צניחה במספר הסטודנטים? התגובה המדהימה של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות מגיבים לבדיקת TheMarker שמצאה כי ב-12 השנים האחרונות מספר הסטודנטים בהן ירד בכ-16.5%: "תנאי הקבלה באוניברסיטאות גבוהים יותר, רמת הקושי והעומס בלימודים לא מתאימים לכל אחד"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אוניברסיטת ת"א (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה)צילום: עופר וקנין

"תנאי הקבלה לאוניברסיטאות גבוהים יותר ורמת הקושי והעומס בלימודים לא מתאימים לכל אחד" - כך נמסר מוועד ראשי האוניברסיטאות בתגובת לבדיקת TheMarker, שחשפה את הצניחה הדרמטית במספר הסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות לתואר ראשון בעשור האחרון.

מהבדיקה עלה כי ב-12 השנים האחרונות מספר הסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות ירד באופן עקבי וחד, ירידה שהסתכמה בכ-16.5%, מול עלייה של כ-50% במספר הסטודנטים במכללות הציבוריות והפרטיות.

>> בדיקת TheMarker | נוטשים את האוניברסיטאות: צניחה דרמטית במספר הסטודנטים, ירידה גם במינהל עסקים

פרופסור יוסף קלפטר באוניברסיטת תל אביב, בשבוע שעבר
פרופסור יוסף קלפטר, יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות צילום: תומר אפלבאום

בשנים האחרונות הגידול במספר הסטודנטים במערכת ההשכלה הגבוהה נעצר, ומנוע הצמיחה העיקרי של המערכת כבר אינו האוניברסיטאות אלא המכללות להוראה ומסלולי הלימודים לתואר שני במכללות הפרטיות. הירידה במספר הסטודנטים באוניברסיטאות פוגעת בהכנסותיהן משכר לימוד, ובאופן עקיף עלולה לפגוע גם בהכנסותיהן מהמדינה - שכן התקצוב תלוי גם במספר הסטודנטים הלומדים בהן. 

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), המייצג את הנהלות אוניברסיטאות המחקר בישראל, מסר בתגובה לנתונים" כי "האוניברסיטאות הן מוסדות המחקר המרכזיים והמובילים במדינה, שלהן תרומה מכרעת לחברה, לכלכלה ולהתפתחותה של מדינת ישראל. לא בכדי אלה המוסדות היחידים המעניקים תארי דוקטור ומייצרים זוכי פרס נובל. אי לכך, תנאי הקבלה באוניברסיטאות גבוהים יותר ותוכניות הלימודים בהן דורשות עמידה במידת קושי ועומס בתנאים שאינם מתאימים לכל אחד". 

מהוועד נמסר גם כי "אותם סטודנטים וסטודנטיות העומדים בתנאים אלו, זוכים להיות חלק ממוסדות המחקר המובילים ולקבל תואר של אוניברסיטה - על כל המשתמע מכך".

מוועד ראשי המכללות נמסר בתגובה כי "במכללות האקדמיות הציבוריות רמה אקדמית גבוהה ותנאי הקבלה נקבעים בפיקוח המועצה להשכלה גבוהה. העלייה המשמעותית במספרי הסטודנטים נובעת מתחומי לימוד חדשניים ויישומים המותאמים לצרכי המשק והתעשייה, ומאפשרים לבוגרים תעסוקה בסיום לימודיהם. למכללות יתרון בלימודים בכיתות קטנות ויחס אישי של המרצים, ושכר הלימוד אוניברסיטאי. המכללות ממשיכות להתעדכן כל העת תוך כניסה רחבה יותר לתחומי מחקר ומקצועות נוספים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker