תלושי השכר החדשים של המורים נחשפים

שכר הבסיס של המורים נמוך, אך התוספות שהצטרפו אליו עם השנים גורמות למבנה שכר מורכב במיוחד, שיוצר פערים עצומים לטובת המורים הוותיקים ■ ההסכם הנוכחי צפוי לשפר את מצבם של המורים החדשים, וחלקם עשויים לקבל תוספת של עד 1,800 שקל בחודש

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורים רבים פורשים בשנים הראשונות במקצוע בגלל השכר (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: דן קינן
ליאור דטל

בימים האחרונים פורסמה באחת מקבוצות הפייסבוק המיועדות למורים מודעת דרושים עבור מנקה לחדר מדרגות בפתח תקוה במשרה מלאה. מודעה כזאת לא היתה מוצאת את דרכה לקבוצה של מורים אלמלא השכר שהוצע בה — "שכר התחלתי של 8,000 שקל" — היה בדיוק הסכום שמוצע למורים מתחילים במשא ומתן שמתקיים בימים אלה, שהגיע למבוי סתום.

הדרישה לשכר התחלתי של 8,000 שקל הועלתה כבר לפני כמה חודשים על ידי יו"ר ארגון המורים, רן ארז. אף שהסכום יכול להישמע נמוך, מדובר בתוספת שכר משמעותית לשכר הנוכחי ובנקודת פתיחה לא רעה.

גם בסוף המשא ומתן בין משרד האוצר למורים ייוותר שכרם נמוך בהשואוה בינלאומית, אף שבעשור האחרון הוא עלה ריאלית ב–33% — העלייה המהירה ביותר במדינות ה–OECD, וכיום זהו שכר גבוה יותר מהממוצע במשק. אך הבעיה המרכזית נעוצה דווקא בשכר המורים המתחילים, שנחשב לנמוך, והעלאתו הצפויה תעלה את הממוצע הכללי ותשפר את מעמד המורים ביחס למקובל במדינות המפותחות.

בשבוע האחרון שיבש ארגון המורים את הלימודים בתיכונים במחאה על התמשכות השיחות, אף שכבר הושגו הסכמות על תוספות השכר העיקריות למורים. בימים האחרונים נראה כי המשא ומתן הגיע למבוי סתום, אך נציגי ארגון המורים ונציגי האוצר המשיכו בדיונים, שבהם הציגו נציגי האוצר את השפעת תוספות השכר למאפייני מורים השונים.

היום משבית ארגון המורים את הלימודים בכ–50 בתי ספר ביישובי הפריפריה, והודיע למורים כי עליהם להפסיק להכין את התלמידים למבחני פיז"ה הבינלאומיים. ארז אמר השבוע ל–TheMarker כי "המשא ומתן תקוע, כך שכנראה נאלץ להחריף את המאבק".

מהנתונים שהוצגו בפגישות שנערכו בשבועות האחרונים עלה כי לצד תוספת שכר למורים שעוד לא התחילו ללמד, גם מורים בשנותיהם הראשונות יקבלו תוספות של עד 20% לשכרם, בעוד שהמורים הוותיקים ביותר יקבלו תוספות צנועות של 4%–5%. עם זאת, מורים צעירים טוענים כי גם התוספת הצפויה לא תספיק לאור הדרישות הרבות והאחריות בתפקיד.

תוספת ההשתלמויות יוצרת פערים גדולים

מעיון בתלושי שכר שהוצגו בשיחות עולים פערי שכר גדולים בין המורים, שנחשבים לגבוהים ב–OECD, פרט למצב בדרום קוריאה. ארז מבקש להיטיב עם המורים הוותיקים באמצעות גמולי השתלמות, אך כבר כיום הם משתכרים הרבה יותר מהמורים הצעירים. כך שהגורם לפערים אינו רק הוותק, אלא גם התוספות כמו אלה עבור השתלמויות.

תלושי השכר של המורים מורכבים מאוד. תנאי השכר כוללים גמולים ומענקים, תוספת שכר אוטומטית בכל שנה, קביעות ותנאים משופרים יותר מאלה שלרוב מקבלים במגזר הציבורי. הם כוללים סעיפים רבים המפרטים את שכר הבסיס, הנמוך, ומעליו תוספות. למשל, החזר על שיחות טלפון קווי ועבור ביגוד ונסיעות. יש תוספות עבור תפקידים מסוימים כמו מחנכים, מגישים לבגרות ורכזים. יש תוספות שניתנות על רקע אחר, כמו השתתפות של עד 500 שקל בתשלום למעונות לילדים עד גיל 5 (אף שהלימודים בחינם מגיל 3), ותוספת עבור הסכם השכר הקודם עוז לתמורה, שהשפיעה מאוד על השכר (ראו מסגרת).

אחרי כל התוספות, שכרם של המורים הוותיקים — עם 35 שנות ותק — מסתכם בכ–20 אלף שקל בחודש ברוטו, כמעט פי שלושה משכרם של המורים המתחילים — ומציב אותם בעשירון העליון במשק.

לפי הכלכלן הראשי במשרד האוצר, תוספת הוותק היא הגורם המשמעותי ביותר לפערים. תוספת ותק זו גבוהה מהמקובל במגזר הציבורי, מכיוון שאין למורים קידום בדרגות. כך, מורה עד לשמונה שנים בתפקיד מורה יקבל תוספת של 5% לשכרו, ובהמשך, עד לשנה ה–24 הוא יקבל תוספת שנתית של 2% בגין הוותק. לאחר מכן, בשנים 25–35, התוספת יורדת ל–1% בשנה. מורים שמלמדים במערכת הרשמית יותר מ–25 שנה מקבלים גם "מענק יובל" — תוספת של כ–15% לשכר החודשי, עד לסיום התפקיד.

גמולי ההשתלמות, כאמור, נחשבים גם הם לאמצעי לקידום השכר. מבחינת האוצר, אף שאלה נועדו לשפר את איכות ההוראה, הן אחראיות גם לפערי השכר הגבוהים. כך למשל, מורה מקבל תוספת קבועה של 1.2% לשכרו עבור השתלמות שעבר מתוך מאגר השתלמויות שאושר על ידי משרד החינוך. מכיוון שמורים יכולים לצבור גמולי השתלמות לכל אורך הקריירה, הם מטיבים בעיקר עם המורים הוותיקים.

ארז דורש כעת להוסיף ארבעה גמולי השתלמות, מה שיאפשר למורים שכבר צברו את כל גמולי ההשתלמות לקבל תוספת של עד 800 שקל. עם זאת, כיום מורה מבצע את ההשתלמות במהלך ימי חופשה ובמימונו הפרטי, כל השתלמות נמשכת 112 שעות, ולמורה מותר לצאת להשתלמות אחת בכל שנה — ובסך הכל ל–12 השתלמויות. גורמים אלה מעכבים את קידומו בשכר.

מורים ותיקים - בעשירון העליון

שכרם של המורים מושפע מגורמים נוספים. אם ייחתם ההסכם הנוכחי, שכר הבסיס של מורה בעל תואר שני יגדל ב–7%, והוא יקבל גם תוספת של כ–5% בכל חודש, בעוד שמורה בעל תואר שלישי יקבל תוספת שכר חודשית של כ–7%; מחנכים יקבלו גמול חודשי של כ–10% כתוספת לשכרם, בעוד ששאר המורים יקבלו "גמול מקצוע והכשרות" של כ–6% משכרם בכל חודש. רכזי שכבה, רכזי מקצוע או רכזי מעורבות חברתית יקבלו גם הם גמול של כ–6% מהשכר החודשי. מורים שמגישים כיתות למבחני הבגרות יקבלו כ–2% עבור כל כיתה. זהו גורם שאחראי במידה מסוימת לפערי השכר, מכיוון שמורים צעירים לרוב אינם מקבלים אחריות של הגשה לבגרות.

המטרה העיקרית: לתמרץ את המורים החדשים (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: ניר כפרי

עיקר הפער בשכר נובע מעלייה בשכר המורים בשלבים מאוחרים של הקריירה, אחרי 10 שנות הוראה, באופן החורג מהמקובל בעולם. בישראל, בניגוד למקובל במדינות המפותחות, ב–15 השנים הראשונות בהוראה — תקופה שבה מורים רבים בוחרים לעזוב את התפקיד — השכר ההתחלתי נמוך וקצב הגידול שלו דומה לקצב ב–OECD. תגמול המורים בישראל על פי ותק חורג מהמקובל במדינות הארגון, שם השכר ההתחלתי גבוה יותר והתגמול לפי ותק נמוך יותר.

ההסכמות על תוספות השכר יצליחו לצמצם במידה מסוימת את פערי השכר. כך למשל, לא רק שמורים ללא ותק יקבלו שכר של 8,000 שקל, מורים המכהנים בשנה הראשונה לתפקיד ושאין להם גמולי השתלמות או תחומי אחריות מסוימים, ששכרם עד כה הוא כ–7,180 שקל, יקבלו תוספת של 1,600 שקל ושכרם המעודכן יהיה 8,780 שקל בחודש. שכרם של מורים בעלי תחומי אחריות יגדל יותר: מחנכי כיתות בשנה הראשונה לתפקיד, למשל, ששכרם כיום כ–7,900 שקל (כולל החזר למעונות וגמול על חינוך כיתה) יקבלו עוד 1,730 שקל וישתכרו 9,631 שקל בחודש. אם אין להם ילדים עד גיל 5, שכרם יגדל מ–7,400 שקל לכ–9,100 שקל בחודש.

בנוסף, שכרם של מורים בשנה הראשונה בחינוך המיוחד יעלה ב–1,800 שקל לכ–10,100 שקל. תוספת השכר עבור מורים אלה תסתכם ב–22%. שכרם של שאר המורים — מוותק של שמונה שנים ואילך — יגדל ב–800 שקל, ולכן ישפיע יותר על בעלי הוותק הנמוך. כך למשל, שכרם של מחנכי כיתות בעלי 10 שנות ותק ומספר השתלמויות ממוצע הוא כ–10,800 שקל, וכעת יגדל ל–11,600 שקל (תוספת של 7.5%).

תוספת השכר בשיא הוותק תהיה משמעותית פחות. כך למשל, מחנכים שצברו את כל גמולי ההשתלמות משתכרים כיום 20,420 שקל, אם הם גם מגישים כיתות לבגרות. לאחר תוספת שכר של 800 שקל, שכרה יגדל בכ–4% בלבד.

רפורמת עוז לתמורה הטיבה בעיקר עם המורים הוותיקים

הסכם השכר הקודם של ארגון המורים, עוז לתמורה, שנחתם ב–2011, היטיב בעיקר עם המורים הוותיקים. בעקבות ההסכם, כל המורים בתיכון התחייבו לעוד 16 שעות עבודה שבועיות ול–40 שעות בסך הכל.

יו"ר ארגון המורים, רן ארזצילום: עופר וקנין

בהסכם אז גם ניתנה למורים בתיכונים תוספת שכר של כ–51% בממוצע, אך מכיוון שזו ניתנה כשיעור מהשכר, היא העלתה את שכר המורים הוותיקים באופן משמעותי, בעוד ששכרם של המורים המתחילים נשחק. כך למשל, בסימולציות שכר שנערכו במשא ומתן הנוכחי עלה כי תוספת השכר שניתנת בעוז לתמורה למורים הוותיקים ביותר גבוהה ביותר מפי שניים מהתוספת שניתנה למורים המתחילים. התוספת בהסכם למורים בשנתם הראשונה הסתכמה ב–1,473 שקל בלבד בחודש, שעבורם הם נדרשו לעבוד 16 שעות נוספות (תוספת של 92 שקל לשעה נוספת), ואילו התוספת למורים הוותיקים ביותר היתה כ–3,400 שקל בחודש (כ–210 שקל לשעה נוספת).

בעקבות ההסכם, השכר הממוצע של מורי התיכונים עלה לכ–13.5 אלף שקל. עלות ההסכם הוערכה עם חתימתו בכ–3.5 מיליארד שקל בשנה, אך כיום היא מוערכת בסכומים גבוהים יותר, עקב גידול במספר המורים והתוספות. כך יוצא שהמדינה השקיעה כ–25 מיליארד שקל בשנים האחרונות בהסכם שנועד לשפר את תנאי העבודה של המורים, אך תרם יותר למורים הוותיקים, בעוד המורים הצעירים המשיכו להתמודד עם שכר נמוך ושיעורי נשירה גבוהים.

בעשור האחרון, למרות תוספות משמעותיות שקיבלו המורים, שכרם של המורים הצעירים בתיכונים אפילו ירד ב–10%, לעומת עליית שכר משמעותית בשכר המורים הוותיקים. ב–2003–2014 השכר הממוצע של המורים הוותיקים (בני 45 ומעלה) בתיכונים עלה ב–25% במונחים ריאליים, לעומת שכר המורים הצעירים (25–34) שעלה ב–14% בלבד. בשכר לשעה, זה של מורי התיכון הוותיקים עלה ב–11.5%, לעומת ירידה של 10% למורים הצעירים.

ממה מורכב שכר המורים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker