זו לא הדתה, אלא זלזול ואובדן שליטה

החוק שמסדיר את פעילות מערכת החינוך קובע שלצד תורה ומורשת, בתי הספר צריכים להנחיל גם ערכים של כבוד לזכויות אדם, חתירה לשלום, פיתוח חשיבה ביקורתית ועוד. את כל זה משרד החינוך לא עושה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט בגן ילדים בירושלים, ב-2015
שר החינוך נפתלי בנט בגן ילדים בירושלים, ב-2015צילום: ששון תירם

משרד החינוך ממשיך להגדיל כל הזמן את התקציב המיועד ללימודי יהדות בבתי הספר, והוא מממן מדי שנה מאות עמותות ומיזמים לחיזוק הזהות היהודית. על רקע הדיון הציבורי הגובר בימים האחרונים, בשאלה אם יש הדתה במערכת החינוך, כדאי לעשות קצת סדר ולהבהיר: במשרד החינוך אין מנגנון להדתה של תלמידי ישראל, ואין ניסיון לכפות בסתר תכנים יהודיים.

אז מה כן יש? יש אובדן שליטה של משרד החינוך במתרחש בבתי הספר, בגני הילדים ובגופים שמקבלים גישה אליהם. מה עוד יש? זלזול של כספי ציבור — מאות מיליוני שקלים שמוזרמים לעשרות עמותות ומאות רשויות מקומיות, ללא פיקוח ובקרה מספקים ובלי מידע אמיתי על מה שמתבצע בשטח. זוהי כניעה לפוליטיקה והפקרה של התלמידים.

משרד החינוך יכול להפסיק את תקצוב העמותות, ובימים האחרונים אנחנו רואים שגם רשויות מקומיות יכולות למנוע את הגישה של עמותות לבתי הספר. המנהלים וראשי הרשויות נושאים באחריות גם הם, ולפעמים מכניסים את העמותות מאחר שהפיתוי גדול, כי בחלק מהמקרים מדובר בתוספת תקציבית או בתוספת פעילות שמתוקצבת על ידי משרד החינוך. אם שאיפתו הגדולה של משרד החינוך היא העשרת התכנים היהודיים, היה עדיף אם היה מספק שיעורים כאלה בחינם. זה יכול להיות ביהדות, בהיסטוריה או בכל נושא אחר.

אגב, החוק שמסדיר את פעילות מערכת החינוך קובע שלצד תורה ומורשת, בתי הספר צריכים להנחיל גם ערכים של כבוד לזכויות אדם, חתירה לשלום, פיתוח חשיבה ביקורתית, סקרנות אינטלקטואלית, חתירה לצדק חברתי והכרת ההיסטוריה והשפה הערבית. את כל זה משרד החינוך לא עושה.

יכול להיות שהמצב הנוכחי נוח לאנשי המשרד ולעומד בראשו, השר נפתלי בנט, מאחר שחלק מהגופים שנהנים מתקציבי התמיכות הגדולים ביותר שייכים לשותפות לקואליציה — יהדות התורה וש״ס — או לגופים המזוהים עם הציונות הדתית. כך שלא מדובר בהדתה, אלא ברשלנות, או בהתעלמות, או בחוסר רצון לשנות את המצב, שמספק ג'ובים וכספים לרוב.

קשה להתווכח עם התחושות הקשות של ההורים, אבל יכול להיות שהמתרחש במערכת משקף את התהליכים שמתקיימים בשנים האחרונות בציבור הרחב, שנותן דגש חזק יותר לדת, ואף בחר בממשלה שנציגיה הבולטים דתיים. סקר של מכון pew האמריקאי, שפורסם ב–2016, הראה כי רק 40% מהציבור היהודי בישראל מגדיר את עצמו חילוני, והיתר מסורתיים, דתיים או חרדים. יכול להיות שהרוח הזאת הגיעה למערכת החינוך.

ייתכן שההורים היו צריכים להתערב יותר. הרי שום דבר לא בוצע מאחורי גבם. זה גם לא התחיל בשנים האחרונות — הכל קיים לפחות עשור. גם המחברות וספרי הלימוד של התלמידים לא חסויים, והלימודים לא מתבצעים בסתר. ההורים היו יכולים למנוע חלק גדול מהתופעות שהם מבקרים כיום, ולהיות מעורבים יותר בנעשה. ברוב הגדול של המקרים מדובר בפעילויות שאין בהן חובת השתתפות, ושההורים יכולים לעצב עם המורים. למשל, תקנוני הלבוש בבתי הספר, שלעתים אוסרים לבישת מכנסיים קצרים מדי לבנות, אמורים להיקבע עם ההורים.

שר החינוך הנוכחי וגם שני קודמיו, שי פירון וגדעון סער, לא הסתירו את שאיפתם להחדיר ערכים יהודיים למערכת החינוך. אבל למען האמת, בנט, כמו קודמו, לא מתגלה בינתיים כשר שמעוניין להרים הליכים גדולים ומשמעותיים לטווח הרחוק. גם לא את תוכנית ההדתה שבה הוא מואשם. תחת הנהגתו גדלו התקציבים לעמותות הדתיות, אבל נקבעה תקנה שתאפשר גם לעמותות יהדות פלורליסטית לקבל תקציבים מהמשרד. בנט גם השקיע כספים רבים בלימודי מתמטיקה, אנגלית ומדעים.

כבר בתחילת שנות ה–2000 נשמעה בכנסת ביקורת על כך שמשרד החינוך מתקצב עמותות המזוהות עם המפלגות החרדיות, ומאז הן מקבלות תקציבים. ב–2002 התחיל המשרד לתקצב את התוכנית "תרבות יהודית", שבה מועברים הכספים לפרויקטים של העצמת הזהות היהודית. העמקת ערכי היהדות היא אחת המטרות המרכזיות של משרד החינוך כבר שנים רבות, והן מפורסמות מדי שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker