מנהל התיכון הטוב ביותר בישראל: "כולם לומדים כאן 5 יחידות מתמטיקה עם ציון גבוה מ-85"

כמיל שלה, מנהל תיכון למדעים דרכא שבירכא: "בעבר הלכנו לבתי הספר המובילים בישראל כדי ללמוד מהם, ואנחנו עדיין לומדים, אבל גם הם מגיעים ללמוד מאתנו"

ליאור דטל
מנהל בית ספר התיכון דרכא, כמיל שלה
מנהל בית ספר התיכון דרכא, כמיל שלה

"אנחנו מתמקדים באיכות, מכוונים את התלמידים לרף גבוה, ואחר כך לרף גבוה יותר מזה שהשיגו בעבר", כך אומר ל-TheMarker כמיל שלה, מנהל תיכון למדעים דרכא שבירכא - התיכון הטוב בישראל, לפי נתוני משרד החינוך.

"מבחינתנו המטרה שלנו היא להגשים את השאיפות שלהם" מדגיש מנהל בית הספר. "אנחנו רוצים שהתלמידים פה יהיו בצמרת המשק והמדינה ויפרצו את כל התחומים ולכן צריך להגיע איתם להישגים הגבוהים ביותר בארץ. אנחנו מאמינים בכל תלמיד ויודעים שכל אחד מהם יכול לחולל שינוי בחברה ולהשפיע על מאות אנשים".

לדברי שלה, "ההשפעה של בית הספר שלנו הוא לא רק על התלמידים, אלא על שאר בתי הספר בעדה הדרוזית, באזור ובמדינה. ההישגים של בית הספר עודדו תחרות מול שאר בתי הספר ואתה רואה אותה. אנחנו מצטיינים בכל התחומים. בעבר הלכנו לבתי הספר המובילים בישראל כדי ללמוד מהם, ואנחנו עדיין לומדים, אבל גם הם מגיעים ללמוד מאיתנו".

"מיומי הראשון בתפקיד התמקדנו בחזון של בית הספר שהוא להצמיח מנהיגים דרוזים במדינה, בתחום הפוליטי, באקדמיה ובמדעים, במגזר הציבורי ובצבא. ההתמקדות היא באיכות. התחלנו להעלאות את שיעור הלומדים חמש יחידות במתמטיקה ואנגלית, שאלו המקצועות המשמעותיים ביותר באקדמיה והיום כל התלמידים בתיכון לומדים 5 יחידות מתמטיקה ו-5 יחידות אנגלית עד שבסוף הגענו לבית הספר המוביל בתחום הזה. אבל הרעיון לא היה רק להגדיל את מספר הלומדים אלא גם את ההישגים שלהם אז היום הציון הממוצע של התלמידים במתמטיקה גבוה מ-85, ובאנגלית הוא 91" - לראיון המלא

בעקבות חשיפת TheMarker, פירסם היום משרד החינוך את מאגר הנתונים הגדול ביותר שבידיו, ביוזמתו. לראשונה, המשרד פירסם כמעט את כל הנתונים שיש בידיו על האקלים החינוכי, שיעורי האלימות, ההישגים, התקצוב, והרקע הכלכלי של כל תלמידי בתי הספר בתיכונים. לפני כחודשיים פורסמו הנתונים ב-TheMarker אחרי שבמשך שנים משרד החינוך סירב לפרסם אותם.

לפי הנתונים, התיכון המוביל בישראל בכל המדדים הוא תיכון למדעים דרכא, שמיועד לתלמידים דרוזים מישובי האזור. התיכון מוביל במדדים מבחינת שיעור התלמידים המצטיינים בו, שיעור התלמידים הלומדים חמש יחידות מתמטיקה ושיעור הזכאות לבגרות, ושיעור הלומדים חמש יחידות אנגלית.

הנתונים שפירסם משרד החינוך מאפשרים לכל הורה לבדוק מה מצב הצפיפות, מהי חלוקת התקציב, ומהם ההישגים ורמת האלימות בבתי הספר התיכונים של ילדיהם. הנתונים צפויים לשנות את המדיניות של הרשויות המקומיות ושל מקבלי ההחלטות לגבי בתי ספר שונים, אך עולה מהם תמונת מצב מורכבת של הפערים בישראל שמתחילים משיטת ההקצאה של תקציבי המשרד, מיונים של תלמידים לבית הספר, ההישגים שלהם, אלימות ונשירה ואפילו במספר התלמידים המאובחנים עם לקויות למידה ומקבלים הקלות במבחנים.

בית ספר דרכא בירכא
בית ספר דרכא בירכאצילום: מתוך אתר דרכא

מהנתונים עולה כי בשליש מבתי הספר בישראל אין בכלל לימודי חמש יחידות מתמטיקה ובשיעור גבוה במיוחד אין בכלל זכאות לבגרות. רוב התיכונים המצטיינים בישראל הם מהפריפריה, כמעט ללא נציגות לתיכונים מהיישובים במרכז הארץ ולתיכונים ממלכתיים, אך בחלק גדול מהם מדובר בתוצאה של סינון ומיון של תלמידים. מהנתונים עולה עוד, כי תיכונים רבים המוגדרים התיכונים המצטיינים בישראל שייכים לזרם הדתי, שגם מקבל את התקצוב הגבוה ביותר לכל תלמיד בבתי הספר התיכונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker