מגעים למיזוג בין מכללת שנקר לאוניברסיטת תל אביב

אם האיחוד ייצא לפועל, הוא יהיה אחד המיזוגים הגדולים ביותר במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצוגת אופנה של בוגרי שנקר. בצמרת מוסדות העיצוב העולמייםצילום: אבישג שאר-ישוב

אוניברסיטת תל אביב ומכללת שנקר לעיצוב והנדסה נמצאות במגעים לאיחוד בין המכללה לבין האוניברסיטה. כך נודע ל-TheMarker.

אם המגעים יבשילו, שנקר תמוזג ותיהפך ליחידה שתפעל בתוך אוניברסיטת תל אביב. עם זאת, הצדדים בוחנים אפשרויות נוספות לשיתופי פעולה, למשל הענקת תואר משותף לשני המוסדות, שיאפשר קבלת תואר שלישי בעיצוב במכללת שנקר.

באחרונה הודיעה נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר, לעובדי המכללה כי מתקיימים מגעים לאיחוד בין שני המוסדות. במקביל, בתקופה האחרונה ביקרו צוותים של האוניברסיטה במכללה ולהיפך כדי לבחון את האפשרויות לאיחוד. ההצעה עלתה בעקבות כוונת המכללה להתפתח ולהציע לסטודנטים מסלולי מחקר לתארים מתקדמים. כיום המכללה מציעה לימודים לתואר ראשון ושני, אבל אינה יכולה להציע לימודים לתואר שלישי מאחר שהמועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) אינה מאפשרת לימודים לתואר שלישי במכללות, אלא רק באוניברסיטאות.

אוניברסיטת תל אביב מצדה שואפת להתפתח בתחום העיצוב באמצעות שנקר. כיום אין בה לימודים בתחומי העיצוב המתקיימים בשנקר וגם אין לה מחלקה להנדסת פלסטיקה כפי שיש בשנקר. כבר כיום מתקיימים שיתופי פעולה בין שנקר לאוניברסיטת תל אביב. כך למשל, בית הספר להנדסאים הפועל בתוך אוניברסיטת תל אביב מופעל על ידי שנקר.

אוניברסיטת תל אביבצילום: אלון רון

אם האיחוד ייצא לפועל, הוא יהיה אחד מהמיזוגים הגדולים ביותר במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. מכללת שנקר היא מהמכללות המובילות בישראל לעיצוב והנדסה, ואוניברסיטת תל אביב היא האוניברסיטה הגדולה בישראל מבחינת מספר התלמידים, ונחשבת לאחת האיכותיות ביותר.

המגעים בין המוסדות מתקיימים על רקע כוונתה של הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה לאחד בין מוסדות ההשכלה גבוהה בישראל. כך למשל, כפי שפורסם ב-TheMarker, המרכז האקדמי לעיצוב ויצו בחיפה נמצא במגעים מתקדמים לאיחוד עם אוניברסיטת חיפה.

בשלב זה המגעים התייחסו לדוגמאות של בתי ספר לעיצוב מובילים בעולם, הפועלים בתוך מכללות. כך למשל, הוצג המודל של מעבדת המדיה במכון הטכנולוגי 
מסצ'וסטס או הדי סקול באוניברסיטת סטנפורד, הפועלים כמרכזי מחקר בינתחומיים ששמים דגש על עיצוב כחלק מהליך החשיבה של החוקרים והסטודנטים.

"העובדים חוששים לאבד את עבודתם"

מרצים בשנקר סיפרו על אווירה קשה ואי־ודאות שאופפים את המוסד בעקבות המגעים למיזוג. "העובדים פוחדים על מקום העבודה שלהם והאווירה במכללה קשה מאוד", אומרים עובדים במכללה. הם מספרים כי "ההסבר לצעד היה גם כלכלי, אבל זה לא שיכנע את העובדים". במכללה טוענים כי ייתכן שהסיבה למיזוג היא רצונה של תמיר, המסיימת בקרוב את תפקידה כנשיאת שנקר, להתמודד על תפקיד נשיאת אוניברסיטת תל אביב בעוד כשנה וחצי.

תקציבה של אוניברסיטת תל אביב ב-2015 הסתכם בכ-2.5 מיליארד שקל, ממנו כ-1.3 מיליארד שקל התקבלו מהמדינה על ידי הות"ת, וכ-277 מיליון שקל משכר לימוד.

בשנת 2016 תקציבה של שנקר הסתכם ב-155.8 מיליון שקל, מתוכם כ-90 מיליון שקל התקבלו מתקציב המדינה על ידי הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג ו-33 מיליון שקל משכר הלימוד של הסטודנטים. שכרה של תמיר כנשיאת שנקר הסתכם ב-663 אלף שקל (ברוטו) באותה שנה (כ-55.2 אלף שקל בחודש).

משנקר נמסר כי "ככל שהשילוב בין המוסדות יצא לפועל, שנקר תמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם נציגות העובדים וכמתחייב על פי הדין.

"בשנים האחרונות התפתחו בשנקר הוראה, מחקר, חדשנות ויצירתיות אקדמית גבוהות העולות בקנה אחד עם יכולות אוניברסיטאות. כבר כיום מדורגת שנקר בצמרת מוסדות העיצוב העולמיים. מכיוון שאין ביכולתה של שנקר להתפתח לאוניברסיטה ולפתח מסלולי מחקר לתארים מתקדים, וברוח המגמה של מל"ג לשלב בין מוסדות אקדמיים סמוכים, עלתה הצעה לבחון שילוב כוחות בין אוניברסיטת תל אביב לשנקר. מטרת השיתוף בין המוסדות לבנות מרכז המשלב עיצוב טכנולוגיה וחדשנות".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "האוניברסיטה ומכללת שנקר בוחנות בתקופה האחרונה אפשרויות שונות להידוק שיתוף הפעולה בין המוסדות".

מהמל"ג כי "המל"ג מעודדת איחוד של מוסדות אקדמיים. באחרונה התקיימו בנושא מגעים ראשונים לשיתוף פעולה אפשרי בין אוניברסיטת תל אביב למכללת שנקר, אך המגעים עדיין לא הבשילו לכדי תוכנית סדורה. ככל שתהיה התקדמות במגעים, המל"ג תסייע ככל הנדרש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker