ועדת החינוך של הכנסת ממליצה לקצר ולבטל חופשות כדי לסייע להורים - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת החינוך של הכנסת ממליצה לקצר ולבטל חופשות כדי לסייע להורים

הוועדה הציגה המלצות לשינוי מבנה החופשות בבתי הספר וגני הילדים והתאמתן לימי החופשה של ההורים ■ הסתדרות המורים: "נצא למאבק שלא נראה כמותו במדינה" ■ כדי להימנע מחיכוך עם ארגוני המורים, שרי החינוך והאוצר צפויים להציג מתווה מרוכך

5תגובות
תלמידים בכיתה
ניר כפרי

ועדת החינוך של הכנסת הציגה אתמול (ג') את מסקנותיה לשינוי מבנה החופשות בבתי הספר ובגני הילדים, והתאמתן לימי החופשה של ההורים. הוועדה המליצה על ארגון מחדש של החופשות שניתנות לתלמידים במהלך השנה, קיצור החופש הגדול, ביטול חופשת ל"ג בעומר וקיצור חופשות שבועות וחנוכה ביומיים.

השינוי אמור לצמצם את הפגיעה בלימודים במהלך חגי תשרי ולסייע להורים, תוך פיצוי המורים בימי חופשה נוספים ובתוספת שכר. הוועדה ממליצה כי הרפורמה תיושם באופן מלא בספטמבר 2019.

הסתדרות המורים איימה בתגובה בהשבתה כללית של מערכת החינוך מתחילת שנת הלימודים, ומסרה כי תצא למאבק "שלא נראה כמותו במדינה". מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, איימה להשבית את המערכת עוד לפני פרסום מסקנות הוועדה, וטענה כי לא תדון על הנושא עם חברי הכנסת אלא רק עם משרדי החינוך והאוצר.

כדי להימנע מחיכוך עם ארגוני המורים, שר החינוך, נפתלי בנט, ושר האוצר, משה כחלון, צפויים להציג מתווה מרוכך להקלה על ההורים במהלך החופשות. המתווה שיפרסמו בנט וכחלון לא יביא לארגון מחדש וארוך טווח של שנת הלימודים והחופש הגדול, אלא יאפשר להורים לשלוח את ילדיהם לקייטנות בבתי הספר במהלך כ-7–10 ימי חופשה בחגים.

.

לפי המלצות הוועדה, שהוקמה על ידי יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), ובראשה עמד ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), החופש הגדול בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים יקוצר ב–12 ימים (כשבועיים, כולל שבתות), ובתמורה המורים והתלמידים יקבלו יותר ימי חופשה במהלך חופשת החגים בבתי הספר, כמו למשל על ידי תוספת של כשלושה ימי חופשה בין יום הכיפורים לסוכות. בנוסף, הוועדה ממליצה לבטל שלושה ימי חופש הניתנים למורים ולתלמידים - באסרו חג סוכות, באיסרו חג שבועות ובל"ג בעומר.

הוועדה ממליצה להעניק למורים שלושה ימי חופשה נוספים בתאריכים שייבחרו באופן אישי במהלך הלימודים, ולא בהכרח בתקופת החופשות - אפשרות שכיום אינה ניתנת להם. כמו כן, הוועדה ממליצה לשלם למורים תוספת שכר עבור קיצור החופשות.

כדי להקל על ההורים, הוועדה המליצה גם ליישם את תוכנית הקייטנות המסובסדות של משרד החינוך, שכיום מתקיימות בשלושת השבועות הראשונים של החופש הגדול בכיתות א'־ג', גם במהלך חופשת חנוכה ופסח, כשמורים שיבחרו לעבוד בקייטנות יקבלו תוספת שכר נוספת.

בנוסף, הוועדה ממליצה לזרז את היוזמה שאושרה בממשלה לקיום סוף שבוע ארוך ארבעה פעמים במהלך השנה בכל המשק, שתביא גם כן להוספת ימי חופשה למורים, לתלמידים ולהורים. עם זאת, הוועדה ממליצה לשנות את התוכנית הממשלתית ולהעניק חמישה ימי חופשה שייפרסו במהלך שנת הלימודים, ולא ארבעה כפי שאושר בממשלה.

.

אחת מהמלצות המשמעותיות של הוועדה היא לשנות את מועד פתיחת שנת הלימודים לתאריך העברי א' באלול בכל מערכת החינוך, וכך ליצור תקופת לימודים קבועה של חודש ממועד פתיחת הלימודים ועד ליציאה לחופשת ראש השנה.

בסופו של דבר, לפי הוועדה, החופשות בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים יתקצרו ב–9–10 ימים, שייגרעו גם ממספר ימי החופשה של המורים. אם התוכנית להארכת סופי השבוע תיושם על ידי הממשלה, הפגיעה בימי החופשה של המורים תצטמצם ל–4–5 ימים בשנה. השינוי בלוח החופשות יצמצם 16 ימי חופשות של התלמידים שמתקיימים בזמן ימי העבודה במשק, ו–20 יום אם התוכנית לקיום סופי שבוע ארוכים תצא לפועל.

הוועדה ממליצה גם להאריך את שנת הלימודים בכל מסגרות החינוך המיוחד, כך שתסתיים שבועיים לפני פתיחת הלימודים, לממן בתקופה זו גם את כל הטיפולים הניתנים לתלמידים במהלך שאר השנה, ולקבוע כי מעתה שינויים בלוח החופשות יאושרו על ידי ועדת החינוך ולא באופן חד־צדדי על ידי משרד החינוך.

.

מהיכן יגיע הכסף?

לפי נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוצגו בפני הוועדה, כל יום עבודה נוסף למורים ולעובדי בתי הספר והגנים יעלה כ–75 מיליון שקל. לפי הערכות, עלות תוספת השכר למורים תסתכם ב–360 מיליון שקל בשנה, ועלות הרחבת הקייטנות בבתי הספר תסתכם ב–440 מיליון שקל. עלות היישום המלא של התוכנית מוערכת בכ–800 מיליון שקל — והוועדה לא הציגה מקורות תקציביים ליישומה.

עם זאת, מנתוני המועצה הלאומית לכלכלה עולה כי התועלת הכלכלית למשק היא גדולה יותר. לפי הנתונים, תוספת של כל יום לימודים תביא להגדלת התוצר בשיעור של 90–250 מיליון שקל כתוצאה מהגדלת הפריון, וביטול של כל יום חופשה יגדיל את הכנסות המדינה ב–34–95 מיליון שקל.

בנוסף, הוועדה המליצה ליישם את מסקנותיה באופן הדרגתי, תחילה על ידי שינוי מועד פתיחת הלימודים וביטול שלושת ימי החופשה באסרו חג ובל"ג בעומר, ולהגיע ליישום מלא רק בעוד כשנתיים.

יפה בן דוד

בן דוד אמרה לפני הדיון בכנסת כי "הסתדרות המורים מנהלת משא ומתן מול משרדי החינוך והאוצר ולא מול הכנסת. האפשרות הישימה היחידה היא הרחבת הקייטנות בבתי הספר בחופש הגדול. כל מתווה אחר אינו מקובל עלינו. כל ניסיון לאיים בחקיקה עוקפת במטרה ליישם מתווה אחר ייענה בהשבתת כלל מערכת החינוך". לדבריה, "מדובר בהצעה פופליסטית שאינה ישימה ושכל מטרתה היא גזירת קופון ערב היציאה לפגרה. רק מי שמנותק מהשטח יכול להציע הצעה כזאת".

בתגובה אמר פורר כי "הסתדרות המורים לא תחזיק את הציבור הישראלי כבן ערובה להסכמים היסטוריים לגבי ימי חופשה. אני קורא לארגוני המורים ולשרי החינוך והאוצר להיכנס למשא ומתן על בסיס מתווה שישרת את המורים, התלמידים והמשק כולו".

באחרונה הגיש שר התיירות, יריב לוין (הליכוד), הצעה עצמאית לשינוי חופשות התלמידים על ידי קיצור החופש הגדול בארבעה ימים והוספת ארבעה ימי חופשה במהלך שנת הלימודים, שאינה מופיעה בהמלצות הוועדה.

השר בנט בישיבת ממשלה בינואר האחרון
אלכס קולומויסקי

החופשות מתבססות על הסכם שלא קיים

מבנה שנת הלימודים בישראל כיום פוגע בהורים העובדים ובמשק. בדיקה שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת ב–2012, שבה השווה את המצב בישראל למדינות אחרות בעולם, מצאה כי מספר ימי החופשה של התלמידים והמורים במהלך שנת הלימודים בתקופות החגים חורג מהמקובל בעולם המערבי. מהבדיקה עלה כי מצבם של ההורים העובדים בישראל הוא השני בחומרתו אחרי בריטניה, מבחינת מספר ימי החופשה במהלך הלימודים שנחשבים לימי עבודה במשק (36 יום שבהם נדרשים ההורים למצוא פתרונות לתלמידים, לעומת 37 בבריטניה).

עד לפני כמה שנים שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים בישראל נמשכה 220 ימים בלבד. בשנים האחרונות משרד החינוך החליט לקצר אותה ביומיים ולהעניק למורים ולתלמידים חופשה נוספת של יומיים במהלך שנת הלימודים - ללא דיון ציבורי וללא שינוי בשכר המורים. בשנת הלימודים שתסתיים בעוד כמה ימים יצאו התלמידים והמורים לכ-42 ימי חופשה בחגים ו-60–70 ימי חופשה בחופש הגדול. לפי OECD, המורים בישראל מלמדים פחות ימים מהממוצע במדינות הארגון: 181 יום בשנה בבתי הספר היסודיים, בהשוואה ל-190 יום בממוצע במדינות OECD, ו–174 יום בחטיבות ובתיכונים לעומת 180 יום ב-OECD.

בעשור האחרון בוצעו כמה ניסיונות לשנות את מבנה החופשות בבתי הספר, אך ארגוני המורים התנגדו להם בטענה שהחופשות מעוגנות בהסכמים קיבוציים חתומים עם המורים. בדיקת TheMarker חשפה כי לא קיים הסכם כזה וכי הוא לא נמצא בידם של ארגוני המורים או משרדי הממשלה, וחופשות בתי הספר מבוססות על מנהגים עתיקים מימי הקמת היישוב היהודי בארץ.

ב-2012 הקים שר החינוך לשעבר, גדעון סער, ועדה שבחנה את מבנה שנת הלימודים והציעה לקצר כמה ימים מהחופש הגדול ובתמורה להאריך את חופשות החגים. משרד החינוך יישם את מסקנות הוועדה, אבל שר החינוך הקודם, שי פירון, ביטל אותן, והקים ועדה נוספת שהחזירה את מבנה שנת הלימודים למצבו הקודם.

הוועדה הנוכחית פעלה בשיתוף המועצה הלאומית לכלכלה ופורום ועדי ההורים ונציגי מרכז השלטון המקומי. בנוסף לפורר, היו חברים בה הח"כים מנואל טרכטנברג ואיילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני, חיים ילין ומאיר כהן מיש עתיד, מירב בן ארי מכולנו, נורית קורן מהליכוד, מוטי יוגב מהבית היהודי ויוליה מלינובסקי מישראל ביתנו.

פורר קרא לבנט "לא לפחד להיכנס למשא ומתן מול ארגוני המורים על המתווה". לדבריו, "ההמלצות מאוזנות ורואות את המשק בראיה כוללת וביכולתן להקל באופן ניכר על עומס החופשות במשק, ובמקביל להזניק את כל המשק למעלה". ילין אמר בדיון שנערך אתמול בכנסת על המלצות הוועדה כי הוא "מקווה שהפוליטיקה והאגו לא יסכלו את המלצות הוועדה".

טרכטנברג, שכיהן בעבר כראש המועצה הלאומית לכלכלה, אמר כי " זו הפעם הראשונה שיש הסתכלות מערכתית על הסוגיה, והשינוי המוצע אפשרי, אם ניישם אותו באופן הדרגתי ובהידברות מלאה עם המורים. הפריון הנמוך זו הפגיעה הגדולה ביותר בכלכלה שלנו, והעובדה שהורות ותעסוקה אינם הולכים יחד בתפישה המערכתית פוגעת קשות במשק".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#