167 ילדים בעלי צרכים מיוחדים לא שובצו למוסדות חינוך

שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים יפגינו הורים מול ביתו של שר החינוך בנט במחאה על מה שהם מכנים "מחדל השיבוץ" ■ משרד החינוך: "אנחנו נערכים לפי ניבוי וסטטיסטיקה ויש מספר מורכבויות שלא הצלחנו להתמודד אתן"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיתת לימוד
ליאור דטל

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים צפויים לקיים מחר (ו') בצהריים אירוע מחאה מול ביתו של שר החינוך נפתלי בנט, במחאה על מחדל אי שיבוץ ילדיהם למערכת החינוך. שבועיים לפני פתיחת הלימודים, לפחות 167 ילדים בעלי צרכים מיוחדים לא קיבלו ממשרד החינוך שיבוץ לבתי ספר ולגני ילדים בחינוך המיוחד בגלל מחסור במקום.

במשרד החינוך הסבירו שהבעיה נובעת ממחסור בתקציבים בגלל היערכות לא נכונה ותכנון לקוי של מספר התלמידים בעלי צרכים מיוחדים במערכת החינוך בשנת הלימודים הקרובה.

המשפחות יתכנסו מול ביתו של בנט לפיקניק ולאחר מכן לקבלת שבת. "אנחנו מקווים שבמהלך השעות האלה, יחד עם השבת, ייכנסו גם תחינותינו ללבו של שר החינוך", אמרה רויטל לן כהן, מקואליציית הורים לילדים מיוחדים. "גם לילדים עם צרכים מיוחדים מגיע להתרגש מפתיחת שנת הלימודים".

"התרענו בפני משרד החינוך כבר בתחילת מארס מפני ההתנהלות הלקויה של המערכות, אך הם סירבו להקשיב", הוסיפה. "משרד החינוך נכשל בטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים והוא צריך לבדוק לעומק את התנהלותו". לדבריה, המחדל השנה נגרם כתוצאה משיבוץ יתר של ילדים במערכת החינוך המיוחד, במקום לשלבם במערכת הרגילה, וכן בשל בעיות בדיווח שבין הרשויות המקומיות למשרד החינוך.

השבוע התקיים דיון בנושא בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). אלהרר אמרה בדיון: "שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים ועשרות ילדים לא יוכלו לפתוח את השנה כמו כולם. ההורים נלחמים בחודשים האחרונים לקבל תשובה מה קורה עם הילד בתחילת ספטמבר. הבעיות חוזרות מדי שנה ושום דבר לא משתנה".

מנתונים שהציג משרד החינוך בדיון עלה כי לפחות 167 פניות של תלמידים עדיין לא טופלו, מתוכם 78 לא שובצו בבתי הספר וגני הילדים, ל-73 אין סייעות שיאפשרו להם להשתלב בלימודים, 25 ילדים לא שובצו עדיין כי הוריהם ערערו על שיבוצם בטענה שאינו מתאים להם ו-6 ילדים לא שובצו מכיוון שבית הספר וגני הילדים לא הותאמו עבורם והונגשו, למרות שעל פי חוק כל בתי הספר שבהם לומדים תלמידים עם צרכים מיוחדים צריכים להיות מונגשים מראש. מהוועדה לביקורת המדינה נמסר כי מדובר במספר גבוה פי 2 מאלו שטופלו בשנה שעברה, שגם היא נפתחה ללא פתרון לכל התלמידים עם הצרכים המיוחדים.

אריאל לוי, מנהל המנהל הפדגוגי במשרד החינוך, אמר בדיון כי "יש לנו כשלים מובנים שאנחנו מנסים להתמודד איתם. היד שמכוונת את התקציב היא לא היד שמאשרת השמה ושיבוצים. אנחנו נערכים לפי ניבויים, לפי סטטיסטיקות של העבר ובזה השתפרנו, אבל יש לנו מספר מורכבויות שלא הצלחנו להתמודד אתן. הגידול  באזור המרכז הוא גידול שלא היה צפוי ושלא הצלחנו לנבא. יש פער בין מי שקובע את הקריטריונים לבין מי שמתקצב. ברגע שמשנים קריטריונים, אף אחד לא שואל אותנו אם אנחנו יכולים לממש אותם. קיבלנו תוספת משמעותית ועדיין היא לא מספיקה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מנהיג מדיניות ברורה של הרחבת שילוב התלמידים עם הצרכים המיוחדים בחינוך הרגיל. בהתאם לזאת, המשרד פועל להעניק לתלמידים אלה מעטפת רחבה של מענים. בימים אלה המשרד ממשיך בשיבוצים, ומאיץ אותם לקראת פתיחת שנת הלימודים. יובהר שנמצאו פתרונות לפניות רבות, ואנו בקשר ישיר עם ההורים כדי לתת מענה לכולם".

כיום, כ-133,000 תלמידים עם מוגבלויות שונות משולבים במערכת החינוך, מתוכם כ- 16,000 עם מוגבלויות מורכבות. מספרם של תלמידים אלה בחינוך הרגיל גדל בשנתיים האחרונות בעוד כ-1,700. במסגרת תוכנית החומש בכוונת המשרד להכפיל את מספר התלמידים המשולבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker