המו"מ פוצץ אחרי שלוש דקות: היום שביתה בתיכונים

למרות התקדמות במגעים בין הצדדים בכל הנוגע לשכר המורים הוותיקים, השיחות עם האוצר פוצצו שוב ■ יו"ר ארגון המורים, רן ארז, הכריז על שביתה של יום אחד - בפעם השנייה בתוך שבוע

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית ספר תיכון
צילום: תומר אפלבאום

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, פוצץ אתמול (ב') אחר הצהריים את פגישת המו"מ עם נציגי משרד האוצר. הפגישה שכונסה כדי לדון בדרישותיו החדשות של ארז התפוצצה לאחר כשלוש דקות. ארגון המורים ישבית היום את הלימודים בכל התיכונים ליום אחד - בפעם השנייה בתוך שבוע. לא יתקיימו לימודים בכל כיתות י-י"ד ברחבי הארץ. 

בפגישה הודיע ארז לנציגי האוצר על תנאים מקדימים להמשך המו"מ, כאשר לטענת גורמים באוצר חלקם עלו על ידו רק לאחרונה ורובם נועדו להטיב עם המורים הוותיקים – ולאחר מכן סיים את הפגישה. גורמים באוצר אמרו לאחר הפגישה כי דרישותיו של ארז עלולות לפגוע בתוספת השכר שכבר סוכמה לגבי המורים המתחילים, שכיום שכרם נמוך באופן משמעותי מזה של המורים הוותיקים.

רק בשבוע שעבר הסכימו הצדדים על תוספות שכר משמעותיות למורים המתחילים והשיגו גם התקדמות בכל הנוגע לשכר המורים הוותיקים.עם זאת, כפי שפורסם ב-TheMarker, ארז הודיע לשר החינוך בנט בשבוע שעבר על כוונתו להשבית את הלימודים. ארז מאשים את הממשלה ב"התנהלות חסרת אחריות כלפי ציבור המורים", ואת משרד האוצר "בחוסר תום לב קיצוני בניהול המו"מ". דרישותיו הנוכחיות של ארז מוערכות במאות מיליוני שקלים, מעבר לתוספת שכבר סוכמה עם משרד האוצר ועלותה נאמדת בכ-500 מיליון שקל השנה.

במשרד האוצר תמכו בהטבות משמעותיות עבור המורים הצעירים, אך אחת מהדרישות של ארז שנתונות במחלוקת נוגעת לתוספת גמולי השתלמות למורים הוותיקים, שתביא לתוספת שכר של כ-800 שקל לכל מורה בשיא הוותק בנוסף לתוספת שכר של כ-800 שקל למורים הוותיקים עליה כבר סוכם קודם לכן. כך, למעשה ארז דורש להשוות את תוספת השכר של המורים המתחילים (עד 1,600 שקל) לזו שיקבלו המורים הוותיקים ביותר. במכתב שהעביר היום כתב ארז כי הוא דורש תוספת שכר של כ-1,000 שקל עבור המורים הוותיקים.

ארז אף דורש העברת תקציבים עבור תגמול ועבודת בעלי תפקידים בבתי הספר, בהם אחראי בחינות בגרות, אחראי לקויות למידה ואחראי טיולים, וכן דרישות תקציביות נוספות, כמו העברת עוד תקציבים לקרנות של ארגון המורים. מנגד, במשרד האוצר לא מוכנים לפרוץ את מסגרת התקציב שסוכמה מראש והודיעו לארז כי ייאלצו לממן את דרישותיו על ידי הפחתת תוספת השכר שהובטחה למורים.

האוצר וארז אף חלוקים על תקופת פריסת תוספת השכר. באוצר מבקשים שהתוספת תינתן בהדרגה, במשך ארבע שנין, ואילו ארז דורש כי רוב התוספת תינתן מיד עם חתימת ההסכם.

חלק מדרישותיו של ארז נוגעות גם לתנאי עבודת המורים בחטיבות הביניים, אך במשרד האוצר מסרבים לדון בהן מכיוון שלפי פסיקות בית המשפט, ארגון המורים אינו נחשב לארגון היציג של מורי החטיבה, וזאת על-אף שחלק ממורי החטיבות מאוגדים בו.

ארז השבית את הלימודים בתיכונים ביום ראשון שעבר למשך יום אחד. העיצומים הופסקו לאחר שבפגישה שהתקיימה ביום השביתה הושגו הסכמות לגבי תוספת השכר שיועדה למורים הוותיקים. עוד קודם לכן הושגה הסכמה על תוספת שכר משמעותית של עד 1,600 שקל לשכר המורים המתחילים.

במכתב שהעביר ארז לבנט לפני הפגישה באוצר כתב: "אנשי האוצר דרשו שעלות הדרישות תהיה על חשבון המורים עצמם. מתברר שמשרד האוצר דורש שהמורים יממנו באמצעות שכרם את תנאי עבודתם ואת יתר תביעות הארגון בהם תומך גם משרד החינוך, לטובת המערכת כולה. לא ייאמן! עמדה חדשה זו של משרד האוצר מהווה חוסר תום לב קיצוני בניהול מו"מ. אם לא די בכך, מתברר שבחישובים שהציג משרד האוצר התגלו טעויות או הטעיות חמורות". "מתברר שממשלת ישראל מנצלת לרעה את מאמצי ארגון המורים לנסות ולהמנע משביתות או עיצומים".

ממשרד האוצר נמסר כי " לצערנו יו"ר ארגון המורים בחר שלא לקחת חלק בפגישה ובמקום זאת הודיע לנוכחים כי יש לו דרישות מקדימות למו"מ שאם לא ייענו אין בכוונתו לשוב לשולחן הדיונים.

"על אף שהמשא ומתן מתקיים מזה חודשים רבים, ולאחר שהונחו הצעות רבות לסיום המשא ומתן, ארגון המורים בחר להציב דרישות מקדימות בעלות תקציבית גבוהה שעיקרן להיטיב עם המורים הוותיקים על חשבון המורים הצעירים. חבל שבמקום ולנסות להגיע לעמק השווה על ידי ניהול מו"מ ענייני, בוחר הארגון לנקוט בצעדים כוחניים עד כדי השבתת החטיבות העליונות. צר לנו על החלטת ארגון המורים לגרור רגליים במסגרת המו"מ חרף התקדמות במשא ומתן לצורך חתימה על הסכם שכר שיחזק את המורים בחטיבות העליונות ויקדם את מערכת החינוך בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker