יו"ר ועדת החינוך קורא להחרים את תשלומי ההורים לבתי הספר

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי אמר בדיון כי "גבייה של אלפי שקלים לתלמיד בשנה נעשית תחת הסעיפים של שיעורי העשרה ו'רכישת שירותים מרצון'" ■ לפי מרגי, שני הסעיפים האלה אינם תלויים באישור ועדת החינוך

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מיכל פתאל
ליאור דטל

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), קרא אתמול להורים שלא לשלם את תשלומים ההורים המממנים את שיעורי ההעשרה בבתי הספר ואת סעיף "רכישת שירותים מרצון", המסתכמים באלפי שקלים בשנה — וזאת כחודש בלבד לאחר שאישר את גביית תשלומי ההורים במערכת החינוך.

מרגי אמר בדיון שנערך אתמול בוועדת החינוך של הכנסת כי "הסיחו את דעתנו בתשלומי הרשות והחובה, כשלמעשה עיקר הגבייה מתבצע תחת שני הסעיפים האלה", תוך שהוא מתייחס לסעיף רכישת שירותים מרצון וסעיף שיעורי ההעשרה (תל"ן). מרגי אף קרא לפורום ועדי ההורים היישוביים, שהכריז על מרד תשלומי הורים, להרחיב את המרד לכלל התשלומים לבתי הספר — ולא רק לתשלומי הרשות, שמממנים טיולים שנתיים ומסיבות כיתה.

בדיון אמר מרגי כי ועדת החינוך נדרשת לאשר מדי שנה את תשלומי הרשות והחובה לבתי הספר, אך גביית תשלומי התל"ן ו"הגבייה מרצון" שמנפחות את תשלומי ההורים — אינה תלויה באישור הוועדה.

"שימוש לא חוקי בסעיפי ההוצאות"

בחודש שעבר אישרה ועדת החינוך את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הנוכחית. הוועדה אישרה לבתי הספר לגבות תשלומי הורים של עד 6,900 שקל בתיכונים. זאת, אף שמשרד החינוך לא עמד בהבטחתו לבחון במהלך השנהה אחרונה אמצעים להפחתת תשלומי ההורים ולהפסקת גבייתם בבתי הספר. הוועדה סירבה אפילו לבדוק הצעות להפחתה סמלית של תשלומי ההורים.

בתגובה, הכריז פורום ועדי ההורים היישוביים, המייצג את ההורים לתלמידים בישראל, על מרד תשלומי הורים, וקרא לכל ההורים בישראל לא לשלם השנה את תשלומי ההורים.

לפי נתוני משרד החינוך, מדי שנה גובים בתי הספר כ–1.5 מיליארד שקל כתשלומי הורים. ואולם יחד עם עלות שיעורי ההעשרה וסעיפים נוספים שבתי הספר גובים מההורים, כמו סעיף "רכישת שירותים מרצון", העלות לציבור ההורים בישראל גבוהה באופן משמעותי, ומסתכמת ב–4.5 מיליארד שקל בשנה. זאת, אף שלפי החוק תשלום ההורים היחיד שעל ההורים לשלם הוא דמי ביטוח בסך כ–50 שקל בלבד.

למרות זאת, ההורים נדרשים לשלם עבור "רכישת שירותים מרצון" בעלות של עד 450 שקל לשנה. אך זהו לא סעיף התשלום היחיד שמגדיל את ההוצאות של ההורים. בתי ספר רבים דורשים, באישור ועדת החינוך, לשלם גם עבור תגבור שיעורי ההעשרה בתוספת של עד 2,230 שקל, עבור הארכת יום הלימודים כ–600 שקל נוספים, ו–1,500 שקל נוספים בשנה עבור תגבור לימודים בשתי מגמות לימוד נוספות.

יו"ר ועדת החינוך, יעקב מרגיצילום: אמיל סלמן

עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה המשפטית באוניברסיטת חיפה נתן בדיון דוגמה לרשת בתי ספר גדולה בארץ, שלדבריו מודיעה מדי שנה להורים כי אם אינם יכולים לעמוד בתשלומי ההורים — עליהם לשקול אם בית הספר מתאים לילדיהם. לדבריו, "יש בתי ספר שמתאימים מראש רק להורים שיכולים לממן אותם. יש פה מהלך מתוכנן שלמעשה נבנה להכשיר תשלומי הורים ולייצר את אותם בתי הספר רק למי שיכול לממן אותם. בתי הספר אימצו את סעיפי רכישת שירותים מרצון ותל"ן, ומשתמשים בהם באופן לא חוקי".

מרגי אמר בדיון כי מערכת האכיפה והפיקוח של משרד החינוך לוקה בחסר: "למרות ההתחייבות שלהם להיכנס לעובי הקורה ולא לאשר גבייה לא חוקית, הדבר עדיין מתרחש".

בדיון בכנסת מסרו נציגי משרד החינוך כי ב-2016 אגף האכיפה במשרד פתח 29 תיקים בעקבות תלונות על גביית תשלומי הורים על ידי בתי ספר שלא כדין — מעבר לאלו שאושרו על ידי ועדת החינוך ומשרד החינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker