מאבק הצהרונים: האיום לקראת 1 בספטמבר - ומה יקרה בחופשות? - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מאבק הצהרונים: האיום לקראת 1 בספטמבר - ומה יקרה בחופשות?

לפי הערכות, מפעילי צהרונים נוספים צפויים להפסיק את הפעלת הצהרונים ■ לטענת המפעילים, שכר אנשי הצוות גבוה יותר באזור המרכז, ולכן לא יוכלו לעמוד במסגרת העלות שמציב החוק ■ משרד החינוך: "התעריף יאפשר לקיים צהרונים ברמה גבוהה"

55תגובות
גן ילדים
תומר אפלבאום

מפעילי צהרונים בגני הילדים ובבתי הספר מתריעים מפני פגיעה בילדים הרשומים לצהרונים ומשיבושים בשירותים שיעניקו להם בשנת הלימודים הקרובה — בעקבות חוק הפיקוח על מחיר הצהרונים, שאושר בשבוע שעבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

לפי החוק, כבר בספטמבר הקרוב, עם פתיחת שנת הלימודים, יוגבל מחיר הצהרונים בגני הילדים ובבתי הספר ל–935 שקל בחודש לכל היותר, ויוטל פיקוח על ההכשרה של אנשי הצוות, שכרם, המזון המוגש לתלמידים והפעילויות בכל הצהרונים בארץ.

מפעילי צהרונים טוענים כי תלמידים והורים מיישובים מבוססים ויישובי מעמד הביניים במרכז הארץ ייפגעו מהחוק, מפני שלא יצליחו לעמוד בתקציב המוגבל — עקב תקרת הגבייה שמטיל עליהם החוק — ובגלל הזמן הקצר שנותר עד ליישום החוק. בנוסף, הם מדווחים כי החוק יאלץ אותם לפטר אנשי סגל רבים כדי לצמצם את עלות הפעילות בצהרונים.

בתחילה, החוק היה אמור להיות מיושם רק ביישובים המוחלשים, שמחירי הצהרונים בהם ירדו בעקבות תוכנית נטו משפחה — אך בשבוע שעבר החליטה ועדת החינוך ליישמו באופן מלא בכל הארץ, להפתעת מפעילי הצהרונים ביישובי מעמד הביניים, שלא היו מוכנים לכך.

ימי הפעילות והשעות יצומצמו התוכניות המוצעות לעומת המצב כיום
*בגני ילדים שבהם לומדים 30 תלמידים ומעלה יהיו שתי סייעות, באישור מיוחד מקור: משרד החינוך
המצב כיום מסלול רגיל
)עד 785 שקל(
מסלול מורחב עם
אפשרויות שדרוג
)עד 935 שקל(
מספר
התלמידים עד 35 עד 30
ניתן להפחית את
מספר התלמידים
באישור מיוחד
צוות גננת וסייעת גננת וסייעת אחת
לפחות*
תוספת סייעת :
155 שקל בחודש
העשרה 1– 3 חוגי העשרה בשבוע שני חוגי העשרה בשבוע תוספת חוגים:
30 שקל לחוג
שעות פעילות 16:00 – 16:30 עד 16:00 הארכה עד 17:00 :
150 שקל
ימי פעילות פעילות ב 0- – 16
ימי חופשה
רק בימי הלימודי ם
ולא בחופשות
תוספת פעילות
ב- 14 ימי חופשה:
105

במשרד החינוך אומרים כי תקרת העלויות שהוטלה חושבה לאחר בדיקה מעמיקה בשטח, ואין כל סיבה שהמפעילים לא יוכלו לעמוד בה. עוד נמסר כי החוק החדש יבטיח את הפעלת הצהרונים ברמה גבוהה תוך הוזלת העלויות להורים.

ביום שישי האחרון, לאחר אישור החוק, הודיע ארגון ויצו על הפסקת הפעלתם של הצהרונים שלו בבתי הספר וגני הילדים עם תחילת הלימודים הקרובה, בטענה שלא יוכל לספק מענה איכותי לתלמידים במסגרתו. ויצו הוא ממפעילי הצהרונים הגדולים בארץ, המפעיל כ–80 צהרונים ללא מטרות רווח באזור המרכז, שבהם לומדים כ–2,600 ילדים.

לפי הערכות, מפעילי צהרונים נוספים ברחבי הארץ צפויים להפסיק את הפעלת הצהרונים, ולרשויות המקומיות ולמערכת החינוך יישאר חודש אחד בלבד לאתר מפעילים חדשים שיספקו את השירות לתלמידים ולהורים. לפי תחשיב שערך משרד החינוך, אפשר לאזן את תקציב הצהרון רק בתנאי שילמדו בו יותר מ–22 ילדים ושיהיו בו גננת אחת וסייעת אחת.

לדברי המפעילים, הבעיה המרכזית נובעת מכך ששכר הגננות, הסייעות ואנשי הצוות הנוספים גבוה יותר באזור המרכז, מה שיוביל אותם לחריגות ממסגרת העלות שמציב החוק. לדבריהם, החוק יוביל לפיטורי גננות ותיקות, ששכרן בצהרונים גבוה יחסית, ולפגיעה בתלמידים.

במקביל, הורים ומפעילי צהרונים במרכז חוששים מפגיעה באיכות השירות שניתן עד כה לתלמידים, מכיוון שעלות הצהרון כעת לא תאפשר להם להעסיק סייעת שנייה, להפעיל את הצהרון בחופשות החגים כפי שנהוג היום, ולסיים את הפעילות בו בשעה 16:30, המקובלת כיום בחלק מהצהרונים. במחאה על יישום החוק הקימו הורים קבוצה בפייסבוק בשם "ילדים זה לא סלולר — עוצרים את חוק הצהרונים".

לפי הערכות במערכת החינוך, יישום החוק יוביל לצמצום בהיצע הצהרונים הפרטיים לטובת צהרונים המופעלים על ידי הרשויות המקומיות, בדומה להשפעה שהיתה לתוכנית להרחבת החינוך חינם לבני 3–4 על גני הילדים הפרטיים.

לדברי מפעיל צהרונים, "החוק יביא לפיטורי עובדים, הפחתת שכר ופגיעה בהורים ובתלמידים, ואין שום סיכוי ליישם אותו עד ספטמבר — בזמן שבו כל המערכת נמצאת בחופשה. המהלך חיובי, אבל נראה שחברי הכנסת לא הכירו את הנושא לעומק ולא בחנו את ההשלכות של החוק".

"אפשר לשדרג - אבל רק עד גבול מסוים"

החוק החדש קבע רף מחיר לצהרונים, שנע בין 375 שקל ל–785 שקל בחודש בגני הילדים, בהתאם למצב הכלכלי של היישוב. המחיר שנקבע מתייחס להפעלת הצהרון בתנאים בסיסיים בלבד — עם גננת אחת, סייעת אחת, שני חוגים בשבוע, סיום הפעילות ב–16:00 וללא פעילות בחגים. עם זאת, גורמים במשרד החינוך טענו כי בגנים גדולים, שבהם יש יותר מ–30 ילדים וכבר יש סייעת שנייה, תהיה סייעת שנייה גם בצהרון.

כמה יעלו הצהרונים?
המחירים החודשיים המרביים לצהרונים בגני הילדים ב- 2017
)עם פתיחת שנת הלימודים הקרובה(*, בשקלים

הורים יכולים לשדרג את השירותים הניתנים באמצעות תוספת תשלום של עד 935 שקל בחודש, וכך לקבל עוד חוגים, סייעת, ימי פעילות והארכת שעות הפעילות. המחיר לכל תוספת נקבע מראש, ועל כל התוספות להישאר במסגרת של מגבלת המחיר. כך, הורים ביישובים מבוססים יוכלו להרשות לעצמם רק שדרוגים בודדים בגלל הגבלת המחיר — וייאלצו להתפשר על התנאים שהיו נהוגים עד כה בצהרונים, למשל סיום פעילות ב–16:30, פעילות במשך 16 ימי חופשה במשך השנה או פחות, העסקת סייעת נוספת וחוגי העשרה רבים.

הורים ביישובים מבוססים ברחבי הארץ מדווחים על בלבול מהמצב ומידע סותר שנמסר להם על ידי מפעילי הצהרונים, חודש לפני תחילת הלימודים. לדברי א', אם לשני תלמידי גן מתל אביב, "הביצוע של התוכנית בעייתי — אין התייחסות למחירי הקייטנות, והחוק אינו כולל פעילות בימי החגים כפי שהיה עד היום. הוא נותן להורים אפשרות לשדרג, אבל רק עד גבול מסוים".

"צמצום שעות הפעילות יפגע במשק"

במכתב שפירסמה שרית ארבל, מנכ"לית ויצו, בדף הפייסבוק של ויצו נכתב כי אף שהיא מברכת על יישום החוק, המוריד את עלויות הצהרונים, הארגון לא יוכל לעמוד בו, מכיוון שלא יוכל "לתת מענה איכותי ורציני". לדבריה, ״עלות של 935 שקל יכולה לתת מענה בסיסי בלבד, אך לא לכולם. כעמותה אנו לא עוסקים במספרים וברווחים. מסגרת איכותית מחייבת מענים שמרחיבים את המענה שהתלמידים מקבלים בבוקר, ולא מצמצמים אותם. בשל כך, אנו נפרדות בצער ובדאגה מהפעלת הצהרונים שאותם ליווינו עשרות שנים. עשינו כמיטב יכולתנו". היום צפוי הארגון לשלוח מכתב רשמי בעניין להורים.

מפעיל צהרונים גדול הפועל באזור המרכז אמר: "החוק החדש לא יאפשר לצהרונים גמישות בהפעלתם. הוא לא מתייחס לוותק של הגננות, לתשלום לגננות מחליפות, ולא מאפשר אפילו מתן הנחות למשפחות נזקקות או העסקת סייעות לילדים עם אלרגיות. לפי התחשיב של משרד החינוך, התשלום לסייעת אמור להיות 37 שקל לשעה (ברוטו) אבל כיום אנחנו מעסיקים סייעות שמקבלות 50–60 שקל, ואני צופה קשיים בגיוס סייעות טובות בסכום נמוך יותר.

"בנוסף, צמצום פעילות הצהרונים בחופשות ובשעות הפעילות עד 16:00 יפגע במשק ובהורים העובדים. ההורים יחסכו כסף אבל ייפגעו במקומות אחרים, ובסוף יגלו שהמחיר החדש אינו כולל, בניגוד לעבר, את מחיר הקייטנות בחופש הגדול, כך שהתנאים שמקבלים התלמידים יירדו לחינם".

ערן רוזנפלד, מנכ"ל חברת הצהרונים אפטרסקול הפועלת בתל אביב, גבעתיים והרצליה, אמר כי "השכר הממוצע של הגננות בתל אביב גבוה מבמקומות אחרים, ואינו עומד במסגרת שהחוק קבע. בנוסף, החוק קבע מחיר נמוך לרכישת חומרי יצירה ומשחקים לילדים, וקבע תקן של רכז במשרה מלאה לכל 80 גנים — במקום 15–20 גנים, כפי שנהוג כיום. כתוצאה מכך השירות ייפגע דרמטית. איכות כוח האדם עלולה להיפגע, וכך גם איכות הפעילויות. למפעילי הצהרונים יש תקורה קטנה עבור כל תלמיד, ולכן אני מעריך שמפעילי צהרונים קטנים לא יוכלו לעמוד בעלויות, וגם מפעילים גדולים ייפגעו".

רוזנפלד מספר כי בעקבות המהלך, הוא התחיל בפיטורים של גננות וסייעות ותיקות: "ידעתי שלא אוכל להחזיק את הצוותים במסגרת המתווה החדש. אנחנו מקווים שיהיו מפעילים שיבחרו להיכנס למכרז, וקוראים לשר החינוך לשקול מחדש את רף המחיר לצהרונים בתל אביב".

ממשרד החינוך נמסר: "התעריף יאפשר לקיים צהרונים ברמה גבוהה — החל בכוח האדם, הקפדה על תוכני העשרה ראויים וארוחה חמה בסטנדרטים גבוהים ובאישור משרד הבריאות. מדובר בחיסכון של מאות שקלים בשנה למשפחה. לפי תחשיב המשרד, הסכום יעניק שכר הוגן לעובדים, מספר נכון של ילדים בקבוצה, חוגים ותזונה איכותית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#