"כמה צריך בן אל לחסוך כדי לקנות אופניים?" נציגי הבנקים נכנסים לבית הספר

למרות הביקורת שספגה תוכנית חינוכית של בנק ישראל תתמקד באפשרויות הפיננסיות שהבנקים מציעים, ולא מעבר לכך. בין השאר, היא לא תתעכב על מושגי יסוד בכלכלה, ותקדיש פרק זמן נרחב לניהול חשבון באמצעות האפליקציות או אתרי האינטרנט של הבנקים

ליאור דטל
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בחינת בגרות באנגלית בבית ספר בתל אביב
תיכון עירוני א' בתל אביבצילום: ניר כפרי

בנק ישראל פירסם היום (ג') את התוכנית לחינוך פיננסי, שתיכנס בשנת הלימודים הנוכחית למערכת החינוך בשיעורים לתלמידי כיתות ט' - ותגיע לכ-25 אלף תלמידים בכ-700 כיתות.

התוכנית ספגה ביקורת קשה בגלל החלטת הבנק ומשרד החינוך לשתף את איגוד הבנקים בתוכנית הלימודים ולאפשר לנציגי הבנקים להעביר את תכניה בכיתות הלימוד, וכך לאפשר להם להשפיע על הידע הפיננסי של התלמידים כבר בגיל מוקדם. למרות הביקורת, על פי המתווה שהתפרסם, נראה כי התוכנית תתמקד באפשרויות שהבנקים מציעים, ולא מעבר לכך. כך למשל, היא לא תתעכב על מושגי יסוד בכלכלה, ותקדיש פרק זמן נרחב לניהול חשבון באמצעות האפליקציות או אתרי האינטרנט של הבנקים.

במהלך אחד מהתרגילים האינטרקטיביים, למשל, על התלמידים לבצע "סיור וירטואלי בסניף הבנק". במהלך המשחק הם נשאלים מה השירותים שמספק בנק, והתשובה הנכונה היא "שכל התשובות נכונות. מרבית ההתנהלות הפיננסית בעידן המודרני מתבצעת באמצעות בנקים ולכן כדאי להכיר את השירותים השונים שהוא מציע".

שאלה לדוגמה

בן-אל, בן 14, מקבל 120 שקל בחודש, דמי כיס מהוריו. ההורים מתנים את מתן דמי הכיס בכך שיפריש סכום מסוים לקופת החיסכון בחדרו (הוא רוצה לקנות אופניים בשנה הבאה). בן-אל מתלבט בין שלוש אפשרויות שהציעו לו חבריו:

1. טל הציע שבשנה הקרובה (12 חודשים) יחסוך את כל דמי הכיס החודשיים לארבעת החודשים הקרובים ולאחר מכן יוכל להשתמש בסכום דמי הכיס החודשיים במלואם (בלי לחסוך משך 8 חודשים).

2. אגם הציעה לו שבשנה הקרובה יפריש מדי חודש 40 שקל לקופת החיסכון, ובשאר הכסף להשתמש להוצאותיו השונות.

3. יפתח הציע לו להתחייב לחסוך את דמי הכיס לארבעת החודשים האחרונים של השנה ובשמונת החודשים הקרובים להוציא את כל הכסף.

איזו הצעה היא הנכונה ביותר מבחינת התנהלות פיננסית? (התשובה הנכונה בתחתית הכתבה)

חצי שעה בשיעור הראשון כוללת היכרות עם שירותים ומושגים בנקאיים כמו עריכת סקר שוק, הכרת חשבון הבנק, שירותים דיגיטליים, כרטיסי אשראי, ושימוש באפליקציה או באתר האינטרנט לניהול החשבון. לפי תוכנית הלימודים, על המדריך לעודד את התלמידים להפקיד את הכסף בבנק, מאחר שכסף שנמצא בהישג יד "זמין יותר לבזבוזים", ולהמליץ להם להפקיד את הכסף בחיסכון נושא ריבית. זאת, מבלי להציג בפניהם אפשרויות נוספות שייתכן שיתרמו לתלמידים גם בעתיד.

.

פרק אחר בתוכנית עוסק בדרכים השונות לחסוך, והדגש בו ניתן לאפיקים קשיחים כמו תוכניות חיסכון או אפיקים נזילים. בנוסף, בעוד שהתלמידים יכולים לבחור בהשקעה בקופת גמל, הם לא זוכים באותו שיעור ללמוד מונחי יסוד הקשורים לחיסכון פנסיוני, כמו קרנות הפנסיה המתחרות בקופות הגמל.

התוכנית לחינוך פיננסי משותפת לבנק ישראל, משרד החינוך, פורום ועדי ההורים, היישובים ומועצת התלמידים. התוכנית מקנה לתלמידים ידע בהתנהלותם מול הבנקים, וחושפת אותם למהלכים כמו ביצוע סקר שוק לפני פתיחת חשבון בנק או חיסכון בנקאי, קריאה נכונה של דפי חשבון, שימוש בצ'קים וביצוע תשלומים בכרטיסי האשראי. עם זאת, כאמור, התוכנית מצמצמת את עולם המושגים להתנהלות מול הבנקים בלבד.

התוכנית תיושם בכל הארץ, בבתי ספר שיבחרו להשתתף בתוכנית במשך שלוש שעות בסך הכל (שני מפגשים בני שעה וחצי כל אחד). נציגי הבנקים שייפגשו עם התלמידים ייעזרו במצגות שהוכנו עבורם בבנק ישראל. על בתי הספר לוודא שאחד ממחנכי הכיתות יימצא בכיתה במהלך ההדרכה.

במקביל לתוכנית החינוך הפיננסי, משרד החינוך מיישם תוכנית עצמאית אחרת, שיזם בעצמו, לחינוך פיננסי בכיתות י'. תוכנית זו מועברת על ידי מורי בתי ספר – אך היא מיושמת לעת עתה כפיילוט ובאופן מצומצם.

במדריך לנציגי הבנקים שיגיעו ללמד בכיתות נכתב: "ניתן לצבור רווחים גם באפיקי השקעה שונים כמו נדל"ן או בשוק ההון. אלו אפיקים שציבור רחב בישראל בוחר להשקיע בהם . עם זאת, בתוכנית זו נעסוק בחיסכון הבנקאי או החוץ בנקאי (קופות גמל), שזמן ונגיש יותר לבני נוער מאפיקי ההשקעה שהוזכרו לעיל".

שאלה לדוגמה

עופר, בן 13, קיבל במסיבת הבר מצווה כסף מקרובי משפחה. לאחר כמה קניות קטנות נשאר לו סכום בסך 1,896.54 שקל. הוריו רוצים להפקיד את הסכום שנשאר בחיסכון לשלוש שנים. הבנק מציע חיסכון שנושא ריבית בסך 1% לשנה.

מה יהיה שווי סכום ההפקדה בעוד 3 שנים? (התשובה הנכונה בתחתית הכתבה)

מבחנים שערך ה-OECD קבעו בעבר שבני הנוער בישראל מפגרים אחרי המדינות המפותחות בתחום החינוך הפיננסי.

"מפגש בין בנקאי לתלמידים יכול להיות מעניין היות שאתם בעלי מקצוע, הבנה וניסיון בתחום הפיננסי", נכתב במדריך לנציגי הבנקים המתנדבים. "בעיני התלמידים הנכם מגיעים ממקום לא מוכר החושף בפניהם את עולם המבוגרים". כמו כן מכיל המדריך אזהרות לנציגים, כמו איסור על אזכור שם הבנק שבו הם עובדים, היצמדות לתכנים שבמצגת והמלצה לא להיכנס לעימותים עם התלמידים. חלקים מהשיעורים יהיו אינטראקטיביים, כמו למשל משחק שבו התלמידים נדרשים לנהל תקציב ולדווח על הכנסות והוצאות.

גורמים בבנק ישראל ובמשרד החינוך הצהירו כי מטרת התוכנית היא להקנות לתלמידים ידע בסיסי וממוקד שכרגע אינו נרכש בבתי הספר, וכי הם מצפים שבעתיד ניתן יהיה להעביר אותו ידי מתנדבים אחרים שאינם מהבנקים. לדבריהם, התוכנית מתמקדת בצרכנות בנקאית לאחר תהליך מיפוי של צרכים, בשיתוף מועצת התלמידים ו-וועדי ההורים.

ממשרד החינוך נמסר: "ראשית, למען הדיוק והסדר הטוב - משרד החינוך מפעיל תוכנית לכישורים פיננסיים, תוכנית שנלמדת בכיתה י' על ידי מורים מקצועיים, מורים מצוות בית הספר. לצד זה, החודש, באופן חד פעמי ולמשך שני מפגשים בלבד, ילמדו תלמידים מכיתות ט' מושגי יסוד בתחום הבנקאות. המפגשים הללו אינם חובה, התכנים גובשו על ידי צוות של אנשי חינוך, והלמידה תתקיים ללא כל סימן מסחרי של בנק כזה או אחר. יוזכר שכ-70 אלף בני נוער בגיל 18-14 פותחים מדי שנה חשבון בנק. נתון זה מחזק את הצורך בפיתוח מודעות לחינוך פיננסי, צורך להעניק לבני הנוער כלים לניהול נכון של התקציב, לדבר איתם על החשיבות של חיסכון, ואיך נכון לחסוך".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת", אמר על פרסום התוכנית כי "חינוך פיננסי לנוער יכול היה להיות יוזמה ברוכה, אולם הכנסת נציגי גורמים מסחריים בכלל, ובנקים בפרט, תחת כסות של מורים לכיתות מהווה צעד בלתי מתקבל על הדעת. מערכי השיעור חייבים לעבור אך ורק על ידי סגל ההוראה הקבוע והמוסמך של משרד החינוך. העמותה לדמוקרטיה מתקדמת תתחיל לחקור בנושא את בנק ישראל ואת הגורמים האחראים במשרד החינוך, כדי להבין האם והיכן באו לידי ביטוי תחלואי קשרי ההון-שלטון והשפעת לוביסטים מטעם הבנקים על ההחלטות".

תשובות: 1, 1954

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker