קחו אחריות: מערכת החינוך מובילה את ישראל למשבר חברתי-כלכלי

נדרש לשנות את חלוקת התקציב במשרד החינוך ולהשקיע תקציבים גבוהים יותר בתלמידים הערבים - בעיקר בתיכונים - וגם על חשבון התלמידים הדתיים, שזוכים כיום לתקצוב עודף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך, נפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

המצב החמור במערכת החינוך עלול להוביל את ישראל למשבר חברתי־כלכלי, אך אף אחד אינו עושה דבר כדי למנוע אותו. תוצאות המבחנים שפורסמו אתמול לא מחדשות דבר על מצבה העגום של מערכת החינוך, פרט לכך שחלפו 17 שנה מאז שישראל השתתפה לראשונה במבחני פיז"ה, שחשפו את הישגיהם הירודים של תלמידי ישראל במתמטיקה, ועד היום לא חל שיפור משמעותי.

שר החינוך הנוכחי, נפתלי בנט, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא בוחנים את הנושא לעומק ולא מקבלים החלטות קשות — אף שמערכת החינוך היא המערכת היקרה ביותר בישראל מבחינת ההוצאה הציבורית, שגוזלת מדי שנה קרוב ל–95 מיליארד שקל מתקציב המדינה ומכספי ההורים. במוקדם או במאוחר, ייאלץ ראש הממשלה, לאחר שבע שנים רצופות בתפקיד, לתת תשומת לב למערכת שמשפיעה על העתיד הכלכלי של המדינה והאזרחים החיים בה, ובעיקר אלה המשתייכים לשכבות המוחלשות בחברה.

דווקא לפני הבחירות של 2009 הביע נתניהו, כראש האופוזיציה, עניין רב במערכת החינוך, ואף פיתח תוכנית לרפורמה כוללת, שאותה נהג להציג בהזדמנויות שונות — אבל עם בחירתו הוא איבד בה עניין.

גם בנט מיהר להתייחס אתמול לתוצאות המבחנים וגילגל את האחריות לממשלה הקודמת, שבתקופתה הם בוצעו. זה תמיד הפתרון הקל. מכיוון שהמבחנים מתבצעים פעם בשלוש שנים — כל שר חינוך בעבר ובעתיד יכול להפנות את האשמה לממשלה ולשרי החינוך שקדמו לו. באותה הזדמנות, בנט גם הזכיר את חשיבות התוכנית שהוא מקדם להגדלת מספר הלומדים חמש יחידות במתמטיקה, והביע דאגה מהפערים העצומים שבין התלמידים. עבור בנט, כל כישלון של מערכת החינוך הוא הזדמנות להתגאות בתוכניות שהוא מוביל, אף שהן לא מטפלות לעומק בבעיות הרבות שבמערכת החינוך.

כך למשל, הדרך הטובה ביותר לשפר את הישגי התלמידים במבחנים הבינלאומיים היא לשפר את ההישגים של התלמידים החלשים ביותר. זהו צעד שידרוש לשנות את חלוקת התקציב במשרד החינוך ולהשקיע תקציבים גבוהים יותר בתלמידים הערבים — בעיקר בתיכונים — וגם על חשבון התלמידים הדתיים, שזוכים כיום לתקצוב עודף.

האם בנט מסוגל לעשות זאת? באחרונה הוא דחה את תוכנית האוצר לבצע את המהלך הזה בתיכונים והעביר אותה לבחינתה של ועדה. אבל גם הצעד הזה הוא פתרון חלקי בלבד. מערכת החינוך סובלת מקשיים רבים, ויש צורך להוביל בה רפורמה מקיפה שתדרוש מבנט להתעסק פחות בנושאים שאינם קשורים לחינוך, ולאזור אומץ להתמודד עם ארגוני המורים ועם לחצים פוליטיים, לפעמים מבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker