פלוג מזהירה: "מערכת החינוך של היום לא מבשרת טובות לגבי פערי השכר בעתיד"

נגידת בנק ישראל אמרה היום בכנס שדרות כי "מערכת החינוך בישראל לא משפרת את שוויון ההזדמנויות" ■ לדבריה, אם לא יצומצם האי שוויון "אנחנו עומדים לקראת האטה משמעותית בצמיחה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי
ליאור דטל

"הצמיחה בשנים האחרונות נשענה על כך שהאוכלוסיה הפכה ליותר משכילה עם הזמן, אבל התהליך הזה מגיע למיצוי וזה גורם להאטה צפויה בקצב הצמיחה העתידי. העתיד כבר כאן. ללא מדיניות המתמקדת בהגדלת הפריון וצמצום האי שוויון אנחנו עומדים לקראת האטה משמעותית בצמיחה בשנים הבאות", כך אמרה נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בכנס שדרות שנערך במכללת ספיר.

פלוג דיברה בכנס על מערכת החינוך הישראלית, בה הפער בהישגי התלמידים על רקע כלכלי הוא מהגבוה בעולם - כפי שעולה ממבחני הפיזה וממבחני הטימס שפורסמו אתמול. לדבריה, "מערכת החינוך בישראל לא משפרת את שוויון ההזדמנויות. במדינות אחרות מערכות החינוך משפרות הרבה יותר את שוויון ההזדמנויות של אוכלוסיות שבאות מרקע כלכלי חלש ומביאות אותם להישגים גבוהים, שמשפיעות על הסיכויים שלהם להשתלב באופן מוצלח בשוק העבודה.

"הפערים בשכר והאי שוויון בישראל טמונים במיומנויות ובהון האנושי של אוכלוסיות שונות, אבל ההישגים של התלמידים בישראל במדעים ובמתמטיקה נמוכים בהשוואות בינלאומיות. לא פחות מדאיג היא העובדה שהפערים בהישגים גבוהים במיוחד - מערכת החינוך של היום לא מבשרת טובות לגבי פערי השכר העתידיים של מי שלומד בה".

פלוג התייחסה לקשר שבין מערכת החינוך להכשרה המקצועית בשוק העבודה, ואמרה כי "מה שמטריד אותי בהסתכלות קדימה היא העובדה שאנחנו לא מכשירים בצורה מספקת - הן את התלמידים על ידי מערכת החינוך, והן את העובדים על ידי מערכת ההכשרה המקצועית. אנחנו לא נותנים להם כלים ומיומנויות מספיקות להשתלבות מוצלחת בשוק העבודה וזה משפיע גם על הצמיחה העתידית וגם על האי שוויון".

האחראית: מדיניות הממשלה

לדברי פלוג, על המדינה להגדיל את ההשקעה במערכת החינוך, וזאת לאור העובדה שההשקעה בישראל פר תלמיד נמוכה ביחס לממוצע ב-OECD. בנוסף, אומרת פלוג, על המדינה להנהיג העדפה מתקנת ולהגדיל את התקציבים המופנים לאוכלוסיות המוחלשות.

פלוג דיברה על המדיניות הממשלתית האחראית לרמות העוני והאי שוויון הגבוהות בישראל. "לפחות בעבר ניתן לומר שפירות הצמיחה לא חלחלו באופן שווה לכלל האזרחים בישראל. האי שוויון הגבוה אצלנו הוא בהכנסה נטו, אחרי תשלומי מסים וקבלת קצבאות, אך האי שוויון בהכנסות ברוטו סביר - מה שנמצא באמצע היא המדיניות הממשלתית לצמצום האי שוויון.

"בכל המדינות הממשלה גובה מסים שמשפרים את חלוקת ההכנסות, ונותנת קצבאות ותמיכה למשפחות עם הכנסה נמוכה. אצלנו הממשלה עושה את זה בהיקפים צנועים מאשר במדינות אחרות. האם זה תמיד היה כך? לא. בשנים שמ-2002 ועד היום היקף הקצבאות ביחס לתוצר הלך וירד, כלומר היקף התמיכה במשפחות עם הכנסה נמוכה פחת וגם מסי ההכנסה ירדו לאורך זמן.

"למגמות האלה במדיניות יש שתי השפעות: מצד אחד היא עודדה אוכלוסיות להיכנס לשוק העבודה, אבל מצד שני המדיניות המצומצמת הזאת הביאה לעלייה בשיעור העוני והאי שוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker