תוכנית ההתרחבות של מכון ויצמן נחשפת: בנייני מחקר ב-1.3 מיליארד שקל

תוכנית ההתרחבות תגדיל את שטח המכון ב–25% עד 2021 ■ בין השאר יוקמו בניינים חדשים למדעי הפיזיקה ולכימיה וייבנו 370 יחידות דיור נוספות לסטודנטים ולסגל האקדמי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון ויצמן ברחובות
מכון ויצמן ברחובותצילום: צביקה ישראלי / לע"

מכון ויצמן מתכנן הרחבה של הקמפוס ברחובות ובניית בניינים חדשים בעלות של לפחות 1.3 מיליארד שקל, שתצא לפועל עד 2021. באחרונה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז מרכז - שבמינהל התכנון תוכנית הכוללת תוספת בשטח בנוי של כ–195 אלף מ"ר.

המכון מתכנן לפתוח בהליכי בנייה בקרוב, והודיע על בניית המבנים החדשים בתוכנית העבודה שלו ל–2018, אך מסרב לחשוף מה תהיה העלות הכוללת וכיצד תמומן. לפי הערכות, העלויות יתוקצבו על ידי המכון מתקציבי פיתוח המועברים אליו מתקציב המדינה, ומכספי תרומות.

ההרחבה המתוכננת היא חלק מתוכנית גדולה יותר שהמכון יזם לפני כמה שנים לצורך שיפור תשתיות המחקר שלו. לפני כשנה חנך המכון את המבנה החדש לפקולטה לביו־כימיה בעלות של מאות מיליוני שקלים. התוכנית החדשה ל–2018–2021 תגדיל את שטח המכון בכ–25%, והוא צפוי להשלים עד אז התרחבות של כ–72% שהחלה לפני כעשור. את התוכנית הנוכחית תיכנן האדריכל אבישי גרינטל.

תוכנית ההתרחבות של המכון כוללת, בין היתר, הקמת מבני מחקר חדשים ותוספת של כ–370 יחידות דיור במעונות לסטודנטים ולסגל האקדמי. בשלב זה המכון מתכנן להקים בניין חדש למדעי הפיזיקה בשטח של 10,000 מ"ר — בעלות של כ–500 מיליון שקל; לכימיה בשטח של 20 אלף מ"ר — בעלות של כ–400 מיליון שקל; וכן מכון מחקר טרום קליני (ממט"ק) נוסף לזה הקיים במכון, הכולל מעבדות וחדרי חיות מחקר — בעלות של 350 מיליון שקל. עוד מתוכננת הגדלת בניין האסטרופיזיקה ב–450 מ"ר — בעלות של כ–5 מיליון שקל.

שימור 24 אתרים היסטוריים

במסגרת התוכנית נקבעו גם הנחיות שימור עבור 24 אתרים היסטוריים בשטח המכון, הכוללים גנים היסטוריים, למשל הנחיות לשימור בניין אולמן למדעי החיים, וכן שימור בית ויצמן ואתר ההנצחה יד ויצמן, על שם הנשיא הראשון, שהשנה ימלאו 65 שנה למותו. בנוסף, התוכנית החדשה תאפשר למכון להתפתח בהתאם לצרכיו, ללא צורך להגיש תוכניות בינוי נקודתיות בוועדות המקומיות והמחוזיות שבמינהל התכנון.

שירה ברנד, יו"ר הוועדה המחוזית, אמרה כי "התוכנית חשובה ברמה הלאומית וברמה הבינלאומית. היא תתרום לעיר רחובות ולמכון, ותאפשר את המשך פיתוחו האקדמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker