרך עם ארגון המורים. באחרונה הודיעו פורום ועדי ההורים היישוביים ומועצת התלמידים הארצית כי אם המשבר לא ייפתר עד לסוף חופשת החנוכה, הם ישביתו בעצמם את הלימודים בכל הארץ. במקביל איימו נציגי ההורים בהגשת עתירה נגד ארגון המורים, בגלל הפגיעה האפשרית במבחני הבגרות במועד החורף.

במהלך החודש האחרון הציב ארז בפני משרד האוצר דרישות נוספות, שהביאו לפיצוץ המשא ומתן, כאשר חלקן לא התקבלו לבסוף וחלקן התקבלו באופן חלקי. כך למשל, דרישתו להפחית 5 שעות עבודה למורים שלא נבנו עבורם פינות עבודה לא התקבלה, וכן נדחו גם דרישות נוספות שהציב לגבי כלל מורי חטיבות הביניים.

ארז גם דרש תוספת של 4 גמולי השתלמות שיאפשרו למורים לקבל תוספת שכר נוספת עבור השתלמויות, ולבסוף הוסכם בין הצדדים על תוספת של גמול השתלמות אחד, שעבורו יוכלו המורים לקבל תוספת שכר של 1.2% (תוספת של כ-150 שקל בשכר חודשי ממוצע של כ-13 אלף שקל).

בנוסף, האוצר הסכים לדרישתו של ארז לתקצב תוספת שכר נוספת של כ-6% לבעלי תפקידים מיוחדים בתיכונים, כמו למשל אחראי משמעת, אחראי תקשוב ורכזי הערכה ומדידה – כאשר כל תיכון יוכל לבחור שלושה בעלי תפקידים שיקבלו את תוספת השכר.

תוספות השכר שהושגו במשא ומתן גבוהות במיוחד, אך ייתכן ששכרם של המורים יישאר נמוך בהשוואה בינלאומית גם לאחר מכן, אף שבעשור האחרון הוא עלה ריאלית ב-33% - העלייה המהירה ביותר במדינות OECD, וכיום שכרם גבוה יותר מהממוצע במשק. אלא שהבעיה המרכזית נעוצה דווקא בשכרם של המורים המתחילים, שנחשב לנמוך, והעלאתו הצפויה תרים את הממוצע הכללי ותשפר את מעמד המורים ביחס למקובל במדינות המפותחות.

עם זאת, בישראל קיימים פערי שכר עצומים בין המורים, כאשר שכרם של המורים הוותיקים גבוה בהרבה מזה של המורים המתחילים.

ההסכמות על תוספות השכר יצליחו לצמצם במידה מסוימת את פערי השכר. כך למשל, לא רק שמורים ללא ותק יקבלו שכר של 8,000 שקל בחודש, מורים בשנה הראשונה בתפקיד שאין להם גמולי השתלמות או תחומי אחריות מסוימים, ששכרם עד כה כ-7,180 שקל, יקבלו תוספת של 1,600 שקל ושכרם המעודכן יהיה 8,780 שקל בחודש. שכרם של מורים בעלי תחומי אחריות יגדל אף יותר: מחנכי כיתות בשנה הראשונה לתפקיד, למשל, ששכרם כיום כ-7,900 שקל (כולל החזר למעונות וגמול על חינוך כיתה) יקבלו עוד 1,730 שקל, וישתכרו 9,631 שקל בחודש. אם אין להם ילדים עד גיל 5, שכרם יגדל מ-7,400 שקל לכ-9,100 שקל בחודש.

בנוסף, שכרם של מורים בשנה הראשונה בחינוך המיוחד יעלה ב-1,800 שקל לכ-10,100 שקל. תוספת השכר עבור מורים אלה תסתכם ב-22%. שכרם של שאר המורים - מוותק של שמונה שנים ואילך - יגדל ב-800 שקל, ולכן ישפיע יותר על בעלי הוותק הנמוך. כך למשל, שכרם של מחנכי כיתות בעלי 10 שנות ותק ומספר השתלמויות ממוצע הוא כ-10,800 שקל בחודש, וכעת יגדל ל-11,600 שקל - תוספת של 7.5%.

תוספת השכר בשיא הוותק תהיה משמעותית פחות. כך למשל, מחנכים שצברו את כל גמולי ההשתלמות משתכרים כיום 20,420 שקל אם הם גם מגישים כיתות לבגרות. לאחר תוספת שכר של 800 שקל, שכרם יגדל בכ-4% בלבד.

שר האוצר, משה כחלון, אמר בתגובה להסכם כי "מדובר בבשורה של ממש למורות ולמורים. ההסכם יביא לשיפור איכות ההוראה, צמצום הפערים במערכת החינוך והעלאת המוטיבציה לעסוק בהוראה. המורים הם נכס יקר ששומר על הילדים שלנו והתפקיד שלנו הוא לשמור עליהם ולהעניק להם את הכלים הדרושים. למורים מגיע יותר והיום הם מקבלים יותר״.

יו״ר ארגון המורים, רן ארז, אמר כי  "אני מודה לציבור המורים שבזכות איתנותו ונחישותו הגענו להישג זה".

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר כי ״הוראה היא שליחות ואידיאל. התחייבנו להביא תוספת משמעותית לשכר המורים. הזינוק בשכר יעזור מאוד למורים בתחילת דרכם. נמשיך לעשות כל מה שיידרש על מנת להביא אנשים מוכשרים ואידיאליסטים למערכת החינוך״. 

מנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר כי "הבשורה המשמעותית של הסכם היא הגדלת שכרו של מורה מתחיל אשר יאפשר לנו לגייס מורים צעירים ואיכותיים למערכת החינוך. אני רוצה להודות לכל שותפינו בעשייה, במיוחד ליו״ר ארגון המורים, רן ארז ולחברי משרד החינוך והאוצר על עבודתם הקשה". 

הממונה על השכר והסכמי העבודה ערן יעקב אמר כי "ההסכם הוא תוצאה של משא ומתן ממושך שמביא לידי ביטוי הן את האינטרסים של משרד החינוך והן את האינטרסים של עובדי ההוראה. מדובר בהסכם טוב שיתרום רבות לחיזוק מעמד המורה בישראל". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker