האם תצליחו היכן שתלמידי ישראל נכשלו? נסו את זה בבית

ישראל שוב מדורגת נמוך, הפעם במבחן פיזה החשוב ביותר בתחום החינוך; האם תצליחו להשיב על חמש שאלות לדוגמה מתוך המבחן?

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

עוד אכזבה בינלאומית מהישגי התלמידים בישראל. במבחני הפיזה, הנחשבים למקיפים ולחשובים ביותר בתחום החינוך בעולם, הגיעו תלמידי ישראל בכיתות ט' ו-י' למקום 40 מתוך 70 במדעים, מקום 37 בקריאה ו-39 במתמטיקה. 20% מהתלמידים בישראל נכשלו לחלוטין בשלושת המבחנים – גבוה פי 1.5 משיעור הנכשלים הכולל במדינות ה-OECD. הארגון חוזה כי תלמידים שנכשלו יתקשו לתפקד בחברה ובעולם התעסוקה.

איך אתם הייתם מצליחים במבחן הזה? תוכלו לבדוק. הנה חמש שאלות לדוגמה שפרסם ארגון ה-OECD

שאלות בנושא נדידת ציפורים

התלמידים נדרשו לקרוא את הקטע הבא ולהשיב על כמה שאלות אודותיו: נדידת ציפורים היא תנועה עונתית עצומת-ממדים של ציפורים אל אתרי הרבייה שלהן ובחזרה מהם. בכל שנה, מתנדבים סופרים את הציפורים הנודדות במקומות מוגדרים. מדענים לוכדים חלק מהציפורים ומסמנים את רגליהן באמצעות שילובים שונים של טבעות ותווית צבעוניות. המדענים נעזרים בתצפיות על הציפורים המסומנות ובספירה שמבצעים המתנדבים, כדי לקבוע מה הם מסלולי הנדידה של הציפורים.

כדי להשיב על השאלה הראשונה על התלמיד לזהות את היתרון האבולוציוני בנדידת הציפורים בקבוצות גדולות, אשר מהווה הסבר המדעי לתופעה. רמת הקושי של השאלה: 3 מתוך 5.

כדי להשיב על השאלה השנייה התלמיד נדרש להצביע על גורם אחד שעלול להשפיע על דיוק ספירת הציפורים ע"י הצופים, ולהסביר כיצד גורם זה עלול להגביל את תהליך איסוף הנתונים ולשבש את הספירה. רמת הקושי של השאלה: 4 מתוך 5.

שאלות בנושא מטאורואידים ומכתשים

התלמידים נדרשו לקרוא את הקטע הבא ולהשיב על כמה שאלות אודותיו: סלעים מהחלל הנכנסים לאטמוספרה של כדור הארץ נקראים מטאורידים. כאשר המטאורואידים עוברים דרך האטמוספרה של כדור הארץ הם מתחממים מאוד וזוהרים. רוב המטאורואידים נשרפים לגמרי לפני שהם מגיעים אל פני כדור הארץ. כאשר מטאורואיד פוגע בכדור הארץ הוא עשוי ליצור חור הנקרא מכתש.

כדי להשיב על השאלה הראשונה התלמיד נדרש לבחור בשתי תשובות כדי להסביר את השפעת עובי האטמוספרה של כוכב לכת על מספר המכתשים שיש עליו. על התלמיד ליישם את הידע המדעי שככל שהאטמוספרה עבה יותר, יותר מטאורואידים נשרפים באטמוספרה, ומספר המטאורואידים המצליחים לחדור את האטמוספרה ולהתנגש בכוכב הלכת קטן. רמת קושי: 2

כדי להשיב על השאלה השניה התלמיד נדרש ליישם את הידע המדעי שמהירותם של גופים הנופלים אל עבר כדור הארץ גדלה, כדי לזהות את ההסבר הנכון לתופעה המתוארת. רמת קושי: 2

שאלה בנושא חוות דגים לגידול בר-קיימא

העלייה בביקוש לדגים למאכל מכביד יותר ויותר על אוכלוסיות הדגים בטבע. כדי לצמצם את הבעיה, חוקרים בודקים דרכים לגדל דגים בחוות דגים לגידול בר-קיימא, כלומר לפי עקרונות הקיימות.

בהקמת חוות דגים לגידול בר קיימא יש שני אתגרים: 1. האכלת הדגים שבחווה. 2. שמירה על איכות המים. הדגים שבחווה זקוקים לכמויות גדולות של מזון. חוות דגים לגידול בר קיימא מייצרת את המזון הדרוש לדגים. הפסולת מהדגים עשויה להצטבר בחווה ולהגיע לרמות מסוכנות לדגים. דרך חווה כזו מוזרמים בקביעות מי האוקיינוס. לפני שמחזירים את המים לאוקיינוס, מסלקים מהם את הפסולת ואת העודפים של חומרי המזון (החומרים שאצות וצמחים זקוקים להם כדי לגדול).

מה נדרש כדי להשיב על השאלה: התלמיד נדרש להבין מהי מהות הרעיון "בר-קיימא" בהקשר של חוות גידול הדגים, ולקבוע איזו פעולה תהפוך את גידול הדגים בחווה לבר-קיימא יותר. רמת קושי: 4.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker