הורים לילדים חולים נגד משרד החינוך: מחסור במטפלים ובשעות לימוד

בדיון בוועדת החינוך של הכנסת טענו ההורים כי עשרות ילדים לא מקבלים טיפולים פרא-רפואיים שהם זכאים להם ■ "זה כנראה נוח למשרד החינוך שאין הוראות"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

בדיון מיוחד שנערך היום (ב') בנושא בוועדת החינוך של הכנסת, העלו הורים לילדים חולים שאינם יכולים ללמוד בבתי הספר, תלונות קשות נגד משרד החינוך, הנוגעות למערך הטיפול בילדיהם.

לפי החוק, על שר החינוך לקבוע תוכניות חינוך לילדים מאושפזים וחולים שאינם יכולים להגיע למוסדות החינוך, אשר תתאים לצורכיהם ולרמתם. ב-2015, האחריות על חינוך הילדים החולים הופרטה ומשרד החינוך העביר אותה לחברת קדימה מדע הפועלת ללא מטרת רווח (חברה לטובת הציבור), כאשר קודם לכן השירות היה גם כן באחריות עמותה חיצונית ולא הוענק על ידי משרד החינוך.

בשנת הלימודים הנוכחית, משרד החינוך העביר לקדימה מדע כ-48 מיליון שקל עבור החינוך הניתן לילדים חולים, אך לפי ההורים שהגיעו לוועדה, קיים מחסור במטפלים ובשעות הלימודים שניתנות לילדיהם. זאת, אף שהתקציב עלה בשנים האחרונות. אך ככל הנראה, מספר התלמידים הזכאים לשירות עלה גם כן, בשיעור גבוה יותר מהגידול בתקציב, ולכן החליט משרד החינוך על קיצוץ במספר שעות ההוראה הניתנות לילדים.

נציגי משרד החינוך שנכחו בדיון אמרו כי לא בוצעו כלל קיצוצים בשעות הלימודים לתלמידים המקבלים את השירות, וכי לכל תלמיד מסופק שירות המותאם עבורו באופן אישי. הורים שנכחו בדיון טענו כי עשרות ילדים לא מקבלים טיפולים פרא-רפואיים שהם זכאים להם, אך נציגי משרד החינוך אמרו כי מדובר במספר קטן של ילדים שאינם מקבלים טיפולים, בגלל מחסור במטפלים פרא-רפואיים בפריפריה.

בנוסף, בדיון עלה כי לפי החוק על שר החינוך היה להגיש תוכנית לימודים מפורטת לילדים שאינם יכולים ללמוד בבתי הספר בשל מחלתם, עד ל-2005, אך התוכנית הזאת לא הוגשה עד היום.

אם לילד עם שיתוק מוחין אמרה בדיון כי היא ממתינה כשנתיים לטיפולים פרא-רפואיים עבור בנה: "במשרד החינוך נאמר לי שאני נהנית מזה שהבן שלי בבית, אז אני מזמינה אותם להגיע אלי הביתה ולראות כמה אני נהנית". אב לילד עם שיתוק מוחין אמר כי "אין מספיק פיזיותרפיסטיות, קלינאיות תקשורות ומרפאות בעיסוק, ולכן מביאים לנו סטודנטיות שלא סיימו לימודים. אני לא מוכן שהבן שלי יהיה שפן הניסיונות שלהם. מאחר שהוא לא מקבל טיפולים כמו שצריך נשברו לו שתי חוליות בגב".

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), דרש ממשרד החינוך להגיש את התוכנית בהקדם. היועצת המשפטית של ועדת החינוך, עו"ד מירב ישראלי, אמרה כי "ברגע שמפריטים זכויות בסיסיות, צריך להיות פיקוח הדוק ועמוק, מה שלא קורה היום במקרה של חינוך ילדים חולים. זה כנראה נוח למשרד החינוך שאין הוראות, כי אם היתה תוכנית סדורה שהיתה עוברת התייעצות ודיון ציבורי בוועדת החינוך, סביר להניח שלא היינו שומעים במשך שנים ארוכות את התלונות הרבות".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מחויב כלפי כל תלמיד בישראל, וכאשר תלמיד נעדר מלימודים לתקופה ארוכה בשל מחלה, מעניק המשרד שירותי חינוך בביתו. בשנת הלימודים הנוכחית גדל תקציב השירות בסך של 10 מיליון שקל, וזאת כדי לתת מענה למספר גדול יותר של תלמידים וכן כדי להוסיף שירותים פרא-רפואי לילדים הזכאים. בזכות הפרויקט הייחודי הזה, מעל 4,000 ילדים בשנה זוכים לביקורי בית של צוותי הוראה, ונהנים מתוכנית שנבנתה באופן אישי עבורם. מדובר בבשורה חשובה עבור ההורים והתלמידים.

"יובהר שהתלמידים החולים מקבלים שירותים בהתאם לתוכנית אישית שנבנתה עבורם, והמשרד מפקח אחר עבודת הזכיין ומוודא שהוא פועל לפי הנהלים ולפי דרישות המכרז. תלמידים שזקוקים למענה ייחודי מטופלים באופן אישי על ידי האגף לחינוך מיוחד".

תגובת קדימה מדע: "קדימה מדע מפעילה את תוכנית 'שלבים', לחינוך ילדים חולים בביתם, על פי כל תנאי המכרז ואף מעבר לכך. קדימה מדע מקפידה על ביצוע הנחיות משרד החינוך, לרבות קיום שעות ההוראה והעסקת מורים ומטפלים פרא-רפואיים מוסמכים. משרד החינוך מפקח באופן מלא על הפעלת התוכנית, כאשר המקרים החריגים שהוצגו בוועדת החינוך דווחו בזמן אמת למשרד והפתרונות המקצועיים שניתנו אושרו על ידם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker