שביתה ברשויות המקומיות; אין לימודים בגני הילדים, בתיכונים ובחלק מהיסודיים

ההחלטה התקבלה בעקבות כישלון המגעים בין נציגי השלטון המקומי, משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה, שקיימו הלילה דיון חירום בנושא

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תלמידים, אילוסטרציה. נער ונערה עם תיקים על הגב פוסעים במסדרון בית ספר, רואים אותם מאחור וברקע עוד תלמידים
תלמידים בבית ספרצילום: מיכל פתאל

הרשויות המקומיות יפתחו הבוקר (רביעי) בשביתה כללית במחאה על החלטת הממשלה לקצץ את מענקי האיזון לרשויות החלשות. אתמול העביר מרכז השלטון המקומי הנחיות לראשי הרשויות ובהן הבהיר כי עליהן להשבית את כל השירותים מהשעה 6:00 בבוקר.

בשל השביתה לא יתקיימו לימודים בתיכונים ובגני הילדים ברשויות רבות, פרט לחינוך המיוחד. בחלק מהרשויות המקומיות הלימודים יתקיימו כרגיל. המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבה הם עובדי מדינה, ולכן הלימודים במוסדות אלה היו אמורים להתקיים כרגיל. עם זאת, בחלק בחלק מבתי ספר היסודיים גם המאבטחים הם עובדי הרשות המקומית, דבר שצפוי אף הוא למנוע את קיום הלימודים במוסדות אלה.

הבוקר הודיע משרד החינוך כי תקיימו לימודים רק ביסודיים שבהם יש מאבטחים. בנוסף הודיע המשרד כי בקרית אונו, גבעת שמואל ונס ציונה יתקיימו לימודים וכי על כל הורה לבדוק במוקד העירוני האם בבתי הספר של ילדיו מתקיימים לימודים.                      

ההחלטה התקבלה בעקבות כישלון המגעים בין נציגי השלטון המקומי, משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה, שקיימו הלילה דיון חירום בנושא. ראשי הרשויות דורשים לבטל לחלוטין קיצוץ של כ-230 מיליון שקלים בתקציב מענקי האיזון, הניתנים ל-1900 רשויות. ראשי הרשויות ייתכנסו הבוקר בשעה 11:00 בכנסת כדי להחליט על המשך הצעדים.

בהנחיות שהעבירו לרשויות המקומיות מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג ומנכ"ל מרכז המועצות האזוריות ישראל נדיבו נכתב כי על עובדי הרשויות להתייצב היום לעבודתם, אך לא לספק שירותים. לא תהיה קבלת קהל במוסדות העיריות והמועצות, ובכלל זה במחלקות הרווחה. כמו כן, לא יסופקו שירותי פינוי אשפה, ניקיון ופיקוח. כל עובדי החינוך המועסקים על ידי הרשויות המקומיות, ובהם אנשי מינהלה, שרתים, לבורנטים ומאבטחים לא יגיעו למקומות עבודתם ומערך הסעות התלמידים יושבת, בתיאום עם ההסתדרות וארגון המורים העל-יסודיים. מערכת החינוך המיוחד תפעל כרגיל. בהנחיות הובהר כי בכל מקרה יקבלו העובדים שכר מלא בגין ימי ההשבתה.

היכן לא יתקיימו לימודים?

נפתלי בנט בכנסת, בשבוע שעבר
נפתלי בנט בכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הלימודים בכל גני הילדים העירוניים וכל בתי הספר התיכונים יושבתו. הלימודים בחלק מבתי הספר היסודיים לא יתקיימו (לפי החלטת הרשות ומנהלי בתי הספר) או ישובשו. בנוסף, גם צהרונים המופעלים על ידי הרשויות המקומיות לא יפעלו. הלימודים יתקיימו רק במוסדות החינוך המיוחד.

מה לגבי בתי הספר היסודיים?

המורים בבתי הספר היסודיים יגיעו לעבודה אך בחלק מבתי הספר היסודיים לא יתקיימו לימודים. מכיוון שבתי הספר יפעלו ללא שרתים, מזכירות ומאבטחים, כל מנהל בית ספר וראש רשות רשאים להחליט האם לפתוח או להשבית את הלימודים בבתי הספר היסודיים. משרד החינוך שומר על עמימות ולא הוציא הנחיה רשמית אך מפקחים וראשי רשויות החליטו ביוזמתם להורות על סגירת בתי הספר היסודיים בחלק מהרשויות המקומיות.

מה עושים כדי לברר אם יש לימודים בבתי הספר היסודיים או לא?

במקרה שילדכם לומד בגן עירוני או בתיכון הוא יישאר בבית. לגבי בתי הספר היסודיים יש לברר במוקד העירוני ובמזכירות בית הספר.

מה אומרים במשרד החינוך?

גן ילדים
למצולמים אין קשר לכתבה. האם מקבלי ההחלטות מבינים בכלל לשם מה נועדו מסגרות חינוכיות אלו מלכתחילה?צילום: תומר אפלבאום

באופן מפתיע משרד החינוך שומר על עמימות ולא הגיב באופן רשמי. בעבר המשרד נהג לציין בפני ההורים כי מכיוון שמדובר בשביתות של הרשות המקומית, המורים יתייצבו לעבוד אך הפעם הוא כלל לא הגיב.

מה לגבי הגנים הפרטיים?

בגנים ובצהרונים הפרטיים הלימודים יתקיימו כרגיל.

אם מדובר בשביתה של הרשויות המקומיות אז למה מוסדות החינוך שובתים?

באופן רשמי בתי הספר והגנים לא שובתים, אבל שביתה של הרשויות המקומיות, המעסיקות את הסייעות בגנים, אנשי הצוות והמאבטחים בבתי הספר, תגרום לשיבוש הלימודים ולכן ארגון המורים המייצג את המורים בבתי הספר התיכונים וחלק מהמורים בחטיבות הביניים החליט להצטרף לשביתה.

לגבי גני הילדים, הגננות לא הצטרפו לשביתה והן יגיעו לגנים אך אסור להן לקיים לימודים ללא סייעות כך שהגנים יושבתו.

אילו עוד שירותים יושבתו?

כל השירותים העירוניים יושבתו. לא תתקיים קבלת קהל בעיריות ולא במחלקות הרווחה, שירותי הניקיון ואיסוף ההשבתה לא יפעלו וגם לא יינתנו דוחות חנייה.

על מה השביתה בכלל?

בעקבות הקיצוץ הרוחבי בתקציבי הממשלה הוחלט לקצץ את מענקי האיזון שרוב הרשויות המקומיות מקבלות מהמדינה כדי לאזן את תקציבן. מצבן הכלכלי של הרוב המוחלט של הרשויות המקומיות בארץ רגיש, וללא המענק הן עלולות להיכנס לגרעונות.

במשרד האוצר הבהירו כי מדובר בהפחתה של כ-190 אלף שקל בממוצע לכל רשות, אך במרכז השלטון המקומי אומרים כי הקיצוץ יביא לקריסת רשויות מקומיות. בעבר מרכז השלטון המקומי איים לשבות פעמים רבות בגלל קיצוצים במענקי האיזון, ולבסוף הצליח להגיע להסכמות עם המדינה.

האם השביתה תתקיים גם בערים הגדולות או רק בפריפריה?

השביתה תתקיים בכל הרשויות המקומיות בארץ. 15 הערים העצמאיות, הכוללות את הערים הגדולות כמו תל אביב, חולון וראשון לציון הודיעו כי גם הן ישבתו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker