סערת הצהרונים: האם יוזמי החוק צודקים, ועד כמה ייפגעו תנאי הילדים - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
שאלות ותשובות

סערת הצהרונים: האם יוזמי החוק צודקים, ועד כמה ייפגעו תנאי הילדים

החוק שאושר בכנסת בשבוע שעבר יצר בלבול רב אצל הורים, בעיקר ביישובי מעמד הביניים וביישובים המבוססים ■ מפעילי צהרונים התריעו על פגיעה אפשרית בילדים ■ האם חוק הצהרונים הכרחי, מהם הכשלים בו וכיצד יושפעו ההורים והילדים? ■ שאלות ותשובות

7תגובות
גן של ויצו. ייתכן שצוותי הצהרונים יוחלפו
אייל טואג

חוק הצהרונים, שאושר בכנסת בשבוע שעבר, מעורר מחלוקות ותהיות - מצד המפעילים ומצד ההורים.

למה צריך את חוק הצהרונים?

הצהרונים שמספקים מסגרת לתלמידי גן ולשכבות הנמוכות בבתי הספר ולהוריהם לאחר שעות הלימודים עד לאחר הצהריים, הפכו להיות חלק מרכזי משירותי מערכת החינוך אך עד היום הפעילות שלהם לא הוסדרה. בצהרונים אין פיקוח על התכנים או על איכות אנשי הצוות המתפעלים אותם, על המזון שמוגש בהם ואפילו לא על המחיר. לכן המחיר ותנאי הצהרונים השתנו בכל רשות ויצרו אי שוויון מבחינת איכות השירות ועלותו, כשבחלק מהצהרונים ההורים שילמו מחיר גבוה שנע בין 1,000–1,300 שקל בחודש.

מה החוק אומר?

מטרת החוק היא להסדיר סטנדרט אחיד להפעלת הצהרונים בכל הארץ ומחיר קבוע בהתאם למצב הכלכלי־חברתי של כל רשות מקומית, תוך העברת האחריות על איכות הצהרון והפעלתו לרשות המקומית ולמשרד החינוך. לפי החוק, המחיר החודשי המרבי עבור צהרון יסתכם ב-935 שקל ברשויות המבוססות עבור "חבילה מורחבת" ומחיר "חבילת הבסיס" יסתכם בעד 785 שקל ברשויות המבוססות ועד 335 שקל בישובים המוחלשים ביותר. מדובר בהוזלה משמעותית של מחירי הצהרונים.

מה כוללת חבילת הבסיס?

הפעלת הצהרון במסגרת של עד 30 תלמידים, עם גננת אחת וסייעת אחת ששכרן והכשרתן המינימלית נקבעה על ידי משרד החינוך. מחיר חבילת הבסיס כולל גם שני חוגים בשבוע. עם זאת, חבילת הבסיס לא כוללת סייעת שנייה ומספקת פעילות רק עד השעה 16:00 ורק בימי הלימודים, כאשר כיום חלק גדול מהצהרונים מספק שירות עד 16:30–17:00.

האם הורים יוכלו לשלם יותר ולקבל יותר?

הורים יוכלו לשלם תשלום גבוה יותר עבור הוספת שירותים והארכת שעות הפעילות של התלמידים אך ורק עד לתקרה של 935 שקל לחודש ביישובים המבוססים. כך למשל, ביישובים המבוססים הורים יוכלו לנצל 150 שקל בלבד עד לתקרת התשלום. במחיר הזה הם ייאלצו לבחור בין הארכת שעות הפעילות עד 17:00 (במקום עד 16:00), או תוספת ימי פעילות במהלך החופשה, או תוספת סייעת לגן, אך יתקשו לקבל את כל התנאים שהיו נהוגים בצהרונים עד היום.

מה הבעיה עם החוק?

עד לשבוע שעבר, חוק הפיקוח היה מיועד ליישובים באשכולות הכלכליים 1–5 ולא היה אמור להיות מיושם בכל הארץ, אך בשבוע שעבר החליטה ועדת החינוך להחילו על כל גני הילדים. בתגובה, מפעילי הצהרונים ביישובים המבוססים טוענים כי שכר העובדים, הציוד והחוגים באזור המרכז יקרים יותר ולכן לא יוכלו לעמוד בהפעלת הצהרונים, וכי הזמן שנותר עד ליישום החוק בחודש הבא לא מאפשר להם להתכונן. ההורים חוששים מפגיעה בתנאים שקיבלו עד היום.

האם יש צדק בטענות של המפעילים?

לפי חישוב שערך משרד החינוך ניתן להפעיל צהרון במגבלות המחיר החדש, הנמוך יותר מהמחיר שהיה נהוג עד היום, תוך שמירה על איזון תקציבי ואף מתן ארוחה מזינה בכל יום ושני חוגים בשבוע. בחלק מהמקרים מדובר בתנאים טובים יותר מהנהוגים כיום בצהרונים. עם זאת, החישוב שערך המשרד מאפשר שמירה על איזון תקציבי למפעילים רק במידה ובצהרון לומדים יותר מ-23 תלמידים. ככל שלומדים בו יותר תלמידים, כך שולי הרווח של המפעילים יותר גבוהים יותר. החישוב שערך המשרד גם אינו מתחשב בשכר סייעות במקרה ויש ילדים אלרגיים בגן או בשכר גננות משלימות ומחליפות, ולא כולל את הפעלת הצהרון במהלך החופש הגדול.

כיצד החוק ישפיע על המפעילים הפרטיים?

ככל הנראה מפעילים פרטיים, בין אם מדובר בעמותות הפועלות ללא מטרות רווח או חברות הפועלות למען רווח, יפנו את מקומם ויפסיקו בטווח הארוך להפעיל צהרונים - אלא אם יסכימו לעבוד בשולי רווח נמוכים מאלה שלהם היו רגילים בעבר. הרשויות המקומיות יידרשו למצוא תחלופה לויצו שהפעילה את הצהרונים ללא מטרת רווח, ולגופים נוספים שיחליטו להפסיק להפעיל את הצהרונים במסגרת החוק החדש. כנראה רק רשתות הצהרונים הגדולות יוכלו, מבחינה כלכלית, להמשיך לתפעל צהרונים תחת החוק החדש.

האם צוות הגן יושפע?

במידה ומפעילי הצהרונים לא ייגשו למכרזים להפעלתם בעקבות החוק החדש, ייתכן שצוות הגן יוחלף. אחד ממפעילי הצהרונים שפנה ל–TheMarker אתמול דיווח כי נאלץ לפטר עשרות גננות ותיקות מכיוון שידע שלא יוכל לשלם את שכרן במסגרת החוק החדש.

האם תהיה פגיעה בתנאים שהיו נהוגים עד היום?

תלוי במצב כיום. בצהרונים שבהם לא ניתנו חוגים ולא היה פיקוח על הכשרת הגננות בצהרון המצב ישתפר. בצהרונים שבהם התלמידים נהנו מכמה חוגים בשבוע ומארוחות צהריים תהיה ירידה בתנאים לסטנדרט האחיד שקבע המשרד.

האם להורים יש השפעה על זהות מפעילי הצהרונים?

לא. כל רשות מקומית אמורה לבחור את מפעיל הצהרון או להפעיל אותו בעצמה, על פי הקריטריונים החדשים של משרד החינוך.

מה יקרה ב-1 בספטמבר?

בשלב זה, לרשויות המקומיות נותר חודש אחד בלבד למציאת מפעילים לצהרונים בתנאים החדשים ולהחיל את החוק החדש. במידה ולא - יהיו שיבושים בהפעלת הצהרונים עד להסדרת המצב, או שמאות אלפי ילדים והורים ייוותרו ללא פתרון.

למה בתי הספר לא פועלים עד אחרי הצהריים? האם צהרונים הם הכרח?

למעשה אין שום צורך בצהרונים, כי בישראל קיים חוק חינוך ארוך שנחקק כבר ב-1997, הבעיה היא שהוא לא מיושם. שר האוצר, משה כחלון (כולנו), שמתגאה באישור חוק הפיקוח על הצהרונים, החליט באחרונה שוב לדחות את יישום החוק במלואו. יישום החוק היה מבטיח את הפעלת בתי הספר וגני הילדים על ידי משרד החינוך, ללא מעורבות של גופים פרטיים, על ידי אנשי הצוות המוכרים להורים ולתלמידים ובפיקוח מלא של התנאים עד לשעות אחר הצהריים ללא תשלומי הורים. בנוסף, קיימת גם החלטת ממשלה מ–2012 לסבסד באופן מלא את הצהרונים ביישובים המוחלשים בכל הארץ, ולתת הנחה משמעותית בתשלומי ההורים בשאר היישובים, אך גם היא בוטלה ב–2013 ומאז לא יושמה באופן מלא.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#