העליון דחה עתירה של תלמיד תיכון נגד יוקר המסעות לפולין

לטענת העותר, אוהד פרידמן בן ה-18, "לא ייתכן שהמדינה מפריטה את זיכרון השואה, ומשיתה את עלות הזיכרון על כתפי ההורים" ■ משרד החינוך: "אנו נוקטים צעדים במטרה להוזיל את המסעות לכלל המשתתפים, ובפרט לסייע לאלה המתקשים כלכלית"

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משלחת נוער באושוויץ
מצעד החיים באושוויץ. הטראומה של השואה שייכת לכלל החברה הישראלית צילום: אי־פי

בית המשפט העליון דחה אתמול עתירה שהגיש תלמיד תיכון בן 18 נגד עלות המסעות של משרד החינוך לפולין. בעתירה התבקש שר החינוך, נפתלי בנט, להסביר מדוע המשרד מטיל את עלויות המסע, המוערכות ב–5,600 שקל, על הורי התלמידים — ובכך מונע מתלמידים רבים להשתתף במסעות ובשיעורי ההעשרה הנערכים בבית הספר לקראתם. לפי נתוני משרד החינוך, ב–2015 יצאו 345 משלחות תלמידים לפולין, שבהם השתתפו כ–33 אלף תלמידי תיכון.

הרכב השופטים, בראשות המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליקים רובינשטיין, החליט לדחות את העתירה בשל חשיבות המסעות, והניסיונות שעושה משרד החינוך בשנים האחרונות להפחית את עלותם.

העתירה הוגשה על ידי אוהד פרידמן, הלומד בתיכון ביהוד, וייצג אותו אביו עו"ד שלומי פרידמן. לטענת פרידמן, הוא לא השתתף במסע לפולין מטעמים עקרוניים, אף שאין לו בעיות כלכליות. "לא ייתכן שישראל מפריטה את זיכרון השואה, ומשיתה את עלות הזיכרון על כתפי ההורים", נכתב בעתירה.

במשך שנים נשמעת ביקורת על עלותם הגבוהה של המסעות לפולין הנערכים מטעם בתי הספר כחלק מהנחלת זכר השואה. ב–2011 פירסם מבקר המדינה דו"ח על העלויות הגבוהות של מסעות אלה, ובשנה שעברה דרשה ועדת החינוך של הכנסת להפסיק את המסעות עד למציאת פתרון תקציבי למימון המסע עבור תלמידים מעוטי יכולת.

משרד החינוך אינו מחייב את התלמידים לצאת למסעות, ורק כשליש מתלמידי התיכון משתתפים בהם. עם זאת, בעתירה נכתב כי בתי הספר "מקדמים את המסעות, תוך לחץ אמוציונלי על תלמידי התיכון לצאת למסע ותלמידים שאינם משתתפים בו מודרים משיעורי ההעשרה הנערכים בבתי הספר. משרד החינוך מתייחס לתלמידים כאל צרכנים שבויים. מחד, מובהר כי אין חובה להשתתף במסע, ומאידך מדירים תלמידים שאינם רוצים או יכולים להשתתף בו".

בעתירה נטען כי לפי נתונים שהוגשו לוועדת החינוך של הכנסת, בעוד שיעור ההשתתפות במסעות בקרב תלמידים מבתי ספר המשתייכים לחמשת העשירונים הגבוהים מבחינה כלכלית הגיע ל–86%, שיעור השתתפות של תלמידים מבתי ספר בחמשת העשירונים הנמוכים היה 14% בלבד. משרד החינוך טען בתגובה כי מדובר בנתונים ישנים, וכי בשנים האחרונות שיעור ההשתתפות של תלמידים משכבות מוחלשות במסעות לפולין עלה, אם כי נותר נמוך בהשוואה לזה של תלמידים מרקע כלכלי מבוסס.

לטענת העותרים, "הסיוע הכלכלי שניתן על ידי משרד החינוך אינו מביא לכך שרוב אוכלוסיית התלמידים יוצאת למסע, אלא רק העשירים שבהם".

בנט: המחיר ירד ב-1,200 שקל

לפני כשנה ערכו המשטרה ורשות ההגבלים גל מעצרים של חשודים במשרדי נסיעות מובילים בתחום המסעות של בני הנוער לפולין, בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה, עבירות על חוקי ההגבלים העסקיים ואיסור הלבנות הון. על פי החשד החברות חברו זו לזו במטרה למנוע תחרות בשוק — ולסכל הוזלה של עלות ההשתתפות במסע. למרות זאת, משרד החינוך המשיך להתקשר עם חלק מהחברות החשודות לצורך קיום המסעות לפולין. גם החודש חידש המשרד את ההתקשרות שלו עם שתי חברות שהיו מעורבות בפרשה בהליך פטור ממכרז.

בעתירה נכתב כי "למעשה, משרד החינוך מסייע לגורמים עסקיים להרוויח כסף". העותר מתייחס לפרשה כאל "מקור לשחיתות בחסות מערכת החינוך".

בתשובה לעתירה, טענה פרקליטות המדינה, מטעמו של שר החינוך, כי הנתונים העדכניים מלמדים על "השתתפות הולכת וגדלה במסעות לפולין גם של תלמידים מחתך כלכלי־חברתי נמוך יותר, ומשרד החינוך נוקט צעדים שמטרתם להוזיל את המסעות לכלל המשתתפים ובפרט לסייע לאלה המתקשים כלכלית".

בפרקליטות הדגישו כי פעילות ההכנה למסע, שמתקיימות במהלך שנת הלימודים, פתוחות לכלל התלמידים. במשרד החינוך ציינו כי הם מסייעים לתלמידים המתקשים כלכלית, וכי קרן מיוחדת מסבסדת עד 70% מעלות המסע. כך, בכל אחת מהשנים 2014 ו–2015 קיבלו כ–7,000 תלמידים סיוע מהקרן וב–2015 נוצלו 20 מיליון שקל מתקציב הקרן לצורך סיוע לתלמידים.

בנוסף, במשרד החינוך טוענים כי החל ב–2016 התלמידים משלמים רק עבור ההשתתפות שלהם במסע ולא עבור ההשתתפות של המורים והמלווים בו. בנוסף, הוחלט לצמצם את משך המסע ביום. על פי המשרד, צעדים אלה יצמצמו את עלויות המסע בכ–1,000 שקל לתלמיד — והעלות המרבית של השתתפות במסע בן שבעה ימים ושישה לילות תסתכם עם כניסתו של המכרז החדש לתוקף בכ–4,800 שקל לתלמיד.

ממשרד החינוך נמסר: "למסעות לפולין יוצאים תלמידים מכל רחבי המדינה, מכל חתכי האוכלוסייה ובמספרים יפים מאוד. משרד החינוך מעמיד מלגות שנותנות מענה הולם בסכום כולל של 25 מיליון שקל. יותר מ–8,000 מלגות מחולקות בכל שנה. כמו כן, כדי להוזיל את המסע עבור כולם, פירסם המשרד לפני שנה מכרז חדש, שבו נקבעו סכומים מרביים ומחירי המסע פחתו בכ–1,200 שקל לתלמיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker