הסטודנטים במכללת ת"א מאיימים: נדרוש את שכר הלימוד בחזרה

הסגל הבכיר במכללה שובת כבר כשבועיים וחצי, מאז מועד פתיחת שנת הלימודים, על רקע מחלוקת על שורת נושאים אקדמיים מול הנהלת המכללה ■ הסטודנטים: "אנחנו משלמים 12 אלף שקל בשנה ורוצים לסיים את התואר"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה האקדמית תל אביב יפוצילום: אורן זיו
ליאור דטל

הסטודנטים במכללה האקדמית תל אביב יפו הפגינו היום (ג') במחאה על השביתה המתמשכת במכללה, שאינה מאפשרת להם לקיים את שנת הלימודים כסדרה. "אנחנו, הסטודנטים המשלמים כ-12 אלף שקל בשנה, לא מוכנים לקבל תמורה חלקית לכסף ולזמן שלנו", אמרו היום באגודת הסטודנטים.

מאז פתיחת הלימודים לפני כשבועיים וחצי לא מתקיימות במכללה הרצאות של חברי הסגל הבכיר אלא במתכונת מצומצמת על ידי הסגל הזוטר, בעוד שחברי הסגל הבכיר מתפרצים מפעם לפעם לשיעורים של מרצים אשר החליטו לשבור שביתה. עיקר המחלוקת הוא על שורת נושאים אקדמיים מול הנהלת המכללה. בשבוע שעבר הפסיקה ההנהלה את המו"מ מול הסגל ועדיין לא חידשה אותו.

עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית שבת הסגל הבכיר בכל המכללות הציבוריות בארץ במחאה על תנאי העסקתו, אך השביתה הסתיימה לאחר יום אחד בלבד בעקבות הסכמות הסגל עם נציגי האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג. עם זאת, חברי הסגל הבכיר במכללה האקדמית תל אביב יפו המשיכו לשבות. בין היתר הם נאבקים על הקמת ועדת מחקר והשתלמויות שתהיה משותפת לחברי הסגל ולהנהלה. זאת מאחר שכיום כספים המיועדים לעידוד מחקר והשתלמויות מחולקים ללא שיתוף המרצים. המרצים גם דורשים קביעת תקנון לקליטת אנשי סגל בכיר במכללה ולקידומם, ולהגדרת אנשי סגל מצטיינים.    

בהפגנתם היום במכללה דרשו הסטודנטים משני הצדדים לחדש את המו"מ ולהגיע להסכמות. הסטודנטים נשאו שלטים שבהם נכתב "אנחנו לא כלי מיקוח", ובסופו של דבר התפרצו לישיבת ההנהלה ודרשו תשובות. בתגובה, חברי ההנהלה הפסיקו את הישיבה וחלקם יצאו מהחדר. "תחושת הסטודנטים היא איבוד אמון במערכת ההשכלה הגבוהה בשל חצאי אמת משני הצדדים, אי ודאות וחוסר אחריות. סבלנות הסטודנטים פוקעת וישנם כאלה שהחליטו לדרוש את שכר הלימוד שלהם חזרה", נמסר מאגודת הסטודנטים של המכללה.

מאגודת הסטודנטים נמסר: "לא ניתן להפוך אותנו לכלי מיקוח ולאמצעי להפעלת לחץ. 500 סטודנטים הלומדים במכללה קראו לחידוש המו"מ. אנחנו רוצים לסיים את התואר ומבקשים מהמכללה להגן על האינטרסים שלנו ותו לא. האגודה דורשת שקיפות ואחריות משני הצדדים, ומבקשים מהם לשבת ולהביא לסיום השביתה".

מהנהלת המכללה האקדמית תל אביב יפו נמסר כי "עם תחילת שנת הלימודים הוסדרו שכרם ותנאי העסקתם של כל המרצים במכללות הציבוריות בהסכם מול משרד האוצר. למרות זאת ועד הסגל החליט, באופן חסר היגיון, להמשיך את השביתה תוך פגיעה קשה בסטודנטים. לצערנו ארגון העובדים של הסגל מציב דרישות שאינן קשורות לתנאי העסקה ושאינן נושא למו"מ על  הסכם קיבוצי. אנו קוראים לארגון כוח לעובדים, שיזם ומוביל את השביתה שפוגעת בסטודנטים, ולחברי הסגל הבכיר לנהוג כפי שנהגו חבריהם במכללות האחרות, ולשוב לעבודה סדירה לאלתר".

מות"ת נמסר: "רק באחרונה חתמו ועד ראשי המכללות והמועצה המתאמת של ארגוני הסגל הבכיר על מתווה עקרונות להסכם קיבוצי שיחול על הסגל הבכיר במכללות. בהתייחס לכך, תמוהה בעינינו החלטת הסגל האקדמי הבכיר במכללה להמשיך בשביתה. ות"ת עומדת בקשר רציף עם הנהלת המוסד על מנת למזער את נזקי השביתה".

מוועד הסגל הבכיר במכללה נמסר: "לבנו עם הסטודנטיות והסטודנטים של המכללה ואנו מצטרפים לקריאתם לפתור את המשבר ולשוב ללימודים. הנהלת המכללה הפסיקה את המשא ומתן איתנו באופן חד-צדדי בדיוק לפני שבועיים, וסירבה לכל פנייה שלנו מאז, בעל-פה ובכתב, להמשיך במשא ומתן ולהגיב עניינית לנייר האחרון שהצגנו בפניהם. בנייר זה עשינו כברת דרך ארוכה לקראת פשרה ולא נענינו. אנו קוראים להנהלה לחדש מיידית את המשא ומתן ולחתום איתנו על מסמך עקרונות שיאפשר חזרה לפעילות מלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום