פרסום ראשון |

שביתה בתיכונים בשבוע הבא - כל הפרטים

למרות ההסכמה על תוספות השכר למורים, ארגון המורים והאוצר חלוקים על התקופה שבה תוספת השכר תיפרס ■ יו"ר הארגון, רז ארז: "אנו מקיימים מו"מ מול האוצר כבר חודשים רבים - אך עולה הרושם שמדובר בקומבינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר תיכון בבית שמש

ארגון המורים הודיע אתמול למשרד החינוך על חידוש המאבק לשיפור תנאי שכרם ללא הגבלת זמן ועל השבתת הלימודים בכל התיכונים ברחבי הארץ ביום שלישי הקרוב – כך נודע ל-TheMarker. בכך, מחדש ארגון המורים את העיצומים בהם התחיל בשבוע שעבר, אז השבית את הלימודים בתיכונים למשך יום אחד.

לפי הארגון, בתום השביתה יפתח הארגון בעיצומים שיבואו לידי ביטוי בשיבוש בלימודים, הפגנות וייתכן שבשביתות נוספות.

העיצומים חודשו למרות הסכמה היסטורית בין ארגון המורים למשרד האוצר על תוספת שכר משמעותית למורים המתחילים שתקבע רף שכר של 8,000 שקל בחודש למורים המתחילים בתיכונים. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, הודיע אתמול על חידוש העיצומים בפגישה שנערכה עם שר החינוך, נפתלי בנט ועם מנכ"ל משרדו שמואל אבואב. ביום שני תתקיים פגישה נוספת במו"מ בין משרד האוצר לארגון המורים במטרה למנוע את העיצומים, אך בשלב זה משרד האוצר מסרב לדרישות שהציב ארז ובארגון מעריכים כי השביתה תצא לפועל.

ארז אמר כי "לצערי לא נותרו לנו ברירות אלא להמשיך במאבק שבו התחלנו לשיפור שכר המורים. אנו מקיימים משא ומתן מול משרד האוצר כבר חודשים רבים אך הרושם שעולה ממנו הוא שמדובר ב'קומבינה' של משרד האוצר על חשבון המורים".

לדבריו "לאור הניסיון של משרד האוצר להטעות אותנו בנתונים אינינו מאמין שבישיבת המשא ומתן שתתקיים בשבוע הבא הם ילכו לקראתנו ולכן אנו מתכוננים לחדש את המאבק, כולל שביתה ועיצומים החל מיום שלישי".

למרות ההסכמה על גובה תוספות השכר למורים, חילוקי הדעות כרגע נוגעים לתקופה שבה תוספת השכר תיפרס. משרד האוצר מעוניין לחדש את ההסכם ל-4 שנים, במהלכם המורים יקבלו את תוספת השכר באופן הדרגתי. זאת, לאחר שארז דרש בתחילה כי ההסכם יהיה בתוקף למשך שנתיים. לבסוף, ארז הסכים לפריסה ארוכה יותר אך הוא דורש כי המורים יקבלו את כל תוספת השכר, או את רובה באופן מיידי ולא בפריסה ארוכת טווח.

בנוסף, בין הצדדים יש חילוקי דעות על דרישות נוספת של ארז להקצאת שעות שיהיו מיועדות לשימוש התיכונים ויוקצו לבעלי תפקידים שונים כמו לצורך ייעוץ לתלמידים, טיפול בבעיות משמעת, וריכוז תחומים כמו לקויות למידה, בגרויות וטיולים. הארגון לא מבקש תוספת לשכר המורים המרכזים את התפקידים האלה בתיכונים, מכיוון שהיא משולמת כבר היום בתיכונים על ידי שימוש בשעות הוראה. לכן הארגון מבקש להסדיר את עבודתם על ידי הקצאת תוספת תקציב לתיכונים. עם זאת, האוצר אינו מוכן לפרוץ את מסגרת התקציב שהקצה למו"מ ודורש מארגון המורים לוותר על חלק מתוספות השכר שסוכמו כדי לממן את הדרישה הזאת. בארגון הטיחו ביקורת באוצר וטענו כי חישוב מסגרת התקציב שביצעו לא היתה מדויקת וכי בפועל עלות תוספת השכר למורים נמוכה יותר מזו שהציגו באוצר.

לדברי ארז "משרד האוצר רוצה שהמורים יממנו את מערכת החינוך משכרם ואנחנו לא ניתן לזה יד. המדינה צריכה לשפר את מערכת החינוך על חשבונה ולא על חשבון שכר המורים. לכן, הכרזנו על שביתה ועיצומים החל מיום שלישי הקרוב".

ארז הוסיף "כששר החינוך הכריז על תוכנית לחמש יחידות במתמטיקה ובאנגלית הוא מצא תקציב למימון של התוכנית, כשמשרד הבריאות רצה לעודד העסקת רופאים בפריפריה הוא עשה את זה מתקציב הבריאות, ולא משכר העובדים. אנחו לא צריכים לממן את מערכת החינוך משכרנו".

תמוה כי ארגון המורים מודיע על שביתה ביום שלישי, בשעה שנקבעו ישיבות להיום (ה') וליום שני (ב'). נדמה כי הישיבות שנקבעו לא ינוצלו על ידי הארגון לצורך קידום המשא ומתן באופן יעיל. צר לנו שארגון המורים פועל בצעדים כוחניים לאחר שכבר הודיע על הסכמות בעניין. יוזכר כי משרד האוצר פועל להעלאת שכר המורים הצעירים במדינת ישראל המרוויחים כשליש ממשכורתם של מורים ותיקים, והפער ממשיך לגדול בכל שנה. פער חריג שארגון המורים מסרב לצמצם, ובמקום זאת פונה להחרפת הצעדים הארגוניים על גב תלמידי ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker