משרד החינוך מחזק את לימודי האנגלית ב-70 מיליון שקל בשנה

התוכנית תתמקד בתוספת שעות לימוד אנגלית, תרגול אנגלית מדוברת והגדלת מספר התלמידים ברמה של 4-5 יחידות. בנט: "זה צורך בסיסי בהיי-טק, באקדמיה, בכלכלה ובעולם הגלובלי שאנחנו נמצאים בו"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר החינוך נפתלי בנט הציג תוכנית לתגבור לימודי האנגלית בישראל משלב בתי הספר היסודי ועד לסיום התיכון. התוכנית כוללת יעדים להגדלת מספר הנבחנים ברמה של 4-5 יחידות בבגרות והתמקדות בלימודי אנגלית מדוברת על ידי תוספת שעות לימוד, גיוס מורים חדשים והכשרתם, ושינוי שיטות הבחינה.

עלות התוכנית מסתכמת בכ-70 מיליון שקל בשנה והיא תתפרס באופן הדרגתי, בעיקר בחטיבות הביניים ובתיכונים, בשלוש השנים הקרובות. התוכנית לא כוללת בשלב זה שינוי של שיטת הוראת האנגלית בישראל מגיל היסודי, אלא תוספת שעות מסוימת שבהם התלמידים יתנסו באנגלית מדוברת לצד הלימודים הרגילים, ושינוי בחינת הבגרות כך שתהיה מתוקשבת ותכלול גם פרק שייבחן את יכולת הדיבור של התלמידים, מתוך הנחה ששינוי הבחינה יביא לשינויים קלים בשיטות ההוראה בתיכונים.

ב-2016 רק 33% מתלמידי התיכון בישראל סיימו בגרות עם חמש יחידות באנגלית, ו-27.7% נוספים מהזכאים לבגרות נבחנו ברמה של 4 יחידות לימוד, בעוד שהחלק הגדול של התלמידים – 45% - למדו אנגלית ברמה של שלוש יחידות או לא נבחנו במקצוע בכלל. מבדיקת TheMarker עולה כי באותה שנה ב-38% מהתיכונים בישראל אף תלמיד לא נבחן באנגלית ברמה של 5 יחידות. אחת ממטרות התוכנית היא להגדיל את מספר הזכאים לבגרות באנגלית ברמה של 4-5 יחידות מ-61% היום ל-70% בתוך שלוש שנים.

גיוס של כ-4,000 מורים חדשים לאנגלית 

במצגת שהציג משרד החינוך במסיבת העיתונאים נכתב כי "רמת השפה הדבורה אצל התלמידים והבוגרים אינה נותנת מענה ראוי לצרכים של העידן הגלובלי ומיומניויות המאה ה-21".

בנט אמר במסיבת העיתונאים כי "כל ילד במדינת ישראל חייב להיות מצויד באנגלית מדוברת. זה צורך בסיסי בהיי-טק, באקדמיה, בכלכלה ובעולם הגלובלי שאנחנו נמצאים בו. לא יכול להיות שילדה באופקים לא תדבר אנגלית כמו ילד באמסטרדם. יש פה דור ששינן את חוקי הפרזנט סימפל. אנחנו נגדל דור שפשוט מדבר אנגלית. אנחנו רוצים לראות ילדים שמסוגלים לנהל שיחה מלאה ואינטליגנטית באנגלית בכל מקום בעולם, בוגרים שיכולים להתכתב במייל ברמה גבוהה ולצבור ספרות וחומרים מקצועיים ברמות הכי גבוהות. בעיני זה רכיב שגם יצמצם פערים במדינת ישראל".

התוכנית כוללת גיוס של כ-4,000 מורים חדשים לאנגלית הדוברים אנגלית ברמה גבוהה. כיום יש כ-13 אלף מורים מקצועיים לאנגלית. בנוסף, המערכת תפעל לגייס כ-2,000 דוברי אנגלית רהוטה שישמשו כ"עוזרי הוראה" עבור מורי האנגלית ובתוך כיתות הלימוד. חיזוק איכות ההוראה תבוצע גם על ידי מתן מלגות בהיקף של 21 אלף שקל ל-150 אקדמאים בעלי תואר ראשון ואנגלית ברמה גבוהה, שיבצעו הסבה מקצועית ויהפכו למורים מקצועיית לאנגלית.

התוכנית כוללת תקציב לרכישת חומרי לימוד, ספרים דיגיטליים, ורשיונות לאפליקציות סרטונים, ומשחקים לתרגול עצמי של אנגלית בבתי הספר היסודיים, אך ללא שינוי שיטת הלימודים בבתי הספר האלה.

בחטיבות הביניים התוכנית כוללת תוספת שעות שתינתן בהדרגה עד לשנת 2021, בהם התלמידים ילמדו ויתגברו את השפה האנגלית, עם דגש על דיבורה השפה במקביל ללימודי האנגלית הרגילים. מבחני המיצ"ב באנגלית שנערכים בחטיבות הביניים יהפכו בהדרגה לבחינות בעל פה שייבחנו את כישורי הדיבור של התלמידים באנלית שוטפת. במקביל, משרד החינוך יעודד הקמה של כ-220 מועדני דיבייט שיאפשרו תרגול מעשי של השפה האנגלית בבתי הספר.

במקביל, בשנים אלה המשרד יפרוס בהדרגה שעות לימוד שיאפשרו לתלמידי כיתה י' ללמוד שיעור שבועי של אנגלית מדוברת במקביל למערכת השעות הרגילה. בסופו של דבר עד לשנת 2021, הלימודים יכללו 30 שעות בשנה בכיתה י'. בתיכונים בחינת הבגרות תתבצע באמצעות מחשב ותכלול שיחה באמצעות הסקייפ או בחינה ממוחשבת שתבחן את כישורי השפה של התלמידים.

התוכנית כוללת גם תוספת של שעות לימוד שתאפשר העלאת תלמידים מלימודי 3 יחידות אנגלית ללימודי 4-5 יחידות על ידי תוספת שעות לימוד שיוקדשו להם. בנוסף, תקציב נוסף יושקע באמצעי לתרגול דיבור השפה מהבית על גבי רשת האינטרנט עם חונכים.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר במסיבת העיתונאים כי "לשם הטמעת המיומנויות, נדאג שכבר בשלב החינוך היסודי תלמידים יקיימו שיח באנגלית באמצעות קריאת ספרים שנרכוש ונציב בתוך כיתות הלימוד. התלמידים ישתפו את חבריהם לכיתה בחוויות האישיות שלהם מספר הקריאה, כאשר כל השיח יתקיים בכיתה באנגלית. בחטיבה נפתח את מועדוני הדיבייט ולקראת הבגרות, כל תלמיד יחויב בבגרות מדוברת. אני מאמין שכך המעטפת הזו תעצב בוגר עם מיומנויות שיסייעו לו להשתלב בתוך העולם הגלובלי המשתנה".

בחינת אנגלית לכיתות י"א בתיכון עירוני א' בתל אביב, 2011
בחינת אנגלית לכיתות י"א בתיכון עירוני א' בתל אביב, 2011צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker