עתירה לבג"ץ: עצור הקמת הקמפוס הערבי הפרטי של הקריה האקדמית אונו

מרכז מוסאוא מבקש בעתירתו צו ביניים שיורה למל"ג לעכב את ביצוע החלטתה להתיר לקריה האקדמית אונו להקים את קמפוס ביישוב ערבי בצפון ■ "יוצא כי המל"ג הפכה סדרי עולם, ואישרה בקשה טרם הגשתה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סכניןצילום: אי־פי
טלי חרותי-סובר

בעתירה לבג"ץ שהגיש היום (ג') מרכז מוסאוא, המרכז לזכויות האזרחים הערבים בישראל, מתבקש צו ביניים שיורה למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לעכב את ביצוע החלטתה להתיר לקריה האקדמית אונו להקים קמפוס אקדמי לא מתוקצב ביישוב ערבי בצפון הארץ.

עוד מבקש המרכז כי מל"ג תפרסם באופן מיידי וללא דיחוי את החלטתה על הזוכה במכרז שפורסם ב-2015 להגשת הצעות להפעלת המוסד. בנוסף, המרכז מבקש לקבל לעיונו את כל המסמכים והנתונים שעמדו בפני המל"ג קודם לקבלת ההחלטה, וכן את פרוטוקול הדיון בהחלטה.

בעתירה נטען כי החלטת המל"ג, שהתקבלה במקביל לקבלת האחריות על המכללה האקדמית כרמל שפורקה, נעשתה ב"מחטף, בהליך פגום מיסודו, בישיבה טלפונית חפוזה שהתקיימה ערב חג הסוכות ותוך הפרה בוטה של הכללים, ההנחיות והנהלים החלים עליה".

העתירה מזכירה כיצד התנגדה המל"ג להעברת כרמל לאונו, אך בתוך ימים ספורים בלבד "שינתה המל"ג את עמדתה בנוגע להקמתו של קמפוס חיפאי על ידי אונו מן הקצה אל הקצה, וקיבלה את כל תנאי הסכם ההשקעה שנחתם בין אונו לנאמנת, ובנוסף לכך, אישרה לאונו להקים קמפוס אקדמי לא מתוקצב ביישוב ערבי, וזאת מבלי שנושא הקמת הקמפוס היה חלק מהבקשה להקפאת הליכים של כרמל...".

"החלטת המל"ג לאפשר לאונו להקים קמפוס לא מתוקצב ביישוב ערבי היא החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני, שהתקבלה בניגוד לכל הנהלים המסדירים את דרך התנהלותה של המל"ג, ואף מבלי שהוגשה בקשה לכך. יוצא כי המל"ג הפכה סדרי עולם, ואישרה בקשה טרם הגשתה".

במוסאוא טוענים כי מדובר בהחלטה הפוגעת קשות באזרחיה הערבים של מדינת ישראל. "אלה רואים שכאשר מדובר בהקמתו של קמפוס ביישוב ערבי, יכולה המל"ג לקבל החלטה על מתן אישור להקמתו בתוך שעות, וזאת 'על הדרך', כאשר המטרה היא לאשר את הסכם ההשקעה של אונו במרכז האקדמי כרמל, ומבלי שהוגשה אפילו בקשה להקמתו של קמפוס ביישוב ערבי וממילא מבלי שנבדקה כלל. עוד הם רואים כי הגורם שזכה להקים את הקמפוס האקדמי הראשון ביישוב ערבי במדינת ישראל הוא מי שעד לאחרונה ממש מנע מאזרחים ערבים ללמוד בקמפוס הראשי שלו בקרית אונו, ופתח עבורם, מבלי לקבל את אישור המל"ג כמובן, כיתות לימוד נפרדות באור יהודה, בבחינת 'נפרדים אך שווים'".

ממל"ג נמסר בתגובה: "אנו לומדים את העתירה ונתייחס לנושא בבית המשפט".

העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין רועי בלכר ומוהנד נאסר ממשרד קריספין, רובינשטיין, בלכר ושות'.

מהקריה האקדמית אונו נמסר כי: "מצער שגורם שמתיימר לפעול לקידום שוויון למען ערביי ישראל הוא הפוגע בפסק הדין של בית המשפט שהעלה על נס את נכונותה של הקריה האקדמית אונו להתמודד עם האתגר הלאומי של מיגור האפליה נגד ערביי ישראל בהנגשת ההשכלה הגבוהה.

"מצער עוד יותר שאותו הגורם מתבסס על שקרים שכבר הופרכו בדבר אפליה שקיימת בקריה האקדמית אונו על הפרדה בין יהודים לערבים. דבר שלא היה ולא נברא. במקום לעודד הקמת מוסדות השכלה גבוהה לאוכלוסיה הערבית, העמותה, שכנראה פועלת למען מוסד אקדמי מסוים ואשר מונעת מאינטרסים זרים  פועלת נגד המגזר הערבי. הקריה האקדמית אונו קוראת למוסדות נוספים לפתוח את שעריהם למגזר הערבי למען  שוויון תעסוקתי וצמצום הפערים בחברה הישראלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker