התוכנית: פחות 10 ימי חופשה בבתי הספר - כך זה ייראה

בנט וכחלון מקדמים את המהלך, שיכלול פתיחה של בתי הספר וקיום ימי פעילות שמחוץ לתוכנית הלימודים, וצפוי לעלות לקופת המדינה כ-150 מיליון שקל ■ נבחנת אפשרות לאפשר למורים להשתתף בפעילויות בתמורה לתוספת שכר

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תלמידי בית ספר יסודי. מספר התלמידים בחינוך היסודי עלה בעשור האחרון בכ-20%.
צילום: דודו בכר

התוכנית לקיצור ימי החופשה במערכת החינוך: במשרד החינוך ובמשרד האוצר מקדמים בימים אלה תוכנית שתביא להורדה של כ-10 ימי חופשה שניתנים לתלמידים בסמוך לחגים. זאת, מבלי לפגוע בחופשות של המורים, באמצעות קיום ימי העשרה ופעילויות מעבר לתוכנית הלימודים במהלך החגים - ללא חובת הגעה של המורים והתלמידים. המהלך דומה למה שכבר מתרחש בצהרונים, בגני הילדים ובקייטנות המסובסדות על ידי משרד החינוך בחופש הגדול. הרעיון הוא שבתי הספר יהיו פתוחים במהלך אותם ימי חופשה שניתנים בסמוך לחגים - בעיקר חנוכה ופסח - שבמהלכם ההורים נדרשים לעבוד.

במשרד החינוך שואפים ליישם את התוכנית כבר בתחילת שנת הלימודים הבאה, אך בשלב זה לא קיים תקציב לכך. שר החינוך, נפתלי בנט, נמנע בינתיים מלדון בנושא קיצור החופשות עם ארגוני המורים, אך הפתרון המוצע, שאינו דורש שינוי בתנאי עבודתם הנוכחיים, מקובל על ארגוני המורים. התוכנית מקודמת בשיתוף עם הרשויות המקומיות, ועד ההורים היישוביים וארגון הורים עובדים לשינוי.

על פי ההצעה, התוכנית תיושם באופן הדרגתי ורק בבתי הספר היסודיים וייתכן שגם בגני הילדים, אך לא בתיכונים. בשלב זה התוכנית גם לא כוללת את חטיבות הביניים, בגלל שיקולי תקציב ומתוך הנחה שחופשות התלמידים הבוגרים פוגעת פחות בהורים העובדים.

את התוכנית יפעילו הרשויות המקומיות, שייתבקשו להתקשר עם חברות ומורי קבלן שאינם בהכרח עובדי מדינה או עובדי הרשויות. בנוסף, משרד החינוך בוחן להעניק תוספות שכר למורים שיסכימו ללמד בימים אלה, על חשבון חופשתם.

כיום כוללת שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים 218 ימים, אף שבין ארגוני המורים ומשרד החינוך קיימת הסכמה היסטורית ללמד לפחות 220 יום בבתי הספר היסודיים. עם זאת, במשרדי האוצר והחינוך לא מתכוונים בשלב זה לדרוש מהמורים להחזיר את שני ימי החופש שהוענקו להם בשנים האחרונות ללא דיון ציבורי בנושא. מעבר לכך, כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker, מניין ימי החופש של המורים, 44-42 בשנה בנוסף ל-70-60 ימי החופש הגדול, אינו מעוגן בהסכמים קיבוציים - בניגוד לטענות שנשמעות היום ושהושמעו בשנים קודמות על ידי ארגוני המורים ומשרד החינוך. למרות זאת, במשרד החינוך והאוצר נמנעים מלפתוח בדיון על קיצור ימי החופשה של המורים, מחשש מארגוני המורים. לכן מחפשים בממשלה פתרון קל יותר ליישום, אף כי עלותו תהיה גבוהה.

משה כחלון, נפתלי בנט
משה כחלון ונפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

משרדי החינוך והאוצר עדיין לא סיכמו את הפרטים, אך שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון אמרו בשבוע האחרון כי הם אופטימיים לגבי סיכויי יישומה של התוכנית. לפי הערכות, קיצור של 10 ימים מלוח החופשות רק עבור כיתות א-ג יעלה למדינה כ-150 מיליון שקל, אך בשלב זה מדובר רק בערכות תקציביות מכיוון שמשרד החינוך עדיין לא גיבש תוכנית סופית. ייתכן כי יידרש תקציב נמוך יותר אם יישום התוכנית יהיה הדרגתי, או אם שעות הלימוד בה יהיו קצרות יותר. בכל מקרה, ברור שמדובר בעלות גבוהה שכרגע לא קיים תקציב עבורה. הממשלה תדרש לאשר את התוכנית, ולדון במקורות מימון אפשריים - מתקציבי משרדים אחרים או באמצעות קיצוץ בהוצאות אחרות של משרד החינוך, העמקת הגירעון או הגדלת מסים.

התוכנית דומה לפתרון שהוצע בזמנו על ידי שר החינוך לשעבר, שי פירון, להקלה על ההורים בחופש הגדול. אז הונהג סבסוד קייטנות במשך שלושה שבועות בקייץ, שעדיין מתקיים עבור כיתות א'-ג'. עלות הקייטנות, שהשנה מתמקדות בנושא ירושלים המאוחדת, מסתכמת בכ-300 מיליון שקל בשנה, והיא צפויה לגדול בשנים הקרובות עם ההכללה גם של ילדי הגן וכיתות ד'-ה'. לפי התכנון המקורי כבר בחופש הנוכחי היתה אמורה התוכנית להיות מיושמת בפרישה מלאה מכיתות הגן ועד לכיתות ו' - אך בשל אילוצי תקציב היא מיושמת רק באופן חלקי.

פתרון נוסף להקטנת ימי החופשה במערכת החינוך כרוך בדיונים על המצב הקיים מול ארגוני המורים, אך הסתדרות המורים כבר איימה מראש שתשבית את מערכת החינוך במידה שהנושא יעלה לדיון. בנוסף, בנט וכחלון מקדמים את התוכנית במקביל לדיוני ועדה מיוחדת שהוקמה על ידי ועדת החינוך של הכנסת לבחינת ימי החופשה במערכת החינוך, ונראה כי הם אינם ממתינים למסקנותיה.

בשנת הלימודים שתסתיים בעוד כמה ימים יצאו התלמידים והמורים ל-42 ימי חופשה בחגים, בדומה למצב בשנה שעברה. בסך הכל, משרד החינוך קבע לפני תחילת השנה כי בבתי הספר היסודיים ילמדו 218 ימי לימוד לפחות - כלומר, כ-40% מהימים בשנה יהיו ימי חופש. בחטיבות הביניים ובתיכונים לומדים רק 209 ימים - וכ-43% מהשנה מוקדשים לחופשות.

פז כהן, יו"ר פורום ועד ההורים היישוביים, אמר כי הארגון, המייצג את ההורים לתלמידים במדינה, החליט לבחור בנושא ימי החופשה כאחד מהנושאים המרכזיים שהוא מקדם. "אנחנו רואים שמשרד החינוך פועל כדי למצוא פתרון בנושא, ובימים הקרובים נפנה גם לגורמים האחראים על ימי החופשה במשק כדי שבמקביל להגדלת מספר ימי הלימודים, נביא גם להגדלה של מספר ימי החופשה במשק הישראלי".

בית ספר קהילת יעקב
צילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker