למרות ההבטחות: הח"כים אישרו גביית תשלומי ההורים של עד 5,238 שקל - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למרות ההבטחות: הח"כים אישרו גביית תשלומי ההורים של עד 5,238 שקל

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, שהתנגד בחריפות לתשלומי ההורים ודרש לבטל את גבייתם, היטה את הכף כשהצביע לבסוף בעד המשך הגבייה ■ ח"כ יונה: "אין אלא לומר בכאב רב שמערכת החינוך משמרת את המעמדות בחברה הישראלית"

18תגובות
ילדים בבית ספר. אילוסטרציה
אמיל סלמן

למרות ההבטחות לצמצם את תשלומי ההורים ואפילו לבטלם, ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ב') את גביית תשלומי ההורים בשנת הלימודים הקרובה, בהיקף של עד 5,238 שקל. ההחלטה התקבלה ברוב דחוק של חבר כנסת אחד, כששבעה חברי כנסת בוועדת החינוך תמכו בהמשך גביית התשלומים ושישה התנגדו.

בסופו של דבר יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש״ס), שהתנגד בחריפות לתשלומי ההורים ודרש לבטל את גבייתם, היטה את הכף והצביע בעד המשך הגבייה. לדבריו, הוא עשה זאת לאחר שקיבל הבטחה משר החינוך, נפתלי בנט, כי יקדם את הפחתת תשלומי ההורים בדיוני התקציב הבא.

הדיון בכנסת היה ארוך וסוער והתנהל במשך יותר משלוש שעות, כאשר במהלכו יצאו החברים בוועדה להפסקה ובה דנו ברצינות באפשרות להפחית שקל אחד מתשלומי ההורים או לבטל את אחד מסעיפי הגבייה כדי להוכיח שמשרד החינוך פועל להפחית את התשלומים, גם אם באופן סמלי. אולם, כשהדיון חודש חברי הוועדה החליטו שלא לאשר אפילו את ההפחתה הזאת, ואישרו את התשלומים לבקשת משרד החינוך.

חברי הכנסת שתמכו בהמשך גביית תשלומי ההורים היו מירב בן ארי (כולנו), מוטי יוגב, בני בגין (ליכוד) ועודד פורר (ישראל ביתנו). זאת, למרות שבדיון דומה שנערך בשנה שעברה הודיעו רוב חברי הכנסת של הוועדה כי הם מאשרים את תשלומי ההורים בניגוד לצו מצפונם, לאחר שמשרד החינוך התחייב להקים ועדה להפחתת התשלומים ולביטולם. למרות זאת, בשנה שחלפה משרד החינוך חזר בו מהבטחתו, וחברי הכנסת נדרשו לאשר שוב את התשלומים, כמו בכל שנה. במשך תקופה ארוכה, מרגי נמנע מלקבוע את הדיון בכנסת, אך לבסוף הוא התקיים והתשלומים אושרו. 

בן ארי אמרה במהלך הדיון כי "הקואליציה תצביע בעד תשלומי ההורים לצערי הרב, אבל במקביל נמשיך להקל על ההורים בדרכים אחרות. נשב עם ועד ההורים ומשרד האוצר ונילחם על כך שהנושא ייבחן בתקציב הבא". 

פורום ועדי ההורים הישוביים המייצגים את ההורים בישראל קראו שלא לאשר את תשלומי ההורים. גם חברי האופוזיציה פרופ' מנואל טרכטנברג, יוסי יונה (המחנה הציוני) וחיים ילין ואלעזר שטרן (יש עתיד) הצביעו נגד התשלומים וקראו לשאר החברים לציית לצו מצפונם ולהצביע גם כן נגד. טרכטנברג אף הציע לממן חלק מתשלומי ההורים, המסתכמים בכ-4.5 מיליארד שקל בשנה, על ידי הפחתת ההורדה המתוכננת במס החברות בשנה הבאה.

כמתואר

מרגי אמר בתחילת הדיון כי אף שמשרד החינוך נסוג בו מהבטחותיו משנה שעברה, הוועדה תמשיך לדון במודלים אחרים לגביית תשלומי הורים, ולבסוף אישר את ההצעה. "עברה עוד שנה, ואנו נדרשים לאשר שוב את תשלומי ההורים, למרות חוק חינוך חינם תשלומים שונים ומשוכללים השתלטו על מערכת החינוך. די לגזל ולדחיפת הידיים לכיסים של ההורים. ועדת החינוך תמצא מודל גבייה חלופי לתשלומי ההורים במידה והם לא יבוטלו", אמר מרגי.

לפי בקשת משרד החינוך ובאישור ועדת החינוך, בשנת הלימודים הקרובה תשלום החובה היחיד לבית הספר יהיה, כמו בכל שנה, תשלום ביטוח תאונות בסכום של 49 שקל. יתר התשלומים הם תשלומי רשות, ועל פי חוק ההורים לא מחויבים לשלמם ואם יסרבו אסור לבתי הכנסת לפגוע בילדיהם ולמנוע ממנו השתתפות בפעילות.

חברי הכנסת התבקשו לאשר גביית תשלומים נוספים של עד 920 שקל בבתי הספר היסודיים ועד 1,340 שקל בתיכונים, עבור פעיליות שונות כמו טיולים ומסיבות כיתה, אך גם לאשר כמדי שנה תקציבים ללימודי העשרה המתקיימים בעיקר בישובים המבוססים, על חשבון ההורים, בעלות של עד 3,450 שקל בשנה לתלמיד. כמו כן התבקש אישורם של תשלומים נוספים של עד 450 שקל לתלמיד, כך שבסך הכל הוועדה התבקשה לאשר גביית תשלומים של עד  5,238 שקל לתלמיד בתיכון. 

פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים, אמר כי "בשנה שעברה כל חברי הוועדה הסכימו שצריך לבטל את תשלומי ההורים. הם הצביעו בניגוד למצפונם והבטיחו כי 'לא עוד'. כולם הסכימו פה אחד שצריך לעשות שינוי בתשלומי ההורים. תשלומי ההורים חייבים להיעלם מהעולם, והאצבע שלכם תכריע היום האם יהיה שינוי או שנחזור למצב שבו היינו בשנה שעברה".

ח"כ יונה אמר בוועדה כי "רוב חברי הכנסת של ועדת החינוך הצהירו בשנה שעברה שהם לא יכולים להשלים עם תשלומי ההורים. שרי החינוך מבטיחים כבר שנים ארוכות לצמצם באופן משמעותי את תשלומי ההורים. זאת כבר השנה השלישית שבה אני משתתף בדיון שבו מובטח שבשנה הבאה יהיה פתרון.

"אפשר לא לאשר את תשלומי ההורים כי הם מנוגדים לערך של חוק חינוך חובה חינם, מהווים נטל אדיר שתורם ליוקר המחייה ופוגע בעקרון של שוויון הזדמנויות. אנחנו מעודדים פערים אדירים בהישגי התלמידים. יש לנו אחריות לאומית. אין אלא לומר בכאב רב שמערכת החינוך משמרת את המעמדות בחברה הישראלית לכן אנחנו צריכים לנקוט עמדה אמיצה ולסרב לאשר את התשלומים. 

ילין אמר כי "אסור להגיע למצב שהיה בשנה שעברה, שבו לאחר דיון סוער חברי הכנסת הצביעו בניגוד למצפונם, אלא למצוא פתרון שיטיב עם ההורים והילדים". 

ח"כ מנואל טרכטנברג אמר כי "שש שנים אחרי המחאה החברתית שהעלתה את הנושא של עלות גידול הילדים, אנחנו עדיין מדברים על אותו נטל שנופל על הורים וילדים צעירים. לפי החישובים האחרונים שנעשו, הנטל של ההוצאות לחינוך למשפחה בישראל הוא השני בחשיבותו אחרי דיור. צריך להבין שזה נטל אדיר".

טרכטנברג הציע למתן את ההפחתה של מס החברות שאמורה להיכנס לתוקף ב-1 בינואר, ולהפנות את התקציב להפחתת תשלומי ההורים. מתוך 1.5 מיליארד שקל של תשלומי הורים יירד מיליארד, ואז נראה למי ראש הממשלה ושריה מייעדים את הכסף - לכיסים השמנים של החברות או לילדים שלנו". טרכטנברג גם הציע להפחית שקל אחד מסכום הגבייה בשנה שעברה כדי לבחון את רצינות משרד החינוך, וכהצהרה סמלית כי הוא פועל להפחתת התשלומים, אך לבסוף ההצעה נדחתה. 

פיצ'י דובנר, פעיל חברתי וסרבן תשלומי הורים הקורא לביטולם, אמר: "אני קורא להורים לא לשלם תשלומי הורים. מעמיסים על החמור טונות ואז מספרים לו שמורידים לו מהגב כמה קילוגרמים. צריך לדעת שילד שמקבל תל"ן בבית הספר מקבל שלוש שעות נוספות בשבוע. ב-12 שנות לימוד אותו ילד מקבל שנת לימודים נוספת בהשוואה לילדים שלא מקבלים תל"ן. אחר כך בוכים על פערים חברתיים. הוועדה הזאת מאשרת שנת לימוד נוספת לילדים המבוססים. ממשלות ישראל מנצלות אותנו ומעמיקות את הפערים".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר בדיון כי המשרד נאלץ להכריע בין מימון תוכנית לצמצום חופשות התלמידים שעלותה, כפי שפורסם ב-TheMarker, מוערכת בכ-450 מיליון שקל, לבין צמצום תשלומי ההורים, ובחר לקצר את מספר החופשות. בנוסף, אבואב סקר תוכניות של המשרד להקלה על הנטל של ההורים כמו הפחתת עלות הצהרונים וסבסוד קייטנות בבתי הספר בחופש הגדול.

לדבריו "יש יותר שירותים שנדרש לתת לאזרחים ויש בכך הקלה בנטל. אם היה יותר כסף היה אפשר לעשות הכל. שר החינוך מנסה להוביל ביחד עם משרד האוצר מהלך משמעותי כדי לפתור את בעיית החופשות של התלמידים במהלך חופשות החגים. אם הנושא הזה ייפתר, זאת תהיה בשורה גדולה להורים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#