חריגות הפנסיה התקציבית יוכשרו; תוספת 9% לשכר המרצים

עלות הסכם השכר החדש מוערכת ב-170 מיליון שקל בשנה אך הסדרת הפנסיה התקציבית עשויה לחסוך בטווח הארוך מיליארדי שקלים לקופת המדינה ולאוניברסיטאות ■ הממונה על השכר באוצר: "ההסכם זורע זרעים של העצמת המצוינות האקדמית"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיעור באוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת חיפהצילום: דורון גולן / ג'יני

הסכם היסטורי נחתם אתמול בין המרצים הבכירים באוניברסיטאות לבין משרד האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). חריגות הפנסיה התקציבית של הסגל הבכיר באוניברסיטאות יוסדרו ויוכשרו על ידי הממונה על השכר באוצר, והמרצים באוניברסיטאות המחקר יקבלו תוספת שכר של 9%, שתחולק בהדרגה עד לסוף 2021.

בנוסף ל-9% שיתווספו לשכר, תינתן תוספת של 1.6% למענקים האקדמיים שמקבלים מרצים בכירים מדי רבעון. כמו כן, הוסכם כי ההפרשות לפנסיה של המרצים יוגדלו ב-0.5%.

יוסי כהן, הממונה בפועל על השכר באוצרצילום: דוברות האוצר

כ-90% מתוספת השכר יינתנו כתוספת שקלית, כלומר תיקבע מראש על סכום מסוים - ולא רק תחושב כאחוז משכר המרצה. זאת, בניגוד להסכם שנחתם עם הסתדרות העובדים בתחילת 2016, שבו רק 50% הם תוספת שקלית. צעד זה נועד להיטיב עם מרצים צעירים, ששכרם אינו גבוה כמו של עמיתיהם הוותיקים, ולכן חישוב לפי אחוז משכרם היה מניב להם תוספת נמוכה יחסית.

בחישוב כולל, עלות הסכם השכר החדש מוערכת ב-170 מיליון שקל. מנגד, ההסכם על הסדרת הפנסיה התקציבית עשוי לחסוך מיליארדי שקלים לקופת המדינה ולתקציבי האוניברסיטאות, על ידי הקטנת המחויבות האקטוארית של האוניברסיטאות לפנסיה תקציבית, המוערכת כיום ב-30 מיליארד שקל. למרות זאת, גם לאחר יישומו המלא של ההסכם, ימשיכו האוניברסיטאות להתמודד עם מחויבות אקטוארית גבוהה לפנסיה תקציבית, הממומנת בחלקה מתקציב המדינה.

ההסכם שנחתם אתמול מסדיר לראשונה את כל חריגות הפנסיה התקציבית של הסגל הבכיר באוניברסיטאות, חריגות שעד כה לא אושרו על ידי הממונה על השכר באוצר. בתמורה לתוספת השכר ולהסדרת הפנסיה התקציבית, הסכים הסגל הבכיר לוותר על חלק מהטבות הפנסיה הייחודיות שזכו להן. מלבד חריגות הפנסיה של המרצים, ההסכם יוצר תקדים להסדרת חריגות הפנסיה גם בקרב הסגל המינהלי באוניברסיטאות.

תוקף הסכם השכר הקודם של הסגל הבכיר פג ב-2014, ולכן יחול ההסכם החדש באופן רטרואקטיבי. תוקפו של ההסכם החדש יפוג ב-2019, עוד לפני שתסתיים הפעימה האחרונה של תוספות השכר.

בטקס החתימה על ההסכם אתמול השתתפו הממונה על השכר והסכמי העבודה (בפועל) יוסי כהן; יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי הבכיר, פרופ' אלי וייץ; יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ; מנכ"ל מל"ג ות"ת, גדי פרנק; ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא.

פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר ות"תצילום: אייל טואג

המרצים הסכימו להצמדת הפנסיה למדד

תנאי הפרישה של הסגל הבכיר הזכאי לפנסיה תקציבית באוניברסיטאות המחקר טובים יותר מהמקובל במגזר הציבורי - ובחלק מהמקרים מדובר בתנאים שלא אושרו עד כה על ידי משרד האוצר והיו סלע מחלוקת בין הצדדים במשך שנים.

ההסכם החדש ישפיע על חברי הסגל הבכיר של האוניברסיטאות הוותיקות: האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה והטכניון - כמו גם על כ-4,500 גמלאים של הסגל הבכיר במוסדות אלה.

הפנסיה התקציבית נקבעת לפי השכר האחרון של העובד והיא מופרשת על ידי המעסיק בלבד מתקציב המוסדות, וללא דמי ניהול. בניגוד למקובל כיום במגזר הציבורי, חברי הסגל באוניברסיטאות סירבו במשך שנים לשנות את מנגנון עדכון גובה הגמלה הניתנת לגמלאים כך שתוצמד למדד המחירים לצרכן, ולא תגדל בהתאם לתוספות השכר שניתנות לחברי הסגל הפעילים. כעת קובע ההסכם החדש כי עדכון גובה הגמלה יבוצע בהתאם למדד. לפי הערכות, צעד זה יחסוך לאוניברסיטאות מאות מיליוני שקלים בטווח הארוך.

מנגד, זכו המרצים באישור האוצר למנגון "הצבירה המואצת", שאיפשר להם לצבור 70% משכרם הדרושים ליציאה לפנסיה אחרי 30 שנות עבודה - במקום 35 שנים כמקובל במגזר הציבורי, וכך לפרוש לגמלאות מוקדם יותר.

האוצר, ות"ת ונציגי המרצים הסכימו להכשיר את המנגנון המקובל היום מתוך הבנה שתקופת הצבירה של מרצים בכירים לפנסיה היא קצרה יותר, מכיוון שהשלמת התואר השלישי, הדרוש לקבלת תקן של סגל בכיר באוניברסיטאות, אורכת שנים רבות.

ההסכם נוגע גם למנגנון "השנים העודפות" של המרצים: כיום, עובדים בשירות המדינה מקבלים לאחר 35 שנות עבודה פיצוי בגובה השכר החודשי על כל שנת עבודה, והוא משולם להם לאחר פרישתם. ואולם, המרצים בסגל הבכיר באוניברסיטאות קיבלו פיצוי זה לאחר 31 שנות עבודה. בהסכם הוחלט להשאיר את מספר השנים על כנו - אך להפחית את גובה הפיצוי שמשולם למרצים.

כמו כן, ביטל ההסכם את זכותם של חברי הסגל הבכיר לקבל עם פרישתם תשלום מלא של שלושה חודשי עבודה - במקום גמלה. מעתה תשולם למרצים גמלה מהחודש הראשון לפרישתם.

אוניברסיטה עברית הר הצופיםצילום: אמיל סלמן/ג'יני

מענקי מחקר - רק לחוקרים פעילים

בהסכם הוסדר מנגנון הקרן לקשרי מדע, שאיפשר למרצים בכירים לקבל מענקים לעריכת מחקר גם לאחר שפרשו לפנסיה. כעת, הקרן לקשרי מדע תעניק מענקי מחקר למרצים בגמלאות אך ורק אם ישמשו חוקרים פעילים במוסד שבו עבדו. עם זאת, ההסכם לא טיפל בסעיף שמאפשר לשארי המרצים ליהנות מכספי הקרן - אם המרצה הלך לעולמו לפני שיצא לגמלאות.

בנוסף, ות"ת והאוצר הסכימו לבטל את הכלל שלפיו יופחת שליש מגמלת מרצים שפרשו לגמלאות, אם יתברר שהם ממשיכים לעבוד במוסד ציבורי אחר - ולהעניק להם את הגמלה המלאה.

במאי האחרון דרש הממונה על השכר באוצר מהאוניברסיטה העברית להפסיק לשלם למרצים הפורשים לפנסיה תוספת יוקר בשיעור של 100% - בניגוד לחוק ולמקובל בשירות הציבורי, שבו תוספת היוקר משולמת ביחס לשיעור הגמלה שנקבעה לכל עובד (20%–70% משכרם לפני הפרישה).

מהלך זה היה בין הגורמים שהובילו למו"מ עם המרצים, ובסופו של דבר הוסכם בין הצדדים להוריד את תוספת היוקר לרמה המקובלת במגזר הציבורי עבור כל מי שיפרוש לפנסיה מרגע חתימת ההסכם החדש.

הממונה על השכר בפועל, יוסי כהן, אמר כי "ההסכם מביא שקט למערכת ההשכלה הגבוהה וזורע זרעים להעצמת המצוינות האקדמית ולשיפור יכולת הגיוס של האוניברסיטאות, וליכולתה של המערכת לתכנן ולהשקיע לטווח ארוך".

לדברי פרופ' זילברשץ, "ההסכם החדש יאפשר את פעילותה התקינה של המערכת וייתן לה את השקט הנדרש כדי להתרכז בהשגת יעדיה. ההסכם כולל הבנות חשובות בנושא חיזוק מנגנוני המצוינות האקדמית ויכולת הקליטה של סגל מצטיין באופן שיתמוך בהשגת יעדי המערכת בשנים הבאות".

פרופ' אשר בן אריה, יו"ר ארגון הסגל האקדמי הבכיר, מסר בתגובה לחתימת ההסכם: "המועצה המתאמת של ארגוני הסגל הבכיר באוניברסיטאות שמחה על הסכם השכר שיוביל לשיפור שכר חברי הסגל הצעירים יותר מבכל המגזר הציבורי, וכן על שהממונה על השכר אישר את חוקיות הסכמי הפנסיה באוניברסיטאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker