משרד החינוך הורה על סגירת בית הספר הדמוקרטי בעמק האלה - החל ממחר

על פי המשרד, הדבר נעשה על רקע ליקויים רבים שנמצאו בו; בינתיים פועלים מייסדי בית הספר למציאת פתרון ברגע האחרון ■ תלמידת בית הספר: "כאן יש ללימודים תחושה של ערך"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בינט, מנהל בית הספר, וסיגל שיבובסקי, מהמייסדות
יואב בינט, מנהל בית הספר, וסיגל שיבובסקי, מהמייסדותצילום: אייל טואג

בית הספר הדמוקרטי עמק האלה, הפועל במועצה האזורית מטה יהודה, צפוי להיסגר מחר (ו') בבוקר בהוראת משרד החינוך. זאת, כחלק משינוי מדיניות של המשרד כלפי בתי הספר הדמוקרטיים ובתי ספר פרטיים בכלל. לאחרונה הביא משרד החינוך לסגירת בית ספר דמוקרטי נוסף במושב יד נתן שבדרום ולסגירת שתי יוזמות נוספות להקמת בתי ספר דמוקרטיים בכפר סבא ובבנימינה. 

בבית הספר הדמוקרטי עמק האלה, לומדים כ-55 תלמידים, שהחל ממחר לא יוכלו ללכת לבית הספר וישובצו בימים הקרובים בבתי ספר אחרים באזור. המשרד דרש לסגור את בית הספר בגלל שיטת הלימוד הדמוקרטית המתקיימת בו. בנוסף, הצביע המשרד על בעיות בטיחותיות במבנה בית הספר בו פעל בעבר, אך כיום הוא פועל במבנה שעומד בתנאי המשרד. בית הספר השקיע כ-500 אלף שקל בבניית מבנה חדש שעומד גם הוא בתקני משרד החינוך, אך המשרד לא מאפשר להם לפעול בו באופן עצמאי, ובמידה ובית הספר ייסגר הוא יישאר נטוש.

היום בערב ייפגשו מייסדי בתי ספר עם נציגי המועצה האזורית מטה יהודה כדי לדון בפתרונות אפשריים למצב, אך אם לא יימצא פתרון ברגע האחרון הוא ייסגר החל מהיום.

לאחרונה פורסמה ב-TheMarker כתבה על בית הספר הפועל על פי מודל סאדברי - שיטת חינוך דמוקרטית - שבה התלמידים משפיעים גם על אופן הניהול של בית הספר. שני בתי ספר נוספים בארץ פועלים לפי שיטה זו, ופעילותם אושרה בעבר על ידי משרד החינוך.

משרד החינוך הקשיח את מדיניותו בנוגע לפתיחת בתי ספר דמוקרטיים חדשים, על רקע משא ומתן מתקדם שהוא מנהל עם שאר בתי הספר הדמוקרטיים הפועלים בארץ. זאת, על מנת להסדיר את פעילותם בחינוך הציבורי – צעד שיביא להכרה רשמית של המדינה ב-20 בתי הספר הדמוקרטיים, שימשיכו לפעול, אך יקשה על פתיחת בתי ספר דמוקרטיים בעתיד, ולא יאפשר לקבוצות הורים לפתוח בתי ספר פרטיים.

בביקור שערכנו בבית הספר, אמר תלמיד בן 12 הלומד בו כי "כשלמדתי בבית ספר רגיל הייתי הילד שלא יודע כלום, אבל עכשיו אני יודע אנגלית וחשבון הרבה יותר טוב. אני לומד ומתקדם. בשיעור חשבון הראשון שלי כאן, הספקתי ללמוד הרבה יותר ממה שלמדתי בארבע השנים האחרונות, בבית הספר הרגיל. בזכות בית הספר הזה אני יודע עכשיו חשבון".

בית הספר הדמוקרטי עמק האלהצילום: אייל טואג

תלמיד נוסף, בן 9, אמר כי "אם שר החינוך קורא את הכתבה הזאת, אז תוכל למסור לו בבקשה שבית הספר הזה הוא כמו בית בשבילי, ושאני לא רוצה שייקחו אותו ממני, כמו שהוא לא היה רוצה שזה יקרה לבית שלו". גאיה, בת 16, הוסיפה: "כאן יש ללימודים תחושה של ערך. לאנשים אכפת ממך ואף אחד לא חושב שהוא יודע הכי טוב מה נכון בשבילך".

בית הספר הדמוקרטי עמק האלה פועל זו השנה השלישית. בתחילת שנת הלימודים, דחתה מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, את בקשת בית הספר לרישיון ממשרד החינוך. הטיעונים לדחייה נגעו לאופי הלימודים בחינוך הדמוקרטי - היעדר מערכות שעות מובנית, לימודים בכיתות רב גילאיות, ולימודי ליבה לפי בחירת התלמיד. זאת, למרות שעקרונות אלה מקובלים בכל בתי הספר הדמוקרטיים, ואף עומדים לקבל הכרה ממשרד החינוך.

בית הספר פעל עד כה ללא רישיון, מאחר וכדי לקבל רישיון, על בתי ספר חדשים להוכיח שלומדים בהם יותר מ-40 תלמידים בשתי כיתות לימוד. במידה ובית הספר ייסגר, יוותרו בארץ 20 בתי ספר דמוקרטיים בלבד, בהם לומדים כ-6,000 תלמידים.

מרבית בתי הספר הדמוקרטיים הפועלים כיום בישראל, הוקמו על ידי הורים ובתמיכת הרשויות המקומיות, ורק לאחר מכן הוכרו על ידי משרד החינוך, כשרק שני בתי ספר דמוקרטיים הוקמו ביוזמת משרד החינוך.

שר החינוך בנט ומנכ"לית משרדו, מיכל כהן. "תמסרו לו בבקשה שבית הספר הזה הוא כמו בית בשבילי"צילום: מוטי מילרוד

מייסדי בית הספר טוענים כי לא ערערו על החלטת המנכ"לית, מאחר והובהר להם על ידי נציגי משרד החינוך כי במידה ולא יגישו ערעור, המשרד יפתח עמם במשא ומתן על עתיד בית הספר. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן קיבל בית הספר צו סגירה מהמשרד. המייסדים עתרו לבית המשפט המחוזי, אך הערעור נדחה בטענה שיש להגיש ערר במשרד החינוך. לאחרונה ניסה המועצה האזורית להמשיך את פעילות בית הספר תחת בית ספר אחר, אך עד כה לא נמצא פתרון מתאים.

מייסדי בית הספר הגישו בקשה לצו מניעה מבית המשפט העליון, על מנת לעכב את סגירת בית הספר, אך היא נדחתה, ועד כה לא הוגשה לבית המשפט העליון עתירה לגבי סגירת בית הספר. לפי חוק הפיקוח, מנכ"לית משרד החינוך יכולה לבטל צו סגירה שניתן למוסד חינוך, אבל במשרד החינוך טוענים כי בית המשפט העליון דחה את הבקשה – למרות שהנושא כלל לא הגיע לדיון בבית משפט העליון.

ממשרד החינוך נמסר כי "משרד החינוך מעודד חינוך דמוקרטי, מממן באופן מלא בתי ספר דמוקרטיים, ואף פתח מספר מוסדות דמוקרטיים בתוך החינוך הממלכתי-ציבורי. בבית הספר המדובר נמצאו ליקויים רבים, חלקם בטיחותיים, והוא פעל ללא רישיון כחוק. יודגש שפתיחה או הפעלת בית ספר ללא רישיון היא עבירה על החוק, מסכנת את התלמידים ואינה מאושרת בכל מגזר ובכל זרם חינוכי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker