מכללת לוינסקי לחינוך והמכללה לחינוך גופני בוינגייט מתאחדות

בתוך 5 שנים צפויות להשלים את הליך האיחוד ■ המל"ג: "בימים אלו מתקיימים מגעים מואצים לאיחוד בין מספר מוסדות נוספים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מכללת לוינסקי לחינוך והמכללה לחינוך גופני זינמן במכון וינגייט סיכמו על איחוד ביניהן. במסגרת האיחוד, מטה המכללה יאוחד, אך הלימודים ימשיכו להתקיים בשני הקמפוסים – בתל אביב ובנתניה.

המכללה המאוחדת תעבור מתקצוב משרד החינוך לאחריות הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, ותתוקצב יחד עם שאר מוסדות ההשלכה הגבוהה בארץ. כיום, רוב המכללות להוראה אינן מתוקצבות על ידי המל"ג אלא על ידי משרד החינוך. בשנים האחרונות פועלת המל"ג יחד עם משרד החינוך להעברת המכללות להוראה לידי הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב), כחלק מהליך לשיפור איכות הכשרת המורים וצמצום מספר המכללות להוראה בארץ לשמונה גופים.

מכללת לוינסקי
לימודים במכללה.צילום: דן קינן

מכללת לוינסקי היא אחת המכללות הגדולות והוותיקות להוראה, והמכללה לחינוך גופני בוינגייט מכשירה מורים לחינוך גופני. חברי הסגל בשתי המכללות יוכלו להמשיך ולהורות בחוגים שאליהם הם משתייכים עתה.

בחודש שעבר הסתיים המו"מ שהתקיים בין שתי המכללות והוחלט לאחד את פעילותן, לרבות את גופי הניהול שלהן. הליך האיחוד יימשך בחמש השנים הקרובות, ובסופו יהיה לגוף המאוחד נשיא ומנכ"ל אחד, וכן הנהלה, חבר נאמנים וועד מנהל.

בתקופה המעבר ינסו הצדדים להגיע להסכם לגבי ייצוג שני הקמפוסים בגופים מקבלי ההחלטות של המוסד המאוחד, ויוקם צוות מלווה שישמש כגוף מגשר, ממליץ ומייעץ במקרים בהם תהיה אי הסכמה. הבעלים של שני המוסדות, המגבית המאוחדת לישראל, המיוצגת על ידי הסוכנות היהודית, תומכים במהלך.

איחוד המכללות והעברתן לאחריות ות״ת אמור לחזק את איתנותן הפיננסית ולהגדיל את מספר אנשי הסגל והסטודנטים הלומדים בהן. לפי המל"ג, המהלך יביא גם לשיפור איכות ההוראה במכללות ולשיפור איכות המורים בבתי הספר, וכן לשיפור תנאי העסקתם של חברי הסגל.

ד"ר רבקה ודמני, סגנית יו"ר המל"ג, מסרה כי היא מברכת על האיחוד בין שני המוסדות. לדבריה, "בימים אלו מתקיימים מגעים מואצים בין מספר מוסדות נוספים לקראת איחוד. אני משוכנעת שעד תום המועד שניתן למכללות בסוף אוקטובר, מוסדות נוספים יגיעו להסכמות לגבי איחוד ביניהם".

באוגוסט האחרון, אחרי עיכוב של שנים, המועצה להשכלה גבוהה פירסמה מפת דרכים לאיחוד המכללות - שבסופה, מ–21 המכללות להוראה הקיימות כיום יישארו שמונה מוסדות גדולים להכשרת מורים בישראל. במסגרת התוכנית, המכללות להוראה יתאחדו ביניהן, אך גם עם אוניברסיטאות ומכללות ציבוריות. האיחוד צפוי להיעשות במשך שש השנים הקרובות.

תוכנית איחוד המכללות מבוצעת על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ומינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, כחלק מרפורמה כללית שבמסגרתה המכללות להוראה, שכיום מתוקצבות ומפוקחות על ידי משרד החינוך, יעברו לאחריות הות"ת. המל״ג הציבה את האיחוד כתנאי למעבר המכללות להוראה לוותת״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker