מנשיא לנגיד: מנחם בן ששון נשאר באוניברסיטה העברית - "כדי לגייס תרומות"

פרופ' בן ששון, שבמארס האחרון הודיע על פרישה מתפקידו לאחר שמונה שנות כהונה, התבקש להישאר בתפקידו ■ בשנים האחרונות מתקשה האוניברסיטה להגיע לאיזון תקציבי בשל חוב אקטוארי עצום של כ-13 מיליארד שקל לפנסיה התקציבית של עובדיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' מנחם בן ששוןצילום: אמיל סלמן

על רקע המשבר הכלכלי ההולך ומחריף באוניברסיטה העברית, החליטה הנהלת המוסד האקדמי למנות את הנשיא הפורש, פרופ׳ מנחם בן ששון, לנגיד האוניברסיטה. מדובר בתפקיד שאינו מקובל כיום במערכת ההשכלה בישראל, והצעד מעורר תהיות בשל מצבה הכספי הרגיש של האוניברסיטה. באגף הממונה על השכר במשרד האוצר אמרו בתגובה כי האוניברסיטה כלל לא פנתה אליהם לגבי המינוי החדש. 

בן ששון, שבמארס האחרון הודיע על פרישה מתפקידו לאחר שמונה שנות כהונה, התבקש על ידי הנשיא הנכנס ורקטור האוניברסיטה, פרופ' אשר כהן, וחבר הנאמנים לכהן כנגיד המוסד כדי לסייע בגיוס תרומות לאוניברסיטה, בתקופה בה היא נדרשת לכך לנוכח מצבה. תקנון האוניברסיטה מאפשר לה למנות אדם לתפקיד נגיד, אך בפעם האחרונה בה כיהן אדם בתפקיד זה היתה בתחילת שנות ה-90. תפקיד הנגיד היה מקובל בעבר בחלק מהאוניברסיטאות, אך כיום הוא קיים רק באוניברסיטת אריאל. 

שכרו של בן ששון כנשיא האוניברסיטה הסתכם ב-2014 בכ-80 אלף שקל בממוצע (ברוטו), ועלות שכרו הסתכמה בכ-104 אלף שקל בחודש. באוניברסיטה העברית נמסר כי שכרו של בן ששון בתפקיד החדש טרם נקבע, אך הוא יקבל שכר כאיש סגל בכיר במוסד, בתוספת שכר עבור התפקיד החדש.

האוניברסיטה העברית מתקשה לתפקד במצבה הכלכלי, ונאלצת לבצע צעדי התייעלות כבר תקופה ארוכה. בשל מצבה החמור האוניברסיטה פתחה את שנת הלימודים הנוכחית בשביתה, לראשונה בתולדותיה, בגלל גירעון בתקציבה השוטף ובדרישה לקבל סיוע מהמדינה. בסופו של דבר היא פתחה את שנת הלימודים לאחר שקיבלה סיוע תקציבי זמני ממשרד האוצר, בעוד שהמשא ומתן בינה לבין האוצר על פתרון ארוך טווח למצב, טרם הניב פרי. 

בשנים האחרונות מתקשה האוניברסיטה להגיע לאיזון תקציבי - בגלל חוב אקטוארי עצום בסך כ-13 מיליארד שקל לפנסיה התקציבית של עובדיה. החוב ממשיך לתפוח והאוניברסיטה מוציאה מאות מיליוני שקלים מתקציבה מדי שנה רק כדי לכסות את החובות השוטפים לעובדים. החוב האקטוארי ימשיך לגדול בשנים הבאות ויגיע לשיאו ב-2019. בינתיים, קיומו אינו מאפשר לה לאזן את התקציב ולהשקיע אותו בפיתוח המחקר ובהוראה במוסד.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה כי "תקנן האוניברסיטה מעגן את משרת נגיד האוניברסיטה, ואושר על ידי המל"ג לפני מספר שנים. אין זו הפעם הראשונה שמתמנה נגיד, ובעבר ד"ר אברהם הרמן מונה לנגיד האוניברסיטה לאחר סיום כהונתו כנשיא האוניברסיטה.

"פרופ' בן ששון ימשיך לבקשתו של הנשיא הנבחר, פרופ' אשר כהן, לסייע במגעים מול גורמי חוץ בישראל ובעולם למען הגדלת ההכנסות של האוניברסיטה. חבר הנאמנים אישר את מינויו של פרופ' מנחם בן ששון אשר ימשיך לקבל את משכורתו כפרופסור באוניברסיטה, כמוקבל, ויקבל תוספת תפקיד בגין תפקיד זה. באשר למצבה הכלכלי של האוניברסיטה, היא נמצאת בעיצומו של הליך הבראה, בתיאום משרד האוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker