שביתה בתיכונים - בארבע ערים; זו רשימת הדרישות של המורים

ארגון המורים העל-יסודיים החליט להפסיק את השביתה בכל בתי הספר התיכונים ובמקומה לפתוח בשביתות ביישובים ברחבי הארץ ■ ההחלטה התקבלה לאחר פגישה בין ראשי ארגון המורים למנכ"ל משרד החינוך

ליאור דטל
כיתת בית ספרצילום: ניר כפרי
ליאור דטל

ארגון המורים העל-יסודיים החליט להפסיק את השביתה בבתי הספר התיכונים ובמקומה לפתוח בשביתות אזוריות ביישובים שונים ברחבי הארץ. כתוצאה מכך, היום (ד') לא יתקיימו לימודים בכיתות י-י"ד בערים הבאות: חיפה, עכו, אשדוד ואילת. בשאר הישובים בארץ הלימודים יתקיימו כרגיל ללא שביתה.

מוקדם יותר אתמול, נפגש מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, עם הנהלת ארגון המורים בניסיון למנוע את המשך ההשבתה. אחת הדרישות של יו"ר ארגון המורים, רן ארז, שנתונות במחלוקת נוגעת לתוספת גמולי השתלמות למורים הוותיקים, שתביא לתוספת שכר של כ-800 שקל לכל מורה בשיא הוותק בנוסף לתוספת שכר של כ-800 שקל למורים הוותיקים עליה כבר סוכם קודם לכן. כך, למעשה ארז דורש להשוות את תוספת השכר של המורים המתחילים (עד 1,600 שקל) לזו שיקבלו המורים הוותיקים ביותר. במכתב שהעביר אתמול, כתב ארז כי הוא דורש תוספת שכר של כ-1,000 שקל עבור המורים הוותיקים.

ארז אף דורש העברת תקציבים עבור תגמול ועבודת בעלי תפקידים בבתי הספר, בהם אחראי בחינות בגרות, אחראי לקויות למידה ואחראי טיולים, וכן דרישות תקציביות נוספות כמו העברת עוד תקציבים לקרנות של ארגון המורים. מנגד, במשרד האוצר לא מוכנים לפרוץ את מסגרת התקציב שסוכמה מראש והודיעו לארז כי ייאלצו לממן את דרישותיו על ידי הפחתת תוספת השכר שהובטחה למורים.

האוצר וארז חלוקים גם על תקופת פריסת תוספת השכר. באוצר מבקשים שהתוספת תינתן בהדרגה - במשך ארבע שנים - ואילו ארז דורש כי רוב התוספת תינתן מייד עם חתימת ההסכם.

כפי שפורסם ב-TheMarker, ארז הודיע להנהלת משרד החינוך על השבתת התיכונים עוד בשבוע שעבר. בפגישה שהתקיימה אתמול במשרד האוצר הודיע שוב ארז על כוונתו לשבות וסיים את הישיבה לאחר פחות משלוש דקות.

בפגישה הודיע ארז לנציגי האוצר על תנאים מקדימים להמשך המשא ומתן, כאשר לטענת גורמים באוצר חלקם עלו על ידו רק לאחרונה ורובם נועדו להטיב עם המורים הוותיקים. גורמים באוצר אמרו לאחר הפגישה כי דרישותיו של ארז עלולות לפגוע בתוספת השכר שכבר סוכמה לגבי המורים המתחילים, שכיום שכרם נמוך באופן משמעותי מזה של המורים הוותיקים. זאת, לאחר שבשבוע שעבר, לאחר שביתה בת יום אחד סיכמו נציגי האוצר וארז על תוספות שכר משמעותיות לשכר המורים הצעירים והוותיקים. 

ממשרד האוצר נמסר: "על אף שהמשא ומתן מתקיים מזה חודשים רבים, ולאחר שהונחו הצעות רבות לסיום המשא ומתן, ארגון המורים בחר להציב דרישות מקדימות עם עלות תקציבית גבוהה שעיקרן להיטיב עם המורים הוותיקים על חשבון המורים הצעירים. חבל שבמקום ולנסות להגיע לעמק השווה על ידי ניהול מו"מ ענייני, בוחר הארגון לנקוט בצעדים כוחניים עד כדי השבתת החטיבות העליונות.

"צר לנו על החלטת ארגון המורים לגרור רגליים במסגרת המו"מ חרף התקדמות במשא ומתן לצורך חתימה על הסכם שכר, שיחזק את המורים בחטיבות העליונות ויקדם את מערכת החינוך בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker