הכירו את העמותה שמלמדת על בית המקדש בבתי הספר - בתקצוב משרד החינוך

העמותה היא אחת מכ-100 עמותות דתיות שמתוקצבות על ידי משרד החינוך תחת סעיף "תרבות יהודית", שב-2017 הגיע לשיא של כ-210 מיליון שקל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוד הבית של המדרשה לידע המקדש
עמוד הבית של המדרשה לידע המקדשצילום: צילום מסך מתוך אתר http://hamikdash.org.il

משרד החינוך מתקצב באופן קבוע בשנים האחרונות עמותה המעבירה פעילויות על בית המקדש בבתי ספר וגני ילדים. העמותה, המדרשה לידע המקדש, מעבירה סדנאות בעשרות בתי ספר וגני ילדים בכל שנה בנושא ירושלים ובית המקדש.

אחד מחברי הוועד המנהל של העמותה היה, עד לבחירתו לכנסת לפני כעשרה חודשים, ח"כ יהודה גליק, הפועל למען עליית יהודים להר הבית. ב-2009, כתב גליק בתשובה לרשם העמותות, שבירר לגבי תכני העמותה כי "משרד החינוך לא מבקר את תכני הפעילות". עם זאת, במשרד החינוך מסרו כי התכנים שהעמותה מעבירה בבתי הספר והגנים אושרו על ידי אגף תרבות יהודית במשרד החינוך.

בביקורת שנערכה בעמותה, המתייחסת לדוח הכספי שלה ל-2015, עלה כי מחזור הפעילות שלה הסתכם ב-2.9 מיליון שקל. למרות ירידה בתקצוב ממשרד החינוך, בדו"ח הביקורת נכתב כי "תקציב משרד החינוך מהווה נתח עיקרי מההכנסות". בנוסף, ההתקשרות עם העמותה במוסדות החינוך כרוכה בתשלום ונעשית מרצון.

העמותה היא אחת מכ-100 עמותות דתיות שמתוקצבות על ידי משרד החינוך תחת סעיף "תרבות יהודית", שב-2017 הגיע לשיא של כ-210 מיליון שקל. התקציב מועבר לעמותות הפועלות בבתי ספר וגני ילדים, אך גם לעמותות הפועלות בחינוך הלא פורמלי ולעמותות חרדיות המתוקצבות מתוקף הסכמים קואליציונים.

ב-2016 תקציב העמותה הסתכם בכ-150 אלף שקל – נמוך באופן משמעותי מזה שקיבלה בשנת 2015 - אז הסתכם ב-257 אלף שקל בשנה.

העמותה שהוקמה בתחילת שנות ה-90 פעלה בתחילה בעיר העתיקה בירושלים, כחלק ממכון המקדש והפעילה תערוכה של שחזור כלי קודש במקדש, אך לפני כמה שנים החליטה להיפרד מפעילות מכון המקדש ולערוך תערוכות ניידות ברחבי הארץ. מאז, עיקר עיסוקה הוא בהרצאות, שיעורים ופעילויות בציבור הרחב בקרב מבוגרים ותלמידי בתי הספר וגני ילדים.

פירוט הפעילויות המוצעות לגנים באתר העמותהצילום: צילום מסך מתוך אתר http://hamikdash.org.il

אחת הפעילויות המרכזיות של העמותה היא בניית דגם גדול של בית המקדש הראשון, שלפי אתר העמותה "מבטא כמיהה למקדש במציאות". הפעילות כוללת גם לימוד על מבנה המשכן וכליו וטקס סיום של חנוכת המשכן, כאשר הדגם נשאר למזכרת בבית הספר.

באתר העמותה ניתן למצוא פעילויות רבות המיועדות לילדים כמו קטעי קומיקס, סרטוני וידאו, והצגות ופעילויות שמנהלי בתי ספר יכולים להזמין לבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים בנושא בית המקדש. כך למשל, העמותה מציעה לילדי הגן תערוכה של כלי המקדש "שבה ילמדו הילדים על הכלים השונים הנמצאים בהיכל, יתנסו בהקטרת הקטורת בעזרת המחתה על מזבח הזהב, יבחנו את מבנה ארון הברית וישירו שירים על הכלים ועל בית המקדש", כאשר בעמותה מבטיחים שעד סוף הפעילות הילדים ידעו אילו כלים היו בתוך היכל המקדש. העמותה מציעה גם לערוך מסיבות חגים בגני ילדים. לדוגמה, בחנוכה היא מציעה לערוך בגני ילדים מסיבת גן שתהיה "שילוב של הצגת יחיד על חנוכה והמקדש יחד עם תפאורת כלי המקדש ושיתוף התלמידים".

בבתי הספר, העמותה מציעה פעילויות שונות כמו למשל פעילות בשם "עולים למקדש" הכולל "משחק אינטרקאקטיבי המעלה סוגיות שונות על תולדות בית המקדש, מבנה בית המקדש וחשיבות המקדש בחיינו". בפסח, העמותה מציעה פעילות סיפורית: "תחילה נפגוש את השולחני ו'נתרום' מחצית השקל למקדש. 'נרכוש' את הגדי לקרבן הפסח ונתחלק לחבורות. מכאן נמשיך אל המקדש שם יקבל אותנו הכהן, ונסיים בהתנסות בנגינה בכלי השיר בבית המקדש - הנבל, החצוצרות, הצלצל וכלים נוספים. כמובן שלא נשכח לאכול את ה'פסח' שלנו צלוי כהלכתו".

לפי רשם העמותות מטרת העמותה היא "ללמד את נושא המקדש וירושלים לכל שכבות העם, לפתח לשם כך אמצעי למידה והמחשה, להוציא פרסומים פדגוגיים בנושא, ארגון כנסים, השתלמויות והרצאות, כתיבת תוכניות לימודים על נושאי המשכן והמקדש, לפתח מכשור לפישוט נושאים מורכבים, להעלות לירושלים בני נוער לסיורים וללמוד נושא המקדש".

מנכ"ל המדרש לידע המקדש, בני מזוז, אמר בתגובה כי "אנו מציעים חינוך בלתי פורמלי שנותן הפוגה חינוכית מהלימודים ועוסק בנושאים הקשורים לתוכנית הלימודים. מערכת החינוך פועלת גם בחינוך הבלתי פורמלי ואנו אחד מהספקים שמתמחים בכך. הפעילות אומנם לא מפוקחת באופן רשמי, אך אנו פועלים בשיתוף אגף תרבות יהודית במשרד שמכיר את הפעילות.

"הפעילות שלנו מחייה את ירושלים. אנחנו מגיעים עם תפאורה, עם דגמים בגודל אמת של כלים במקדש כמו למשל המנורה שהיתה במקדש, דגם של בית ראשון, אלו דברים ייחודיים שלא נמצאים במערכת החינוך".

לדבריו, הפעילות לבניית דגם בית המקדש נועדה "להמחיש לתלמידים את חומר הלימוד. הם לומדים בספר מלכים על שלמה המלך שבנה את בית המקדש הראשון ועל הקמת בית המקדש השני. אנחנו מלמדים אותם על המשכן, חשיבות בית המקדש, ומה חסר כשאין בית מקדש".

אתם מדברים איתם על הצורך להקים את בית המקדש השלישי?

"ודאי. איזה יהודי לא עושה את זה? ב-2,000 השנים האחרונות יהודים רצו לבוא לירושלים כי פעם היה בו בית המקדש שבו התחברו לקדוש ברוך הוא. אין יהודי דתי ומאמין שלא רוצה שיהיה בית מקדש. כל יהודי שקם בבוקר מתפלל לזה".

משרד החינוך סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker