מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר יוסי וסרמן הורשע במרמה והפרת אמונים

בית המשפט המחוזי בת"א הרשיע את וסרמן במסגרת עסקת טיעון גם בעבירות של שיבוש הליכי משפט והטרדת עד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וסרמן
טלי חרותי-סובר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ג') את מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר, יוסי וסרמן, בעבירות של מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט, פגיעה בפרטיות והטרדת עד. זאת, במסגרת הסדר טיעון שאושר על-ידי שופט המחוזי בני שגיא. לפי המסתמן, על וסרמן ייגזר עונש של עבודות שירות.

ביולי 2016 הודיעה פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) ליוסי וסרמן, מזכ"ל ויו"ר אגף הכספים של הסתדרות המורים, ליוסי אפרת, יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני, ולליאת כהן, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד. יתכן שווסרמן יועמד לדין גם בגין פגיעה בפרטיות והפרת אמונים.

השימוע אמור להיערך בתוך 30 יום, על פי הודעת הפרקליטות, אך מעשית ייקבע בתאריך שיהיה נח לשני הצדדים, ככל הנראה בתוך חודשיים או אף שלושה.

ההודעה הגיעה בהמשך לסדרת הכתבות שפורסמה ב-TheMarker ובישראל היום, שהביאה להגשת מספר תלונות במשטרה. אלה נחקרו במשך זמן רב, ובמהלכן נחשף גם הקשר בין יוסי וסרמן ועורך דינו, רונאל פישר. התפוצצותה של פרשת פישר הביאה לעצירת החקירה והעמקתה, עד שהיום הודיעה הפרקליטות כי תעמיד את וסרמן ובכירים נוספים לדין, בכפוף לשימוע.

על פי החשדות, בתו של הבכיר יוסי אפרת הועסקה אצל סוכנת הנסיעות אותה העסיקה הסתדרות המורים, שעל המנהלת שלה כפה לממן עבורו באופן חלקי חופשות פרטיות אליהן יצא עם אנשים נוספים. וסרמן גם כפה עליה לחלוק עימו את רווחיה מפעילות הקשורה במורים לחינוך גופני, כשסכום זה מימן חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל שלו ושל משפחתו. בגין מעשים אלה נשקלת העמדתם לדין בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד.

בנוסף, וסרמן חשוד בפגיעה בפרטיותם של חלק מהמורים בארגון, מאחר שמיד לאחר פרסום סדרת הכתבות ב-TheMarker, ביקש וסרמן לקבל פלטי שיחות טלפון של מורים, כדי לברר האם שוחחו עם עיתונאים או התארגנו כאופוזיציה שלו בהסתדרות המורים. בגין כך נשקלת העמדתו לדין בעבירה של פגיעה בפרטיות.

בנוסף, טרם בחירתו למזכ"ל הסתדרות המורים כיהן וסרמן כיו"ר אגף הכספים. עם היבחרו לתפקיד המזכ"ל, המשיך להחזיק בתפקידו הקודם, באופן שאפשר לו להחליט, לאשר ולהוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית, ללא פיקוח מהותי. כפל תפקידים זה העצים את כוחו המנהלי והפוליטי בהסתדרות המורים עד כדי שליטה מלאה. שליטה זו אפשרה לו להשפיע באופן מכריע על קבלת החלטות במצבים הנוגעים להסתדרות המורים ולו באופן אישי, כאשר הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידיו בהסתדרות לאינטרסים האישיים שלו, תוך דחיקת טובת ההסתדרות ופעולה באופן התואם את האינטרסים שלו עצמו.

במסגרת זו, בין היתר, כפה וסרמן על ההסתדרות לשאת בתשלום הוצאות שנפסקו לחובתו באופן אישי בהליך משפטי, ופעל להעברת תשלומים מההסתדרות לעו"ד רונאל פישר ללא תמורה, או ללא הלימה לעבודה המשפטית שבוצעה, כשלצד זאת ביצע עו"ד פישר עבודות משפטיות פרטיות עבור וסרמן, מבלי לקבל תשלום עבורן. בגין מעשים אלו נשקלת העמדתו לדין בגין הפרת אמונים.

מעשים רבים אחרים שכללו הטבות אין סופיות למקורבים, כולל ילדיו, סתימת פיות לאופזיציה או לכל מתנגד אחר, והשלטת טרור במסדרונות ההסתדרות וכן פעילויות כלכליות תמוהות, לא נכנסו לתיק החקירה. כאמור, ההעמדה לדין תעשה לאחר שימוע.

במקרה אחר וסרמן ביקש את אישור ההנהלה המצומצמת בהסתדרות המורים להגיש קובלנה פלילית נגד 2 עיתונאים וכלי התקשורת בהם הם מועסקים, בעקבות פרסומים שונים שנגעו להסתדרות המורים ולווסרמן באופן אישי. אף שנקבע כי וסרמן יממן מכיסו הפרטי את עלויות הייצוג הנוגעות לדברים שנכתבו עליו ועל יוסי אפרת באופן אישי, שילמה ההסתדרות את שכר הטרחה כולו בעבור הכנת טיוטות בהליכים המשפטיים.

במכלול השיקולים להגעה להסדר הטיעון במסגרת הגישור, התחשבה המדינה, בין היתר, בעובדה שוסרמן הודה במעשיו, לקח אחריות על פעילותו הממושכת בארגון הציבורי בניגוד עניינים תוך ניצול מעמדו לקידום אינטרסיו הפרטיים, וזאת לעיתים על חשבון הסתדרות המורים. ההסדר נעשה בהתאם להערות בית המשפט וחסך זמן שיפוטי וכן את הצורך בהעדת עשרות עדים. המדינה הציגה בפני השופט המגשר את עמדתה לעניין העונש הראוי לנאשם, וציינה כי בכוונתה לעתור לגזור על וסרמן עונש של שנת מאסר בפועל וקנס כספי מוסכם של 60 אלף שקל.

התיק מנוהל על ידי עוה"ד ניר ביטון ורותם נוימן וסרמן מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker