ההורים מאשימים: משרד החינוך הקפיא את תקציב הסייעות לילדים עם צרכים מיוחדים

בימים האחרונים גילו עשרות הורים כי זכאותם לדיון בוועדת שילוב נשללה בניגוד לחוק ■ משרד החינוך: "פועלים להעניק לתלמידים אלה מעטפת רחבה של מענים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר יסודי

פחות מחודש לפני פתיחת הלימודים משרד החינוך מותיר עשרות תלמידים עם צרכים מיוחדים ברחבי הארץ ללא מענה לקראת תחילת השנה. ככל הנראה, משרד החינוך עצר לפתע את התקציב המיועד לשילוב תלמידים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך, שלושה שבועות לפני פתיחת שנת הלימודים. כך נודע במקרה לעשרות הורים שפנו למוקדי עמותות המסייעות לילדים עם צרכים מיוחדים כמו אלו"ט וקואליציית הורים לילידם עם צרכים מיוחדים.

תלמידים עם צרכים מיוחדים זכים לפי חוק לסייעת שילוב שתאפשר להם ללמוד ולהשתתף בגני הילדים ובבתי הספר. בנוסף, תלמיד שעבר אבחון זכאי לפי חוק לדיון בוועדת שילוב, בשאלה האם לספק לו סייעת בשנת הלימודים. אולם בימים האחרונים גילו עשרות הורים כי בעקבות בעיות תקציב זכאותם לדיון בוועדת שילוב נשללה, בניגוד לחוק. בנוסף, הורים נוספים שהיו בהליכי דיונים בוועדות שילוב קיבלו הודעה כי עבודת הוועדה הסתיימה ללא החלטה ולכן ילידהם ייוותרו ללא פתרון.

הורים שילדיהם כבר קיבלו אישור לקבל סייעת דיווחו כי בגלל מחסור בתקציבים לא תגוייס עבורם סייעת בשנת הלימודים הבאה. בנוסף, אלו"ט מדווחת כי בנוסף למשבר המתייחס לשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך, קיימת בעיה גם במסגרות החינוך המיוחד. לפי אלו"ט הן סובלות מעומס וצפיפות רבה וכי קיימים תלמידים רבים שעברו ועדות השמה ומיועדים לשיבוץ בבתי ספר וגני ילדים של החינוך המיוחד, אבל עד היום לא נקבע עבורם שיבוץ מתאים בעקבות מחסור במסגרות מתאימות.

עינת קסוטו שפי, ממלאת מקום מנכ"ל אלו"ט, העבירה היום פנייה דחופה למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב. "לנוכח המצב המתואר אנו מבקשים עזרתך במציאת פתרון למצוקה. בהתחשב בעבודה כי אנו נמצאים בסופו של הקיץ כששנת הלימודים קרבה, קיימת חשיבות לטיפול אינטנסיבי במצוקה זו".

רויטל לן כהן מקואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הוסיפה כי "לאחר שקיבלנו פניות רבות מהורים לילדים עם צרכים מיוחדים שלחנו בימים האחרונים עשרות פניות למפקחות המשרד. רוב הפניות לא זכו כלל למענה ובחלק מהפניות קיבלנו תשובות מתחמקות. בשורה  התחתונה אנחנו נמצאים באמצע אוגוסט ולהורים אין תשובות והרשויות המקומיות לא יכולות להעסיק את הסייעות. בשלב זה ב-1 בספטמבר ילדים רבים לא יוכלו להתחיל את שנת הלימודים מכיוון הרשויות המקומיות יתקשו להיערך להעסקת רשויות".

ממשרד החינוך נמסר כי "משרד החינוך מנהיג מדיניות ברורה של הרחבת שילוב התלמידים עם הצרכים המיוחדים בחינוך הרגיל. בהתאם לזאת, המשרד פועל להעניק לתלמידים אלה מעטפת רחבה של מענים. בימים אלה, המשרד ממשיך בשיבוצים, ויאיץ אותם לקראת פתיחת שנת הלימודים. כיום כ-133 אלף תלמידים עם מוגבלויות שונות משולבים במערכת החינוך, מתוכם כ-16 אלף תלמידים עם מוגבלויות מורכבות. מספרם של תלמידים אלה בחינוך הרגיל גדל  בשנתיים האחרונות בעוד כ-1,700, ובמסגרת תוכנית החומש בכוונת המשרד להכפיל את מספר התלמידים המשולבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker