מבקר הסתדרות המורים: חשש שגילה קליין קיבלה תרומות מבלי לדווח עליהן - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מבקר הסתדרות המורים: חשש שגילה קליין קיבלה תרומות מבלי לדווח עליהן

מחר יתקיימו הבחירות להסתדרות המורים בין קליין לבין יפה בן-דוד, ממלאת מקומו של יוסי וסרמן שמואשם בפלילים. באחרונה פנה המבקר לוועדת הבחירות במכתב שבו טען לאי-סדרים בהתנהלות סיעת נח"ל בראשות קליין ■ קליין: מצער שיפה בן-דוד מנסה לגייס את המבקר לתעמולת הבחירות שלה

11תגובות
גילה קליין
אליהו הרשקוביץ

טענות לאי-סדרים בסיעת נח"ל של  גילה קליין, המועמדת לתפקיד יו"ר הסתדרות המורים - כך עולה ממכתב ששלח ביום רביעי האחרון מבקר הסתדרות המורים, רואה-החשבון אריה רוצ'לסקי, לשופט בדימוס יעקב שמעוני, יו"ר ועדת הבחירות להסתדרות המורים.

הבחירות להסתדרות המורים יתקיימו מחר (ג')  ואחת משתי המועמדות היא גילה קליין, יו"ר סיעת נחל שבמשך שנים היתה אופוזיציה תקיפה ליוסי וסרמן, היו"ר לשעבר שכיום עומד נגדו כתב-אישום בגין מעשי שחיתות שביצע לכאורה במהלך תפקידו. יפה בן-דוד, ממלאת מקומו של וסרמן, היא זו שמתמודדת מול קליין.

מכתבו של רוצ'לסקי נשלח באמצעות עורך-הדין עמירם בוגט, לשעבר רשם העמותות, שנשכר לאחרונה על-ידי המבקר לצורך סיוע בסוגיות משפטיות - ובאישור הנהלת הסתדרות המורים, כך לטענת המבקר. מנגד, לטענת סיעת נח"ל המבקר מוטה נגדה ואינו גורם עצמאי ובלתי-תלוי. לטענת נח"ל, שכירתו של בוגט היא צעד שהחוקיות שלו מוטלת בספק.  

במכתב של בוגט נטען כי "סיעת נח"ל, בניגוד למקובל בסיעות אחרות, אינה מנהלת את חשבון הבנק שלה במסגרת הסתדרות המורים אלא מנהלת חשבון בנק בנאמנות פרטית של שני אנשים פרטיים, דבר המקשה על כל בדיקה ומעקב ועל-כן מעורר תמיהה", לשון המכתב.

יפה  בן דוד
מוטי קמחי

לפי המכתב, סיעת נח"ל דיווחה למבקר ולוועדת הבחירות על חשבון בנק אחד, המנוהל על-ידי שני אנשים פרטיים וצוין רק מספרו מבלי לציין שם סניף ובנק. ואולם, המבקר טוען שמבדיקתו את מסמכי הבנק שכן הוגשו לו, עולה שיש חשבון בנק נוסף לסיעה - בסניף בנק המזרחי בכפר-סבא, ושעליו הסיעה לא דיווחה לטענתו.

"למבקר, בשלב זה, אין כל מידע לגבי חשבון זה, תנועת הכספים בו וכל מידע אחר לגביו", נכתב במכתב, ובהמשך: "מדף החשבון שהגישה הסיעה לוועדת הבחירות ולמבקר עולה כי ב-24 באפריל, יום אחד לאחר שנשלח לסיעה מכתבו ובו דרישה להמצאת המסמכים, סגרה הסיעה באופן פתאומי את חשבון הבנק הנוסף והעבירה את יתרת הכספים שבו לחשבון שעליו דיווחה". סגירת החשבון הפתאומית, כך לפי המכתב, "מחזקת את התחושה הקשה כי ישנו חשבון עלום, לפחות אחד, שאת דבר קיומו והתנועות שהתבצעו בו מנסה הסיעה להסתיר מהביקורת".  

כמו-כן, במכתב של בוגט נטען שעולה חשד כי המטה של קליין קיבל תרומות שלא דווחו. זאת, מכיוון שעד למועד שליחת המכתב הסיעה דיווחה על כ-33 אלף שקל תרומות בלבד, סכום נמוך משמעותית, לטענת ב"כ המבקר, לעומת הבחירות הקודמות שבהן הסתכמו התרומות ב-156 אלף שקלים.

כמו-כן, נטען כי הסיעה דיווחה על קבלת תרומות מ-37 איש בלבד, דבר שאינו הגיוני, כך לטענת בא-כוחו של המבקר. לטענת בוגט, סיעת נח"ל לא הגישה קבלות מפנקסים המאושרים על-ידי רשות המסים. כמו-כן, הקבלות שהגישה נח"ל, שנרכשו בחנות לצרכי כתיבה, לא ניתנות למעקב, כך לטענת בוגט.    

"בן-דוד פוגעת במוסד הביקורת"

לפני כחודש נחשף במגזין TheMarker שבמערכת בחירות קודמת, ב-2011, קיבלה סיעת נח"ל בראשות קליין תרומות מתאגידים, על-אף שבדו"ח שהגישה נח"ל לאחר הבחירות למבקר ההסתדרות נכתב שהסיעה לא קיבלה תרומות מתאגידים (על-פי הנהלים, אסור לקבל תרומות מתאגידים).

לאחר מכן, בבית-הדין הפנימי של ההסתדרות טענה קליין שהיו אלו "חברות קטנות ומשפחתיות". בית-הדין הפנימי חייב אותה להחזיר את התרומות, אולם קבע שהיא פעלה בתום-לב.  ב-TheMarker נחשף כי סיעת נח"ל קיבלה תרומות מכמה קבלנים גדולים באשדוד (עיר מגוריה של קליין) ובקריית-מלאכי, בהם קלוד נחמיאס ויהודה אמסילי (כיום עומד נגדם כתב-אישום בגין מעשי שחיתות. הם מכחישים את הטענות נגדם). בתגובה לכתבה טענה קליין שלא ידעה אז על זהות התורמים. 

ניצב בדימוס וחבר הכנסת לשעבר, משה מזרחי, המלווה את מסע הבחירות של גילה קליין ותומך בה, תוקף את התנהלותו של רוצ'לסקי: "זה מבקר שלא נקף אצבע בכל התקופה המושחתת של וסרמן כיו"ר הסתדרות המורים, ופתאום מתעורר ובוחר עורך-דין חיצוני. זה מהלך תמוה מאוד. קליין היתה היחידה בהסתדרות המורים שנלחמה במשך שנים נגד וסרמן שעומד נגדו כיום כתב-אישום חמור".

יצוין שאתמול (א'), הסתיים הליך משפטי בבית-הדין הפנימי של ההסתדרות, שבמסגרתו ביקש רוצ'לסקי להכריז על ביזיון בית-הדין, מכיוון שלטענתו סיעת נח"ל לא הציגה לו מסמכים הנוגעים לנושאים שעלו במכתב ששלח בוגט לשמעוני. סיעת נח"ל הכחישה את טענות המבקר. לפי הצעת בית-הדין, רוצ'לסקי  משך את הבקשה  ובתום הדיון סוכם שהמבקר ימשיך לפעול  "במסגרת סמכותו, במקצועיות כדרכו, בהגינות ובתום-לב - ובמידת הצורך יקבל כל החלטה שתיראה לו בנסיבות העניין", כפי שאמר בא-כוחו בדיון.  

מסיעת נח"ל נמסר בתגובה: "סיעת נח"ל התמודדה לראשונה בבחירות 2011, הסתדרות המורים ביקשה למנוע מנח"ל להתמודד והערימה קשיים רבים ביניהם סירוב להעביר את כספי מימון המפלגות וסירוב לאפשר לסיעת נח"ל לנהל את כספיה בתוך הסתדרות המורים ככל יתר הסיעות.

"בלית ברירה נאלצה סיעת נח"ל לפתוח חשבון בנק. כל הנעשה בחשבון נעשה בשקיפות.   היות שהחשבון נפתח עבור סיעה בהקמה לצורך גיוס תרומות במסגרת התמודדות לבחירות, המחלקה המשפטית של הסתדרות המורים צירפה לבנק מסמך המעיד כי החשבון נועד לסיעה בהקמה.

"גם היום, הסתדרות המורים אינה פועלת בהגינות ופוגעת בהתנהלות בחירות שוויוניות בכך שאינה מעבירה לסיעת נח"ל את כל כספי מימון המפלגות, אלא רק מקדמה. סיעת נח"ל היא היחידה שאינה נשענת על משאבים ומנגנון הסתדרות המורים באופן לא חוקי – יתר הסיעה מנהלות קמפיין באמצעות ביטאוני הסתדרות – שיעור חופשי, אתרוג, באתר, במסרונים בזמרירים בתקשורת ועוד. בעניין זה שלחה פנייה בעניין לוועדת הבחירות. פנקסי החשבונות של נח"ל אושרו על-ידי רואה-החשבון של הסיעה.

"מאילו ממצאים בדיוק עולה חשד להסתרת חשבון בנק? וכמו -כן חשד לקבלת תרומות שלא דווחו? וכי סך התרומות שנתקבלו "נמוך באופן מתמיה"? באותה מידה יכול בוגט לכתוב ש'עולה חשד שגילה קליין רצחה את הרצל'.

"בניגוד לבחירות קודמות שבהן לא קיבלה סיעת נח"ל שקל אחד מהסתדרות המורים  לצורך הבחירות, בניגוד לחוק, ולכן נאלצה לקושש תרומות, כיום מקבלת סיעת נח"ל מקדמה (אם כי תוך הערמת קשיים מרובים). לפיכך, סיעת נח"ל משתדלת להימנע ככל יכולתה מגיוס תרומות מהציבור ולהסתפק במימון המפלגות מתוך ערך של התנהלות צנועה ומתוך רצון לשמור על טוהר הבחירות מכל משמר. זה מסביר את השיעור הזעום של התרומות. צר לנו כי יפה בן-דוד פוגעת במוסד הביקורת ומנסה לגייס אותו למערך תעמולה הבחירות שלה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#