ילדים עם גרזנים ומסורים: במקום למגן את ביה"ס - התלמידים ילמדו לחלץ את חבריהם במקרה של רעידת אדמה

ההערכות הן כי 1,600 בתי ספר בישראל נמצאים בסכנת התמוטטות במקרה של רעידת אדמה קשה ■ מטרת התוכנית היא ללמד תלמידי תיכון לבצע חילוץ, בין השאר בעזרת גרזנים ומסורים ■ אם לתלמיד תיכון: "ההורים מתנגדים בתוקף. מדוע התוכנית היא חובה ולא התנדבות?"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר באזור המרכז
בית ספר באזור המרכז

משרד החינוך יחייב בשנת הלימודים הנוכחית את תלמידי כיתה י' להשתתף בתוכנית לימודים מעשית לפינוי וחילוץ פצועים ברעידות אדמה קשות. לפי הערכות, מכיוון שחלק גדול מבתי הספר בישראל אינם ממוגנים בפני רעידות אדמה ולא מוגנו למרות אזהרות רבות במשך העשור האחרון — במקרה של רעידת אדמה קטלנית, תלמידי תיכון ייאלצו לפנות פצועים מבין חבריהם במקרים של קריסת בתי הספר.

התוכנית "חינוך לחירום" היא יוזמה של פיקוד העורף, ממומנת על ידי רח"ל (רשות חירום לאומית) ומיושמת על ידי משרד החינוך באמצעות חברות קבלן בשנת הלימודים הנוכחית. היא תימשך יומיים רצופים, על חשבון שעות הלימודים בכיתות י' בבתי הספר התיכוניים. היא כוללת לימודים עיוניים ותרגול מעשי שבו יתנסו התלמידים בניסור מתכות ועץ, חילוץ אנשים לכודים ופינוי שלהם, כיבוי אש, התמודדות עם דליפת חומרים מסוכנים ותרגול נוסף על ניהול הזירה.

כבר שנים רבות קיימות אזהרות לכך שחייהם של מאות אלפי תלמידים בישראל בסכנה במקרה של רעידת אדמה, מכיוון שבתי ספר רבים אינם ממוגנים. לפני שבע שנים העריכה ועדה בין־משרדית, שהוקמה בממשלה לצורך היערכות לקראת רעידת אדמה קשה, כי 1,600 בתי ספר שנבנו לפני 1980 נמצאים בסכנת התמוטטות במקרה של רעידת אדמה, וכי יש לחזק אותם.

ב–2013, בעת דיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת, נמסר לחברי הוועדה כי כמעט לא בוצעה התקדמות בנושא. ב–2014 בדיון של ועדת הפנים אמר גלעד ארדן, שכיהן אז כשר להגנת העורף, כי "1,600 בתי ספר לא עומדים בתקן, ונמצאים בסכנה מיידית במקרה של רעידת אדמה". למרות השנים הרבות שחלפו מאז האזהרות מרעידת אדמה חמורה בישראל, ולמרות ועדת השרים שהוקמה לטיפול בנושא — בתי הספר הללו עדיין לא מוגנו. בדיון שנערך ביולי בוועדת הפנים נאמר כי 99% ממבני הציבור שהיו זקוקים לחיזוק בפני רעידות אדמה עדיין לא חוזקו.

חילוץ באמצעות גרזנים ומסורים

לפי הנחת העבודה בממשלה, רעידת אדמה חזקה תתרחש בישראל בעתיד הקרוב. לפי הערכות, במקרה של רעידת אדמה בעוצה של 7.5 בסולם ריכטר ייהרגו 16 אלף איש, 6,000 ייפצעו באופן קשה ויהיה צורך לפנות 400 אלף אזרחים מביתם. לכן, ב–1999 הוקמה ועדת שרים להיערכות לקראת רעידת אדמה.

הריסות רעידת האדמה במקסיקו, אתמולצילום: RONALDO SCHEMIDT/אי־אף־פ�

ביולי הוציא מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, חוזר מנכ"ל לגבי תוכנית הלימודים החדשה, ובאחרונה נציגי חברות הקבלן שנבחרו לבצע אותה בבתי הספר יצרו קשר עם מנהלי התיכונים. בחוזר המנכ"ל נכתב כי "רעידת אדמה עלולה להתאפיין בריבוי נפגעים, לכודים ונעדרים. פעמים רבות בעת אירוע מסוג זה נוצר מחסור גדול בכוחות ההצלחה, וככל שעובר זמן פוחת הסיכוי להציל אנשים. בבתי הספר מרוכזים תלמידים רבים בשטח צפוף, ובעת רעידת אדמה בשעות הלימודים תלמידים רבים עלולים להילכד מתחת להריסות".

התוכנית תבוצע בבתי הספר על ידי כמה חברות קבלן, הכוללות את חברת ג'ון ברייס, חברת עתיד, חברת קווליטסט וחברת מיב"ע.

מטרת התוכנית היא להדריך את תלמידי התיכון לבצע חילוץ באמצעים בסיסיים יחסית — כמו למשל בעזרת גרזנים ומסורים. ההדרכה תבוצע במשך שני ימי לימודים ברצף, כשיום אחד יוקדש ללימודים עיוניים ויום שני ללימודים מעשיים, תרגול, מבחן עיוני, ותרגיל מסכם המדמה רעידת אדמה מרובת נפגעים. בחלק התרגול ילמדו התלמידים להפעיל פטישים במשקל 5 ק"ג, לום, גרזנים, מסורים, ערכות עזרה ראשונה, אתי חפירה וטוריות. אביזרי התרגול יכללו גם בובות כבדות שידמו את הנפגעים. התרגול יכלול התנסות בשבירה וחיתוך בטון, תרגול חיתוך עץ באמצעות מסור וחיתוך מתכות באמצעות מסורים מיוחדים.

ממסמכים שהוגשו למנהלי בתי הספר עולה כי תוכנית הלימודים מובססת על ההנחה כי במקרה של רעידת אדמה, כוחות החירום לא יגיעו לבתי הספר בשעות הראשונות לרעידה — ולכן יש חשיבות לסיוע שיוגש על ידי תלמידים ומורים נוספים שיעברו את ההדרכה, בעוד מנהלי בתי הספר וסגניהם ימונו לתפקיד מנהלי הזירות. לפי מסמכי המשרד, התלמידים יהיו אחראים על איתור וחילוץ של לכודים, טיפול בהם, פינויים והעברת תמונת המצב לגורמים המוסמכים.

הכשרה על חשבון שעות הלימודים

אם לתלמיד בתיכון במרכז הארץ מסרה בתגובה: "אנחנו, ההורים, מתנגדים בתוקף. צריך לחשוב גם על ההשלכות הנפשיות שעלולות להשפיע על תלמידים שייאלצו לעסוק בפינוי פצועים. מדוע התוכנית היא חובה ולא התנדבות? ומדוע היא מתקיימת על חשבון שעות הלימודים? האם משרד החינוך באמת חושב שעשר שעות הכשרה יהפכו תלמידים בני 16 למפני הריסות? ומה לגבי מגבלות בטיחות או מגבלות רפואיות? אני לא בטוחה שכדאי שתלמידים בכיתה י' ייכנסו לאזורי סכנה, גם אם קיבלו הכשרה בסיסית".

זאב גולדבלט, מנכ"ל פורום ועדי ההורים היישוביים, המייצג את ההורים לילדים במערכת החינוך בישראל, אמר בתגובה כי "אנו מברכים את היוזמה לשלב את תלמידי התיכון בהצלת אנשים בחירום, אך מתריעים שמא הכשרתם תתבצע על חשבון שעות הלימוד בכיתה י'. מעבר לכך, אנו מבקשים שיושם דגש על בחינת המדריכים שנכנסים בשערי בתי הספר לאור הגילויים שהיו במהלך השנה האחרונה ועל נושא הביטוח לתלמידים בעת הכשרתם".

במשרד החינוך סירבו להגיב על תוכנית הלימודים, אופן ביצועה על ידי חברות קבלן חיצוניות, ועל חשבון שעות הלימוד — וכן סירבו לפרט מהי עלותה. מהמשרד נמסר: "אגף הבינוי במשרד מבצע עבודות שדרוג וחיזוק מבנים בהתאם להחלטת הממשלה בנושא. המשרד גיבש תכנית עבודה רב־שנתית ליישום החלטת הממשלה, בתקציב שנתי של 80 מיליון שקל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker