האמא קונה בזארה, הבת לא התקבלה לבית ספר - חינוך - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האמא קונה בזארה, הבת לא התקבלה לבית ספר

עשרות תלמידות חרדיות ממוצא ספרדי לא התחילו את שנת הלימודים, לאחר שסמינרים לא קיבלו אותן על רקע "אי-התאמה רוחנית" ■ לטענת מקורבים לסוגיה, הדבר נובע ממדיניות מקלה בטיפול במקרים אלה ■ משרד החינוך: "אנחנו מטפלים בכל פנייה"

58תגובות

שינוי מדיניות של משרד החינוך גרם לכך שכ-40 תלמידות ממוצא ספרדי עדיין לא התחילו ללמוד השנה, בגלל אפליה עדתית - כך לפי טענות של מקורות המקורבים לעניין. מתחילת השנה, לדבריהם, ריכך משרד החינוך את הטיפול במניעת האפליה העדתית בסמינרים של תלמידות תיכון חרדיות, שמתוקצבים על ידי המדינה, מה שהוביל לאי־שיבוצן של עשרות תלמידות.

ברוב המקרים, הסמינרים לא קיבלו את הבנות בנימוק של "אי־התאמה רוחנית", אך בניגוד למדיניות שנקט משרד החינוך בשנה שעברה, השנה נראה כי הוא סובלני יותר כלפי הסמינרים. כך, המשרד עודד את משפחות התלמידות לפתוח בהליך גישור עם הסמינר, לפני שיגישו ערעור נגד המוסד בפני משרד החינוך, וכן דחה ערעורים של הורי תלמידות. במשרד החינוך אומרים כי אין מדובר בהליכי גישור, אלא בבחינה מעמיקה של כל מקרה לגופו מול הסמינר, ההורים והרשות המקומית.

ארז ביטון מגיש לשר נפתלי בנט את דו"ח הוועדה להעצמת
מורשת יהדות ספרד במערכת החינוך
מוטי מילרוד

באחד המקרים שעליו נודע ל-TheMarker דנה ועדת הערר, בראשות מנהל המחוז זהבי, בסירובו של סמינר לקבל תלמידה ללימודים על רקע התאמה רוחנית. הסמינר הודיע להורים כי לא יקבל ללימודים את בתם עקב "אי התאמה" ותלונות שקיבלו לגבי אורח חייהם מהורים לתלמידות אחרות במוסד.

למרות שהמשפחה חרדית והאב אברך שלומד בכולל, בשלב מסוים הדיון במשרד החינוך על הערעור שהגישו ההורים נגד הסמינר גלש לכיוון אחר: לאופן הלבוש של אמה של התלמידה ואורח חיי המשפחה, ואף הגיע להעדפות הקניות של האם. נציגי משרד החינוך החלו לדון באורח חייהם ה״מודרני״, ובעובדה כי האם נוהגת לרכוש לפעמים בגדים ברשת האופנה זארה.

"עניין הצניעות שוקף להורי התלמידה במהלך ההליך", נכתב בפרוטוקול הוועדה של משרד החינוך, "ובהקשר זה הורי התלמידה מעידים בעצמם על ייחודיות מסוימת שלהם ביחס לקהילה הסובבת אותם". במקרה הזה, אנשי משרד החינוך ציינו כי לדבריהם האב הודה בכך שאשתו "מרשה לעצמה להתלבש בזארה. הכל בקו ההלכה ואין פסול בכך". בסופו של דבר דחתה הוועדה את בקשת ההורים וצידדה בעמדת המוסד על אי התאמה. בנוסף, צויין בפני ההורים כי בכל מקרה לא הגישו את טפסי הרישום בזמן. במקרים אחרים עודד המשרד הליך גישור בין הורים לסמינר, שבסופו הוטלו הגבלות חמורות על התלמידות.

הרשויות המקומיות הן אלו שמשבצות את הבנות בסמינרים, אלא שלעתים האחרונים אינם מקבלים את הבנות מטעמים שונים. במקרים אלה אמור משרד החינוך לטפל בעניין, מאחר שאין בסמכותם של הסמינרים לקבוע את רשימת התלמידות. לפי מקורות שפנו אלינו, מתחילת השנה דחה משרד החינוך בקשות רבות לערעור על החלטות שלא לשבץ בנות בסמינרים, בשיעור גבוה בהרבה מבשנת הלימודים הקודמת. השבוע פורסם ב"הארץ" כי עשרות תלמידות חרדיות עדיין לא שובצו ללימודים.

תלמידות בסמינר דרכי שרה
מיכל פתאל

האפליה העדתית רחבת ההיקף מתקיימת בתקופת כהונתו של נפתלי בנט כשר החינוך, שדווקא מתגאה בהחלטתו להקים את ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות ספרד במערכת החינוך. רק באחרונה, לאחר שהתבררו ממדי התופעה, החליט המשרד להחמיר את מדיניותו ולהפעיל סנקציות נגד הסמינרים, ואלה פנו למנהיגות הציבור החרדי האשכנזי בזעם רב נגד משרד החינוך.

המנהל נקט יד קשה ואז הוחלף

המדינה השקיעה כ-135 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות בהקמת המחוז החרדי במשרד החינוך, שנועד להגביר את הפיקוח על מוסדות החינוך החרדיים, למנוע אפליה עדתית ולפתח כלים לבקרה ואכיפה במוסדות החרדיים, שמתוקצבים במיליארדי שקלים על ידי המדינה. 75 מיליון שקל מהתקציב כבר הוקצו להקמת המחוז, וכ-60 מיליון שקל נוספים יועברו אליו בשנתיים הקרובות.

במחוז הועסקו עשרות מפקחים חדשים, ועם הקמתו הוא נקט יד קשה כלפי סמינרים שסירבו לקבל בנות על רקע עדתי, וחייב אותם לעשות זאת. בדיון בנושא שנערך בוועדת החינוך בכנסת, אמר מנהל המחוז, מאיר שמעוני, כי "מנהל סמינר שלא יפעל על פי ההוראות יטופל במלוא חומרת הדין". בעקבות דבריו ופעילותו, מנהיגי הציבור החרדי הכריזו על הפסקת שיתוף הפעולה עם המחוז, בטענה שמדיניותו קשה מדי כלפיהם, לא הוגנת, ולא נתנה חופש פעולה פדגוגי לסמינרים. עקב לחציהם החליט בנט להחליף את שמעוני, וועדת המכרזים של המשרד בחרה באיציק זהבי לתפקיד המנהל החדש.

רק באוגוסט, לאחר שהתברר מספר הבנות שלא התקבלו ללימודים, הודיע משרד החינוך כי יחמיר שוב את המדיניות כלפי הסמינרים שלא ישתפו עמו פעולה. בשבוע שעבר שלחה מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, הודעה לכמה סמינרים על הקפאת תקציבים בגלל סירובם לקבל תלמידות, אך זאת רק לאחר פתיחת שנת הלימודים.

בתגובה לכך הכריזו מנהיגי הזרם הליטאי, הרב אהרן יהודה לייב שטינמן והרב חיים קניבסקי, כי יסרבו לקבל התערבות של משרד החינוך בסמינרים. במכתב שעליו חתמו נכתב: "הסמכות בקבלת תלמידות היא של מנהלי הסמינרים בלבד, ואין לכל גורם חיצוני כגון משרד החינוך או כל גורם רשותי כלשהו להתערב בדבר. התערבות של גורם חיצוני היא חורבן הדור". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הביע גם הוא תמיכה בסמינרים בכנס חירום שערכו, והודיע כי לא יאפשר לפגוע בתקציבם.

עו"ד יואב ללום, המייצג משפחות רבות בוועדות ערר נגד סמינרים חרדים במשרד החינוך, ושמאבקו באפליה העדתית במערכת הובילה להקמת ועדות הערר, אמר: "אני יכול לומר בוודאות שהשנה ועדות הערר פעלו לאט מדי, מאוחר מדי, ותוך שינוי בנוהלי הוועדה, שפגע בתלמידות והיטיב עם הסמינרים".

ד"ר נרי הורביץ, שהיה שותף בכתיבת המתווה לוועדות הערר, אמר ל-TheMaker כי "בתקופת כהונתו של מנהל המחוז הקודם, הסיבות לאי־התאמת תלמידות למוסד צומצמו למינימום האפשרי. אך מאז עזיבתו נראה כי במשרד הרחיבו את הצוהר הקטן שמאפשר למוסדות לא לקבל תלמידות על בסיס אי־התאמה.

"הסמינרים נתפשו בעבר כמוסדות ציבור ששייכים לכלל, בעוד שהסמינרים תופשים את עצמם כפירמות פרטיות ששייכות לקהילה ולמשפחה. ואכן, המדיניות במשרד החינוך בשנה האחרונה היתה ללכת לקראת הסמינרים ולראות בהם שותפים. המדיניות הזאת כשלה, וכעת הסמינרים מנהלים מאבק נגד משרד החינוך ומערערים על המשילות שלו".

לעומת זאת, מקורות במשרד החינוך אומרים כי לא חל כל שינוי מדיניות. לדבריהם, המשרד נוקט אפס סובלנות כלפי אפליה עדתית, והמצב השנה אפילו טוב יותר מבשנה שעברה. הם מוסיפים כי רק במקרים בודדים הסמינרים ממשיכים לסרב לשיבוץ של הרשות המקומית. היד הקשה כלפי מינהל לא תקין או אפליה עדתית במוסדות החרדים, והם אף חודדו בשנה האחרונה, אמרו במשרד, אך ציינו כי אכן קיימת העדפה למצות הליכים בין משפחות התלמידות לסמינרים לפני התערבות המשרד.

הילדה תתקבל רק אם לא תדבר עם חברותיה

במאי האחרון פורסם ברדיו "קול ברמה" על הליך הגישור החדש של המחוז. הסמינרים אינם מחויבים לקבל בהליך את הבנות שסירבו לקבל, ואם הם מסכימים לקבלן, הם רשאים להציב בפני התלמידות ומשפחותיהן תנאים דרקוניים שמאלצים אותן לשנות את אורח חייהן.

"פתאום משרד החינוך התחיל לתפוש את עצמו כמגשר, ולא כרגולטור, וזה שידר מסר של חולשה לגופים שפועלים בשטח, שהתחילו לזלזל בסמכות המשרד", אמר מקור שמכיר את הנושא מקרוב. "גם אחרי שבמשרד החינוך החליטו לנקוט שוב יד קשה, חלק מהסמינרים החליטו לא לשתף עמו פעולה".

בהליך הגישור הסמינר ממשיך לעתים לדבוק בעמדתו ומסרב לקבל את התלמידה, אך בכמה מקרים הוא מסכים לקבלה תחת גזירות משפילות. בחלק מהמקרים אוסרים על התלמידה להגיע לכל השיעורים, ואוסרים עליה ליצור קשר עם חלק מהבנות מחשש שרמתה הרוחנית אינה תואמת את שלהן. במקרים אחרים, הסמינר עשוי לחייב את התלמידה ללמוד שיעורי מוסר או רחוניות אצל מורים פרטיים, ומאלצים את משפחתה לעמוד בתנאים מגבילים הקשורים לאורח חייה.

בכירים במערכת החינוך הסבירו כי אחת הסיבות למספר הרב של בנות שנדחו השנה נובעת ממאבקים בין סמינרים לרשויות מקומיות, שמראש שיבצו בנות לסמינרים שידוע שאינם מקבלים בנות רבות על רקע עדתי או "רוחני". אם הערעור בפני הרשות המקומית או הסמינר לא צלח, ההורים רשאים להגיש ערר במחוז החרדי של משרד החינוך.

"אמירותיו והצהרותיו של השר בנט למיגור הבעיות לא יורדות אל השטח, נשארות בגדר דפי מסרים, והתוצאות בהתאם", אמר עו"ד ללום. "המשרד משדר למנהלי בית הספר כי גם אם יצפצפו עליו, לא יהיה מי שימצה עמם את הדין. בשנה שעברה, בתקופת מנהל המחוז המודח שמעוני, היו מקרים בודדים בלבד של בנות שנותרו ללא שיבוץ, והם טופלו ביד קשה, אבל כיום אנחנו נמצאים במצב שבו כ-100 בנות לא שובצו על רקע אפליה עדתית. משרד החינוך עסוק בהצהרות במקום בסנקציות ופעולות. אני קורא לבנט להתעורר ולהפסיק לשרת את העסקונה החרדית ומנהלי הסמינרים".

ממשרד החינוך נמסר: "אפליית תלמידים על רקע עדתי היא עבירה על חוק זכויות התלמיד, וכמו בכל השנים האחרונות, המשרד פועל באופן נחרץ, ובאמצעות כל הכלים שעומדים לרשותו, בכל פנייה ובכל מקרה. בשל החשיבות הרבה שהמשרד מעניק לנושא, המחוז החרדי מטפל בכל פנייה באופן הדוק ונחרץ, בהתאם לכל דין, כדי להגיע למצב שכל התלמידות משובצות ולומדות, לשביעות רצון כולם. אל סמינרים שבכל זאת סירבו לקבל תלמידות משיקולים זרים נשלחו מכתבי התראה, ולחלקם אף נשללו תקציבים. תלמיד או תלמידה, או הוריהם, שקיבלו דחייה משיקולים זרים, על רקע אפליה, מוזמנים לפנות למחוז החרדי ועניינם ייבדק ויטופל".

ח"כ משה גפני מסר כי "יפעל עם חבריו בכנסת להמשך העצמאות הפדגוגית של מוסדות החינוך העצמאי, כפי שהיה כל השנים. אנו פועלים בכל עת לסייע למוסדות ולתלמידות, ולא נאפשר פגיעה בהם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם