ביטול תשלומי ההורים: 24 שנה של כישלונות

ועדה שמינה שר החינוך בתחילת שנות ה-90 המליצה לבטל את תשלומי ההורים בבתי הספר; מאז נטל התשלומים רק הוכבד

ליאור דטל
נערים בכיתה
צילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל

כבר לפני 24 שנה, ועדה שמונתה על ידי שר החינוך המליצה לבטל את תשלומי ההורים בבתי הספר. ההמלצה לא יושמה עד היום, והנטל של התשלומים על ההורים רק הוכבד מאז.

הוועדה שהוקמה בתחילת שנות ה–90 נקראה "המועצה הציבורית המייעצת לנושא תשלומי הורים", או ועדת לנגרמן. היא קבעה כי תשלומי ההורים מעמיקים את האי־שוויון בישראל ופוגעים בהורים. ב–1992 היא הגישה לשר החינוך דאז, זבולון המר, המלצה לבטל את תשלומי ההורים ולממנם באמצעי גבייה אחר. המר הודיע כי יפעל לאימוץ ההמלצה.

הוועדה המליצה להחליף את תשלומי ההורים במס אחיד שייגבה מכלל אזרחי המדינה, ויהיה תלוי בגובה ההכנסה של משלמיו.

בוועדה כיהנו נציגי משרד החינוך, ההורים, ארגוני המורים והרשויות המקומיות. הוועדה מנתה את הכשלים בגביית תשלומי ההורים במנגנון הנוכחי, על ידי בתי הספר — היעדר התחשבות בהכנסות ההורים, הגדלת העומס על ההורים דווקא ברשויות המוחלשות, פגיעה בילדיהם של הורים שסירבו לשלם או שלא יכלו לעמוד בתשלומים, היעדר מנגנון גבייה, וגבייה עודפת מההורים. בחלק מהמקרים, בתי ספר משתמשים בתשלומי הורים גבוהים כאמצעי עקיף ונסתר לסינון תלמידים משכבות מוחלשות. "המועצה הגיעה למסקנה שיש להטיל את מעמסת המימון של שירותי החינוך על כלל האוכלוסייה, ושאין לחייב בה את הורי התלמידים בלבד", נכתב בדו"ח ועדת לנגרמן.

לפי הוועדה, את תשלומי ההורים ניתן יהיה להחליף בתוספת לארנונה ברשויות המקומיות, תוספת לתשלומי הביטוח הלאומי או היטל חינוך מיוחד שייגבה על ידי הרשויות המקומיות, ובכל מקרה — ייאסר על בתי הספר לגבות תשלומים מההורים.

גם דו"ח דברת, שהוגש לממשלה ב–2005, קבע כי יש להגביל את גבייתם של תשלומי ההורים באמצעות ביטול התשלומים על שעות לימוד נוספות, ולהעביר את גביית תשלומי ההורים מבתי הספר לגופים אחרים, שלבסוף לא הוקמו, כדי לנתק את הקשר בין בית הספר להורי התלמיד בפעילות הגבייה.

ועדת דברת קבעה גם כי יש לנתק את הקשר בין יכולתם הכלכלית של ההורים לבין קבלת התלמיד לבית הספר, כי בתי ספר לא יוכלו להשתמש בתשלומי הורים כמנגנון לסינון תלמידים, וכי בשום מקרה לא תותנה קבלת תלמיד לגן או בית הספר ביכולתה הכלכלית של משפחתו לשלם תשלומי הורים.

ב–2007 הציגה שרת החינוך דאז, יולי תמיר, מתווה חדש לגביית תשלומי הורים באמצעות אגרה מיוחדת, שתתחשב במצבם הכלכלי של ההורים, אך לבסוף התוכנית לא יצאה לפועל. גם הצעות חוק רבות שהוגשו לכנסת בשני העשורים האחרונים בנושא לא אושרו.

ב–2012 החליטה הממשלה לאמץ את המלצות דו"ח , שהוקמה בשיאה של המחאה החברתית, ולסבסד את תשלומי ההורים, אך ב–2013 החליט משרד החינוך לבטל את המהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker