ליאור דטל

הסתיימה השביתה בבתי הספר התיכונים - והלימודים יתקיימו מחר (ב') כרגיל. בתום פגישה שהתקיימה היום בין נציגי משרדי האוצר והחינוך לנציגי ארגון המורים, החליט יו"ר ארגון המורים, רן ארז, להקפיא בשלב זה את צעדי המחאה עד להמשך המו"מ מחר.

בפגישה שהתקיימה היום נרשמה התקרבות בעמדות בין הצדדים, שהחלו לבחון הצעת פשרה להעלאת שכר המורים. על פי המסתמן, מורים עד 8 שנות ותק יקבלו תוספת שכר של 2,000-1,000 שקל בחודש. מורים עם  9 שנות ותק יקבלו תוספת של מאות שקלים בחודש. ככל שהוותק גבוה יותר, כך תוספת השכר תהיה נמוכה יותר.

מסתמן שתוקפו של ההסכם יהיה ל-5-4 שנים. יו"ר ארגון המורים הסכים לעיקרי ההצעה, שתיבחן מחר בפגישה נוספת בין הצדדים.

עם זאת, לארז יש דרישות נוספות שאינן קשורות לשכר - ושעדיין דנים בהן. בין הדרישות: הפחתת חמש שעות הוראה בשבוע למורים שאין להם פינות עבודה בבית הספר; ובונוסים למורים בחטיבות ביניים מצטיינות.  

לאחר הפגישה, אמר ארז: "היום היתה ישיבה טובה וסוף סוף נראה שהתחלנו להתקרב. מחר נמשיך לבדוק את השפעת תוספת השכר המוצעת על כל המורים ולפי כל תקופות הוותק. אם נגיע להסכמות, ניתן יהיה לברך על המוגמר ואם לא, נמשיך במאבק".

ארז הכריז על השבתת הלימודים במחאה על תוספת השכר שהציע משרד האוצר למורים הוותיקים בתיכונים – בעלי 9 שנות ותק ומעלה -  שהסתכמה בכ-120 שקל בחודש, בפריסה שתימשך כשנתיים. זאת, לאחר שמשרד האוצר קיבל את הדרישה להעלאת שכר משמעותית למורים שייכנסו למערכת בעתיד ושכרם ההתחלתי יסתכם ב-8,000 שקל במקום כ-6,500 שקל כיום, ולהעלאת שכר של עד 1,300 שקל למורים הצעירים בעלי ותק של עד 8 שנים במערכת, גם כן במשך שנתיים. ארז דרש כי ההסכם שייחתם ייושם במשך שנתיים ואז יתקיים מו"מ על תוספת שכר נוספת לשכר המורים אך מצד שני סירב לתוספת השכר שהציע משרד האוצר למורים הוותיקים.

בפגישה שהתקיימה היום הציע משרד האוצר להעלות את תוספת השכר שהוצעה למורים הוותיקים באופן משמעותי, אבל בתמורה להאריך את תוקפו של ההסכם ל-4-5 שנים, במקום לשנתיים כפי שדרש ארז - ולהעניק בתקופה הזאת תוספות שכר משמעותיות הרבה יותר. במהלך המו"מ הצדדים דנו בהצעתו של ארז לצמצם את מועדי פריסת תוספות השכר, כך שהמורים יקבלו חלק גדול וספות השכר בשלב מוקדם יחסית ליישום ההסכם. בתמורה, הארגון יתחייב לשקט תעשייתי עד לסיומו של ההסכם.

היום השבית ארגון המורים את הלימודים בכל כיתות י-י"ב בארץ בהם לומדים כ-400 אלף תלמידים, כאשר שר החינוך, נפתלי בנט, וראש הממשלה בנימין נתניהו לא התערבו בנושא. בשלב זה למשרד החינוך, משרד האוצר ולארגון המורים כמה הישגים תקדימיים הכוללים קביעת שכר התחלתי של כ-8,000 שקל למורים שייכנסו להוראה בתיכונים ותוספת שכר משמעותית למורים המתחילים, ששכרם כיום נמוך באופן משמעותי משכר המורים הוותיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker