ארגון המורים הודיע: שביתה בתיכונים ביום ראשון

יו"ר ארגון המורים רן ארז: "המדינה צריכה להפסיק לטמון את ראשה בחול ולהשקיע בעתיד ההוראה ובעתיד תלמידי ישראל" ■ ארז אמר ל-TheMarker שבמידה וישיבת המו״מ שנקבעה למחר לא תניב תוצאות, הארגון ישקול להאריך את השביתה גם ליום שני

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר באזור המרכז
ליאור דטל

(עדכון: 18:00)  נכון לרגע זה השביתה עדיין צפויה להתקיים מחר (א') בתיכונים בכל כיתות י-י"ד. בשלב זה אין מגעים לעצור את השביתה. שר החינוך נפתלי בנט לא התערב ולא התבטא כלל בנושא בשבועות האחרונים.

ארגון המורים הודיע על השבתת כל התיכונים בישראל ביום ראשון הקרוב במחאה על התמשכות המו"מ לשיפור שכרם. בשלב זה השביתה תהיה בת יום אחד ותסתיים ביום שני, לאחר מכן יחליט הארגון על המשך צעדיו. בכך מימש הארגון את איום השביתה עלייו הכריז בשבוע שעבר. יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר: "המדינה צריכה להפסיק לטמון את ראשה בחול ולהשקיע בעתיד ההוראה ובעתיד תלמידי ישראל". 

הודעת ארגון המורים התייחסה לכל בתי הספר העל יסודיים מאחר שהוא מייצג גם מורים המלמדים בחטיבות הביניים. עם זאת, כל מורי חטיבות הביניים יידרשו להגיע ללימודים כרגיל, גם אם חברים בארגון המורים והשביתה תתקיים בכיתות י-י״ד בלבד.

בעשר השנים האחרונו, ארגון המורים כמעט לא השבית את מערכת החינוך. זאת השביתה הראשונה בעשור האחרון בהיקף ארצי המתקיימת במחאה על שכר המורים. השביתה הקודמת של ארגון המורים התקיימה במהלך דצמבר 2007, כאשר לפני כשנה השבית הארגון את התיכונים בישראל ליום אחד במחאה על אלימות נגד מורים.

ארז אמר ל-TheMarker שבמידה וישיבת המו״מ שנקבעה למחר (ראשון) לא תניב תוצאות, הארגון ישקול להאריך את השביתה גם ליום שני. לדבריו, ״אנחנו מברכים על ההישגים שהגענו אליהם לגבי המורים הצעירים אבל אנחנו מייצגים את כלל המורים בבתי הספר העל יסודיים ולא נוכל להפקיר אותם. לא נסכים שתוספות השכר של חלק מהמורים יהיו על חשבון המורים הוותיקים. הם אלה שנשאו על גבם את מערכת החינוך במשך שנים ארוכות״.

מנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר ל-TheMarker: ״אנחנו חושבים שניתן היה להגיע להסדר מול ארגון גם ללא שביתה, במיוחד לאור ההישגים הגדולים במשא ומתן לגבי שכר המורים הצעירים. מצאנו פרטנר ושותף בארגון המורים ובמשרד האוצר לגבי שיפור שכר המורים המתחילים וזהו הישג היסטורי שישפיע לטובה על כל מערכת החינוך״.

כפי שפורסם ב-TheMarker, במהלך המו"מ בין משרד האוצר לארגון המורים קיבל ארז את דרישותיו העיקריות: קביעת שכר התחלתי של כ-8,000 שקל לכל המורים המתחילים בתיכונים החל מיום העבודה הראשון שלהם ותוספת שכר של מאות שקלים בחודש למורים הצעירים עד ל-8 שנות ותק בתפקיד - תוספת של 600-1,300 שקל בחודש לכל מורה.

עם זאת, המחלוקת העיקרית נוגעת לשכר המורים הוותיקים (8-35 שנות ותק). בניסיון לתקן עיוות שנוצר בשנים האחרונות בשכר המורים הציע האוצר תוספת שכר קטנה של כ-120 שקל בחודש למורים הוותיקים בעוד שארז דורש תוספת שכר של 700-800 שקל למורים הוותיקים. ארז התנגד בתוקף להצעה וטען כי מדובר ב"חרפה" .

ארז דורש תוספת שכר גבוהה יותר מפי שישה מזו שמציע האוצר. תוספת השכר הכוללת שהציע משרד האוצר לארגון המורים מסתכמת ב-130 מיליון שקל בשנה הראשונה ובכ-260 מיליון שקל לשנה לאחר מכן. עם זאת, עלות הדרישות של ארז גבוהות פי שניים - 250 מיליון שקל בשנה הראשונה ו-500 שקל לשנה לאחר מכן.

ארז גם דורש שההסכם יהיה תקף לשנתיים בלבד, במהלכו יינתנו תוספות השכר, ושלאחר מכן ייפתח מו"מ על תוספות שכר חדשות ואילו באוצר דורשים שההסכם יהיה לתקופה ארוכה יותר.

הסכמי השכר האחרונים עליהם חתם ארגון המורים העלו את שכר המורים בתיכונים בעשרות אחוזים, אך עיקר העלייה בשכר באה לידי ביטוי בקרב שכר המורים הוותיקים שעלה לשכר הממוצע במדינות oecd בעוד ששכר המורים הצעירים נותר נמוך, ומהנמוכים במדינות המערב.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מזה מספר חודשים מנהל משרד האוצר משא ומתן להעלאת שכרם של המורים במטרה לשפר את תנאי העסקתם של מורים בתחילת דרכם. יודגש כי מורים אלו מרוויחים כשליש ממורים ותיקים- פער מהגבוה ביותר במדינות ה-oecd אשר הולך וגדל. ארגון המורים מסרב לצמצם פער זה ובמקום זאת נוקט בצעדים כוחניים. מספר רב של הצעות בעניין זה הונחו על שולחנו של ארגון המורים שדחה את כולן. צר לנו שארגון המורים בוחר לפגוע בתלמידי ישראל חרף דיון ענייני בהצעות שעל הפרק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker