ליאור דטל

משרד האוצר הציע לארגון המורים להגדיל את שכר המורים המתחילים בתיכון לכ-8,000 שקל בחודש ולקבוע אותו כרף הכניסה למקצוע. מדובר על תוספת שכר משמעותית של כ-1,600 שקל בחודש למורה (25%), אך ההצעה תקפה רק למורים החדשים שייכנסו למערכת ולא למורים העובדים בה כיום שיסתפקו בתוספת שכר נמוכה יותר. בכך קיבל משרד האוצר את דרישתו העיקרית של יו"ר ארגון המורים, רן ארז, במשא ומתן המתנהל בחודשים האחרונים על הסכם העבודה החדש של מורי התיכונים בישראל. היום הודיע ארז על פתיחה בעיצומים בתיכונים ביום ראשון הקרוב ואיים בהשבתת הלימודים בתיכונים.

ההצעה התקדימית אמורה לפתור את בעיית השכר של המורים המתחילים בישראל ששכרם נמוך באופן משמועתי מהממוצע במדינות המערב ומשכר המורים הוותיקים, ואף מהווה חסם כניסה למקצוע בפני צעירים איכותיים. 

בנוסף, משרד האוצר הציע במו"מ להגדיל את שכר המורים הצעירים שלהם עד 8 שנות וותק באופן משמעותי בכ-300 שקל בחודש, אך הציע תוספת שכר צנועה של 60-120 שקל למורים ותיקים יותר שעובדים במקצוע 8-35 שנה. לפי הצעת האוצר, בתוך שנתיים שכר המורים החדשים שייכנסו למערכת יעלה לכ-8,000 שקל בשלוש פעימות וייקבע כשכר ההתחלתי של מורים בתיכונים, אך לא יחול על שכר המורים הנמצאים היום בתפקיד.  

עם זאת, בתמורה לכך דרש האוצר לבטל את מנגנון הקידום בשכר לפי ותק השנים במקצוע ולהחליפו במנגנון שייתחשב בוותק בשיעור נמוך באופן משמעותי. בארגון המורים סירבו להצעה בתוקף.

ארז התייחס במסיבת העיתונאים להצעת האוצר כאל "מלכודת דבש". לדבריו, "הם רוצים לממן את השכר של המורים החדשים על ידי השכר של הוותיקים. לא יכול להיות שאחרי 30 שנה מורה יקבל שכר של 13 אלף שקל. משרד האוצר רוצה ליצור מצב של הפרד ומשול בין המורים אבל לכולם מגיע לקבל תוספת שכר". לפי הארגון, הצעת האוצר תיצור מצב שבו שכר הכניסה למקצוע יהיה אטרקטיבי אך לא יאפשר קידום משמעותי לאחר מכן, ומצד שני לא יויספק תוספות שכר למורים הוותיקים הקיימים כיום במערכת.

ברקע לסירוב עומד גם הדרישה לבטל או להפחית באופן משמעותי את מנגנון הקידום בשכר לפי ותק, שכיום מהווה את אפשרות הקידום בשכר המשמעותית ביותר עבור המורים. במשרד האוצר אישרו כי הציעו את ההצעה לארגון המורים, וטענו מנגד כי הציעו למתן את הקידום לפי ותק ולא לבטלו.

יו"ר ארגון המורים, רן ארזצילום: עופר וקנין

היום (ג') הכריז ארז במסיבת עיתונאים שקיים על הפעלת סכסוך העבודה עליו הכריז לפני כשבועיים ביום ראשון הקרוב. בעקבות הפעלת סכסוך העבודה מאבק המורים צפוי להתגבר ביום ראשון ולכלול שיבושים, עיצומים והפגנות.

ארז אמר במסיבת העיתונאים כי "אופציית השביתה גם על הפרק". ביום שישי יודיע ארז כיצד ישפיעו העיצומים על מערכת החינוך. לצד הפעלת סכסוך העבודה חידש ארגון המורים את קמפיין הפרסום שהוביל בחודשים האחרונים בטלוויזיה וברדיו לשיפור שכר המורים, והחל בקמפיין נוסף על גבי שלטי חוצות שיתלווה למאבק.

שגיא, מורה צעיר בתיכון שהשתתף במסיבת העיתונאים, אמר כי "השנה אני עובד ב-120% משרה כי לא מצאנו מורה מחליף למורה שיצאה לחופשת לידה. בגלל שהשכר שלי נמוך אני עובד כמלצר בסופי שבוע וכמאמן קבוצת ריצה במקביל ללימודי התואר השני. אני אוהב את העבודה שלי אבל לא יודע כמה זמן אני אוכל להחזיק בה מעמד. התחושה היא שאנחנו לא חשובים מספיק לממשלה. אין פלא שאנשים עם תחושת שליחות לא מגיעים לעבודה בהוראה. מתסכל שמדברים על 8,000 שקל כאילו שמדובר בשכר כל כך גבוה. אי אפשר להחזיק ככה מעמד. אם כל כך אכפת לכם מהילדים שלכם אז איפה זה בא לידי ביטוי? נמאס לנו לקבל יחס כזה".

כיום השכר הממוצע של המורים בתיכונים הוא כ-13 אלף שקל בחודש – אך פערי השכר בין המורים הוותיקים למורים החדשים הם הגבוהים במערב. בעוד שהשכר של מורה מתחיל הוא מהנמוכים בקרב מדינות ה-OECD שכרם של המורים הוותיקים גבוה במעט מהממוצע של מורים בעלי אותו ותק בקרב מדינות הארגון. הפערים בין שכר המורים הוותיקים לצעירים החריפו בשנים האחרונות כתוצאה מהסכמי העבר עליהם חתם הארגון בראשות ארז, כאשר מאז הסכם השכר האחרון – עוז לתמורה – שנחתם ב-2010 שכר המורים הוותיקים לשעה עלה בעוד שהשכר לשעה של המורים הצעירים ירד ב-10%.

פערי השכר בין מורים ותיקים וחדשים בישראל - הגדולים במערב

בעשור האחרון שכר המורים בישראל השתפר באופן משמעותי, אך הפערים בגובה השכר בין המורים הצעירים לוותיקים החריפו.

שכר המורים בישראל זינק ב–33% במונחים ריאלים ב–2003–2014, והוא נע בין שכר ממוצע של כ–7,200 שקל בחודש (ברוטו) בעשירון התחתון של עובדי ההוראה, ל–21.5 אלף שקל בעשירון העליון. בהסכמי העבודה שנחתמו עם המורים בעשור האחרון, המורים התחייבו להגדיל את שעות העבודה השבועיות בתמורה לתוספת השכר.

עם זאת, בעוד ששעות העבודה של המורים החדשים התארכו באופן דומה לזה של המורים הוותיקים, תוספת השכר שלהם היתה צנועה בהרבה. ב–2003–2014 השכר הממוצע של המורים הוותיקים (בני 45 ומעלה) בתיכונים עלה ב–25% במונחים ריאליים (בניכוי האינפלציה) ולעומת זאת, שכר המורים הצעירים (25–34) עלה ב–14% בלבד במונחים ריאליים. באשר לשכר לשעה, זה של מורי התיכון הוותיקים עלה ב–11.5%, בעוד זה של המורים הצעירים ירד בכ–10%. למרות הגידול המרשים, השכר הממוצע של המורים בישראל נותר נמוך בהשוואה למדינות OECD. השכר הממוצע של המורים כלל המורים בתיכונים הוא רק כ–13 שקל אלף בחודש — נתון נמוך בהשוואה למדינות OECD.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker