מועדי החופשות בביה"ס יותאמו להורים? המורים מתנגדים

יו"ר ועדת המשנה לבחינת ימי הלימודים, ח"כ עודד פורר, הציע לבטל את ימי החופשה של התלמידים ב"איסרו חג" בסוכות, פסח ושבועות, ולהעניק למורים חופשות בימים אחרים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בבית ספר יסודי
צבי זרחיה

הסתדרות המורים מתנגדת לפגיעה בהסכמים קיבוציים כדי לשנות את ימי החופשות בשנת הלימודים. כך התברר בדיון ראשון שקיימה היום (ג') ועדת המשנה לבחינת ימי הלימודים במערכת החינוך שפועלת מטעם ועדת החינוך של הכנסת.

ועדת המשנה בראשותו של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) קמה במטרה למצוא הסדר חדש להלימה בין ימי החופש במערכת החינוך לחופש של כלל העובדים. בין היתר, העלה פורר הצעה לבטל את ימי החופשה של התלמידים באיסרו חג בסוכות, פסח ושבועות, ולהעניק למורים חופשות בימים אחרים. הצעה אחרת היתה לאפשר "גשר" בין חופשת יום הכיפורים לסוכות, או לקבוע שיום העצמאות יחול מדי שנה ביום חמישי כדי לקיים "סוף שבוע ארוך" ועוד.

פורר ביקש מכל הנוגעים בדבר להגיש לוועדת החינוך הצעות למתווה אפשרי כדי שהוועדה תדון בהם בישיבותיה הקרובות. פורר  הדגיש כי "הוועדה הזו לא קמה לקישוט. בכוונתנו להביא תוך זמן קצר למליאת ועדת החינוך הצעת מתווה חדש לחופשות שיקודם באמצעות חקיקה של הוועדה. אני מאמין שבשבועות הקרובים תהיה בשורה".

בישיבה פרץ עימות בין נציג הסתדרות המורים, עו"ד מאיר אסרף, לבין חברי הכנסת, כאשר אסרף הודיע כי עמדת הסתדרות המורים היא שאין לפגוע בנורמות קיבוציות באמצעות חקיקה.

פורר השיב לנציגי המורים כי חברי הכנסת וארגוני ההורים מעריכים את עבודת המורים "ויילחמו איתם כתף אל כתף על מנת כדי לשמור על זכויותיהם".

פורר קרא להסתדרות המורים להציג בישיבה הבאה את הסכמי העבודה של המורים ואמר כי הכנסת העלתה את ימי החופשה למועסקים ב-10 ימי חופשה בשנה ל-12 ימים למורת רוחם של המעסיקים העצמאיים, ו"אף אחד מחצי מיליון המעסיקים לא שבת בעקבות השינוי. אנחנו צריכים להבין את המציאות בה אנחנו חיים והגיע הזמן לעשות שינוי".

פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים, קרא "לחזק את המורים, אך ברור שלא כולם יהיו מרוצים ב-100% מהחלטות הוועדה, ולכן על הריבון לקחת החלטה ולהכריע".

הודיה טל, נציגת מועצת התלמידים והנוער הארצית, הודיעה כי המועצה מתנגדת לקיצור ימי החופשה בחטיבות העליונות, אך יש צורך להפחית את ימי החופשה לתלמידים בבתי הספר היסודיים.

דפנה אבן מארגון הגננות קראה לכל השותפים להגיע עם גמישות מחשבתית, ולהכיר במצוקת הורים ובעומסים המוטלים על אנשי ההוראה. 

ממשרד החינוך נמסר בדיון כי "לוח החופשות הוא פרי הסכמות עם שני ארגוני המורים מימי הקמת המדינה. לוח החופשות הוא לוח קבוע בהתאם למועדי ישראל".

אסף שירמן, כלכלן באגף השכר במשרד האוצר, אמר כי "חשוב שיכירו כמה דברים – בישראל מספר ימי הלימוד הוא מעל הממוצע ב-OECD, והפער הזה נובע מחוסר התאמה משבוע העבודה במשק לימי הלימודים. אנחנו בוחנים הרבה אפשרויות והצעות ויש עלויות לכל ההצעות שעלו פה. אנחנו ניקח בחשבון את כל העלויות ונגיע להצעה שתיתן את המענה הטוב ביותר למשק כולו".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה כי: "כחברה בוועדה אני רואה בנושא זה חשיבות רבה. אני מקווה מאד כי הוועדה תגיע לתוצאות קונקרטיות אשר יתקבלו על ידי שר החינוך ומשרד החינוך. איו ספק שיש לשנות את המצב כיום בו כמות ימי החופשה של התלמידים היא כמעט פי שלושה מימי החופשה של ההורים".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר כי "הפערים בימי החופשות, בין מערכת החינוך לשוק העבודה, פוגעים בהורים, בכלכלת המדינה ובעיקר בתלמידים ובהוריהם. הועדה תעודד הידברות, תמצא את האיזונים איך לקצר את החופשות מבלי לפגוע במורים. אנו מדגישים כי אנו מעריכים את המורים על עבודתם הקשה, אבל המצב חייב להשתנות. אנו מעוניינים לעבוד יחד בשיתוף פעולה עם ארגוני המורים כדי להביא לשינוי המתבקש. בכל מקרה, השינוי יהיה".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה כי "נפגשתי בנושא הזה עם הסנטורית של מיין, סוזן קולינס, היא אמרה שהפתרון שייעשה בישראל, זה מה שיעשו בכל העולם. נגמרו הימים שנשאר מישהו בבית עם הילדים, היום שני ההורים עובדים".

ח״כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), שמובילה את מאבק החופשות בשנתיים האחרונות והגישה בג"ץ בעניין לפני חודש וחצי, אמרה כי "בקרוב הממשלה תידרש להשיב על הבג"ץ וודאי תטען שהינה הבעיה בדרך להיפתר, הוקמה ועדת משנה בכנסת. חשוב למקד את הדיון בשאלה כיצד מביאים את המורים לשולחן, הם חייבים להיות שותפים לו וגם יכולים להיות המרוויחים העיקריים ממנו. את הבג"ץ הגשתי בלית ברירה כי מול משרד החינוך לא ניתן היה לייצר שיח של פתרונות וניסיתי כמעט שנתיים. חוסר הסנכרון של החופשות הוא בעיה כלכלית של כל המשק, לא רק של המורים, ולכן כשדנים גם בעניין סופי השבוע הארוכים, חייבים לעסוק בכל לוח החופשות המשקי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker