40 מיליון שקל בלי מכרז: מערך הכספות בבתי הספר שימנע הדלפת שאלוני בגרות

משרד החינוך התקשר בפטור ממכרז עם חברת נוק אן לוק, המייצרת כספות שנשלטות מרחוק, וחתם עמה על עסקה לשש שנים ■ עמותת הצלחה: "היה ניתן לחשוב על כמה ספקים חלופיים" ■ משרד החינוך: "החברה פיתחה מנגנון ייחודי שמתאים לצורכי המשרד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

בניסיון למנוע הדלפות של בחינות בגרות, משרד החינוך יקים מערך כספות בבתי ספר בעלות של כ-40 מיליון שקל בשש השנים הקרובות. מערך הכספות מיועד לאחסון שאלוני הבגרות בבתי הספר לפני הבחינות. באחרונה הגיש המשרד בקשה להתקשר עם חברת נוק אן לוק הפרטית ללא מכרז. לפי בקשת המשרד, החברה מתמחה בפיתוח כספות ומנעולים המבוססים על פטנט ייחודי.

עלות כל כספת שתותקן בבתי הספר ברחבי הארץ היא 14.5–15.5 אלף שקל אלף שקל (לא כולל מע"מ), אך ההתקשרות כוללת גם סכום נוסף בעבור תחזוקת הכספות, הדרכות, אספקת ציוד, בקרה והפעלת מוקד. לפי המשרד, עלות התקנת הכספות ומערכת האבטחה מסתכמת ב–19.1 מיליון שקל, ועלות תפעול המערך מהשנה השנייה תסתכם בכ–4 מיליון שקל לשנה. ההתקשרות בפטור ממכרז אושרה על ידי משרד האוצר. מקורות במשרד אמרו כי המשרד קיבל אישור לשימוש בכספות ממערכת הביטחון.

התוכנית יוצאת לפועל בעקבות מקרים של הדלפות מבחנים בשנה שעברה. לפי התוכנית, הכספות יותקנו בחדרי המנהל בבתי הספר ויהיו מחוברות למוקד ארצי, שבו יתקבלו התרעות אם תיפתח כספת לפני תחילת המבחן.

בתחילת 2016 התקין המשרד 50 כספות כאלה בבתי ספר באזור המרכז, ובהמשך השנה הותקנו 224 כספות נוספות בעלות של 4.7 מיליון שקל על ידי נוק אן לוק, אף הן בפטור ממכרז. כעת, המשרד מבקש לבצע יישום מלא של התוכנית ולהתקין 1,000 כספות בבתי הספר ברחבי הארץ. המשרד מתכנן כבר זמן רב להתקין כספות בבתי ספר. עם זאת, גם לאחר שבעבר הותקנו כספות מסוג אחר — הודלפו שאלוני בחינות.

בחינת בגרות במתמטיקהצילום: אילן אסייג

המנעולים בכספות שייפרשו בבתי הספר מותקנים בחלק הפנימי, ולכן קשים לפריצה. בנוסף, הן פועלות ללא ידית ונפתחות באמצעות קוד המונפק על ידי אלגוריתם במערכת חיצונית שאינה חשופה לרשת. לאחר קבלת הקוד לפתיחת הכספת, ניתן להשתמש בו לזמן מוקצב בלבד.

המשרד הסביר את הבקשה לבצע את ההתקשרות עם החברה הפרטית בפטור ממכרז בכך שזכתה בהליך מוקדם יותר של קבלת מידע (RFI), שאינו מהווה תחליף למכרז, ובוצע בין שתי חברות שהגישו הצעות. "ניכר כי חברת נוק אן לוק היא בעלת יתרונות איכותיים ועונה על דרישות המשרד", נכתב בבקשה של משרד החינוך.

"תמוה שעסקה כה גדולה פטורה ממכרז"

המשרד התקשר עם החברה בטענה כי היא ספק יחיד. במהלך ההתקשרות עם החברה התקבלה הצעה מחברה נוספת, אך הוחלט כי היא אינה מתאימה לצורכי המשרד, ולבסוף בקשת משרד החינוך לפטור ממכרז אושרה על ידי משרד האוצר.

לטענת משרד החינוך, במשא ומתן שהתקיים מול החברה במועד שבו נפרשו הכספות הופחת מחירה של כל כספת ב–1,000 שקל, אך כעת, לקראת יישום הפרויקט במלואו ופרישת כל הכספות ברחבי הארץ, "החברה סירבה להוריד את המחיר, בטענה שאם המחיר יירד — לא ישתלם לה לבצע את ההתקנה. לאחר סבב שיחות נוסף, החברה המשיכה לטעון שלא ניתן להפחית את הסכום המבוקש לכספת, אך הורידה את התשלום בעבור ההפעלה".

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, אמר בתגובה: "תמוה מאוד שעסקת רכש בהיקף נרחב כל כך מבוצעת בפטור ממכרז, כשעל פניו סוג ההתקשרות אינו ייחודי וניתן לחשוב על כמה ספקים שיכולים להציע שירות כזה".

ממשרד החינוך נמסר: "מדובר בהחלטת ועדת הפטור של החשב הכללי, לאור העובדה שלחברה יש פטנט ייחודי שמאפשר שליטה מרחוק על הכספות. החברה פיתחה מנגנון אלקטרוני ייחודי, עם מערכת ניהול ייחודית, והמנגנון הזה הוכח כמתאים ביותר לצרכים של המשרד בפיילוט שהתקיים ב–50 מוסדות חינוך. מודעות פרסום בדבר היותו ספק יחיד התפרסמו בכמה כלי תקשורת, כמתבקש, והתהליך כולו התנהל בהתאם לכל דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker