נמשכת השביתה בבית ברל ובמכללה האקדמית ת"א-יפו

במכללה האקדמית תל אביב יפו הסגל הבכיר שובת מאז פתיחת שנת הלימודים בשל מחלוקת מול ההנהלה בנושאים מקצועיים ואקדמיים ■ במכללת בית ברל הסגל הזוטר דורש השוואת תנאים לאלו שמקבלים מרצים במוסדות אחרים ומשבש את הלימודים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ברל
ליאור דטל

השיבושים בלימודים במכללת בית ברל ובמכללה האקדמית תל אביב יפו נכנסים היום (א') לשבוע השלישי. חלק מהמרצים בשתי המכללות משביתים את הלימודים מאז פתיחת שנת הלימודים האקדמית לפני כשבועיים, בעקבות מאבקים נפרדים מול הנהלות המכללות.

במכללה האקדמית תל אביב יפו הסגל הבכיר שובת מאז פתיחת שנת הלימודים, וביום שלישי שעבר הופסק המשא ומתן על ידי ההנהלה ועדיין לא חודש. לעת עתה מתקיימים הלימודים במכללה במתכונת מצומצמת על ידי חברי הסגל הזוטר בלבד.

דרישות הסגל הבכיר לא נוגעות לשכר אלא למחלוקת מול הנהלת המכללה בנושאים מקצועיים ואקדמיים. בין היתר נאבק הסגל הבכיר על הקמת ועדת מחקר והשתלמויות שתהיה משותפת לחברי הסגל ולהנהלה. זאת מאחר שכיום כספים המיועדים לעידוד מחקר והשתלמויות מחולקים ללא שיתוף המרצים. המרצים גם דורשים קביעת תקנון לקליטת אנשי סגל בכיר במכללה ולקידומם, ולהגדרת אנשי סגל מצטיינים.    

בשבוע שעבר התקיימה פגישה בין חברי הסגל השובתים לבין סטונדטים, בסופה כתבו חברי הסגל בעמוד הפייסבוק כי "הסברנו שוב שאנחנו לא מבקשים עוד כסף או פינוקים, אלא באמת ובתמים מתעקשים על הסדרה ערכית ועקרונית של יחסי סגל בכיר – הנהלה, הסדרה שתאפשר למכללה להמשיך ולהיות בית אקדמי מצוין למרצים ולסטודנטים כאחד".

מהנהלת המכללה האקדמית תל אביב יפו נמסר כי "עם תחילת שנת הלימודים הוסדרו שכרם ותנאי העסקתם של כל המרצים במכללות הציבוריות בהסכם מול משרד האוצר. למרות זאת ועד הסגל החליט, באופן חסר הגיון, להמשיך את השביתה תוך פגיעה קשה בסטודנטים. לצערנו ארגון העובדים של הסגל מציב דרישות שאינן קשורות לתנאי העסקה ושאינן נושא למשא ומתן על  הסכם קיבוצי. אנו קוראים לארגון כוח לעובדים, שיזם ומוביל את השביתה שפוגעת בסטודנטים ולחברי הסגל הבכיר לנהוג כפי שנהגו חבריהם במכללות האחרות ולשוב לעבודה סדירה לאלתר".   .

לעומת זאת, חברי הסגל הזוטר בבית ברל הגיעו באחרונה להסכם על שיפור תנאי עבודתם, אך בות"ת ובמשרד האוצר מסרבים לאשרו בטענה שהוא חורג מתוספות השכר עליהן הוחלט בגופי ההשכלה הגבוהה. נכון להיום חברי הסגל הזוטר במכללה מועסקים בחוזי העסקה קצרי טווח למשך כשבעה חודשים בכל שנה, כשרובם מפוטרים לאחר מכן ומועסקים מחדש. בנוסף, חברי הסגל הזוטר טוענים כי שכרם לשעת הוראה נמוך בכ-50% מהמקובל בשאר המכללות הציבוריות.

בשנתיים האחרונות קיימו חברי הסגל מו"מ עם הנהלת המכללה לשיפור תנאי העסקתם, ובסופו, כאמור, הוסכם על תוספת של 20%-50% לשכרם, אך התוספת לא אושרה על ידי ות"ת ומשרד האוצר, ולכן הנהלת המכללה ביקשה להגיע לפשרה על גובה תוספת השכר. היום (א') נפגשו נציגי המכללה וות"ת יחד עם נציגי האוצר כדי לדון בסכסוך, אך הפגישה לא הניבה תוצאות.

לפי ארגון כוח לעובדים, בפגישה חזרו בהם נציגי ות"ת והאוצר מהצעות העבר בשל השביתה בה נוקטים המרצים, ולדבריהם מדובר בהתערבות גסה וחריגה במו"מ ובפגיעה בזכותו הליגיטימית של סגל ההוראה לשבות. "הבעת דעה נגד השביתה אינה מנדט של האוצר", אמרו היום בארגון. הלל רומן, מרצה לאמנות במכללה ומראשי הוועד, אמר כי "במשך שנים חברי הסגל הזוטר במכללה הועסקו בתנאים פוגעניים, ולכן תוספת השכר שהם דורשים תשווה את תנאיהם".

מהמכללה נמסר כי בשבועות האחרונים עמלה הנהלת המכללה בניסיון לשכנע את הצדדים להתגמש בעמדותיהם. שני הרגולטורים והנהלת המכללה גילו את הגמישות הנדרשת והציגו מתווה משופר משמעותית. לעומת זאת, ועד המרצים וארגון כוח לעובדים התחפרו בעמדותיהם ללא כל מוכנות להציג פשרה כלשהי המתבקשת במצב כזה.

מהמל"ג נמסר בתגובה: "במהלך החודשים האחרונים מלווה ות"ת, בשיתוף הממונה על השכר באוצר, את המשא ומתן להסכם קיבוצי לטובת הסדרת תנאי העסקת מורים מן החוץ במכללה האקדמית בית ברל. לצערנו, על אף הנכונות לתוספות תקציביות בסך עשרות אחוזים נציגות המרצים בחרה להתבצר בעמדותיה ולנטוש את שולחן המו"מ באופן חד-צדדי. ות"ת תמשיך לפעול על מנת להביא את המו"מ לידי פתרון בהקדם האפשרי. 

"באשר לסכסוך העבודה במכללה האקדמית תל אביב יפו יצויין כי רק באחרונה חתמו ועד ראשי המכללות והמועצה המתאמת של ארגוני הסגל הבכיר על מתווה עקרונות להסכם קיבוצי שיחול על הסגל הבכיר במכללות. בהתייחס לכך, תמוהה בעינינו החלטת הסגל האקדמי הבכיר במכללה, להמשיך בשביתה. ות"ת עומדת בקשר רציף עם הנהלת המוסד על מנת למזער את נזקי השביתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker