המכללות להכשרת מורים יועברו לאחריות ות"ת 
ויתאחדו לשמונה מוסדות גדולים - במקום 21 כיום

לפי תוכנית של המל"ג, המכללות להכשרת מורים יאוגדו עם אוניברסיטאות ומכללות ציבוריות, יתוקצבו בידי הוות״ת ויהיו תחת פיקוחה ■ סגנית יו"ר המל"ג: "האיחוד והמעבר לוות"ת יאפשרו לחזק את המערך האקדמי. נגיע למצב שלכל מורה יהיה תואר שני"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תוכנית איחוד המכללות להוראה יוצאת לדרך. לאחר עיכוב של שנים, המועצה להשכלה גבוהה פירסמה מפת דרכים לאיחוד המכללות - שבסופה, מ–21 המכללות להוראה הקיימות כיום יישארו שמונה מוסדות גדולים להכשרת מורים בישראל. במסגרת התוכנית, המכללות להוראה יתאחדו ביניהן, אך גם עם אוניברסיטאות ומכללות ציבוריות.

האיחוד צפוי להיעשות במשך שש השנים הקרובות. כמה מהמכללות כבר החלו במגעים לקראת איחוד. תוכנית איחוד המכללות מבוצעת על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ומינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, כחלק מרפורמה כללית שבמסגרתה המכללות להוראה, שכיום מתוקצבות ומפוקחות על ידי משרד החינוך, שיעברו לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת). בסופו של ההליך, יהיו בישראל שמונה מוסדות גדולים להכשרת מורים, שיהיו במעמד זהה לשאר גופי ההשכלה הגבוהה המתוקצבים ומפוקחים על ידי הות״ת. המל״ג הציבה את האיחוד כתנאי למעבר המכללות להוראה לוות״ת.

איחוד המכללות והעברתן לאחריות ות״ת אמור לחזק את איתנותן הפיננסית ולהגדיל את מספר אנשי הסגל והסטודנטים הלומדים בהן. לפי המל"ג, המהלך יביא גם לשיפור איכות ההוראה במכללות ולשיפור איכות המורים בבתי הספר, וכן לשפר את תנאי העסקתם של חברי הסגל.

מרצה באוניברסיטה
שיעור באקדמיהצילום: אריאל שליט

במכתב שנשלח למכללות להוראה לפני כשבועיים הוצעו לכל המכללות להוראה חלופות לאיחוד עם גופים שונים — בין היתר הוצע להם למזג את פעילותן עם אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות כלליות הפועלות באזור הפעילות שלהן. על המכללות להגיע להסכמה לאיחוד עד לסוף אוקטובר ולהציג תוכנית עבודה לביצוע האיחוד עד לפברואר 2017. בין היתר, המל״ג הודיעה למוסדות כי תהיה מוכנה להשתתף במימון יועצים, הקמת תשתיות או גיוס סגל נוסף כחלק מביצוע האיחוד.

איחוד המכללות להוראה ומעברן לוות״ת הוא צעד שנדון והומלץ בכמה ועדות שעסקו בנושא ב–2001–2004. ב–2010, בתקופת כהונתו של גדעון סער כשר החינוך, המהלך יצא לדרך והיה אמור להסתיים בתוך שש שנים, אך הוא התעכב ורק מכללות בודדות ביצעו את האיחוד. מבקר המדינה מתח ביקורת על העיכוב בהליך בדו"ח הביקורת האחרון שלו.

בוות"ת מציעים אופציות שונות לאיחודים, אך הודיעו למכללות כי ישקלו גם תוכניות נוספות לאיחוד שיוצעו לה על ידן. סגנית יו"ר המל"ג, ד"ר רבקה ודמני, ומנהל מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, אייל רם, כתבו במכתב ששלחו למכללות כי "ההחלטה על האיחוד נקבעה לפי הצורך ליצור מוסדות חזקים ואיתנים מבחינה אקדמית ופיננסית, ומוסדות שמקיימים תוכניות לימוד דומות, לצד יתרון לקרבה גאוגרפית.

"הרציונל העומד בבסיס האיחודים הוא חיזוק המכללות לחינוך בפן האקדמי, המינהלי והפיננסי במטרה שהאיחודים יביאו לשדרוג מעמד הפרופסיה ולשיפור איכות השכרת המורים".

ודמני, כיהנה בעבר כנשיאת המכללה להוראה טכנולוגית שהתאחד ב-2008 עם סמינר הקיבוצים. לדבריה, ״האיחוד והמעבר לות"ת יאפשרו לנו לחזק את המערך האקדמי במכללות ולתת מענה טוב יותר לצורכי מערכת החינוך. המהלך יבוצע ברגישות ובשיתוף פעולה מלא עם משרד החינווך וניתן ליווי צמוד למכללות לצורך הוצאת התוכנית לפועל".

ודמני הוסיפה "אני חושבת שכל מורה בישראל חייב להיות בעל תואר שני והתוכנית הזאת תוכל לאפשר לנו להגיע למקום כזה בעתיד. ברגע שנגיע למספר מצומצם של מוסדות חזקים ואיכותיים להכשרת מורים בישראל נוכל לפתח קהילת חוקרים וקהילת לומדים בכל מוסד ולהציע להם אופק אקדמי רציני. זהו צעד חשוב להכשרת המורים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker